Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deset největších mýtů o zlatě

Deset největších mýtů o zlatě

21.09.2010 12:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Cena zlata včera opět dosáhla nových rekordů, peníze investované do něj za posledních deset let téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Zdá se ale, že jen málo investic přitahuje tolik mýtů a nesmyslů jako tento kov. Zde je deset z nich:                               
 
1. Zlato je nadhodnoceno. Jak to může někdo vědět? Nikdo jeho hodnotu nezná, takže nelze mluvit o jeho nadhodnocení či podhodnocení. Dylan Grice, stratég z SG Securities, uvádí, že v porovnání s nafouknutou nabídkou peněz je stále levné. A i kdyby na něm nyní byla bublina, může to trvat ještě léta, než praskne.

2. Chytré peníze ze zlata vycouvaly již před dlouhou dobou. Skutečně? Lidé to říkají již minimálně pět let. Přesto má šéf hedge fondu John Paulson zainvestovány 4 miliardy dolarů v SPDR Gold Trust a George Soros 650 milionů dolarů v ETF. Bank of America/Merrill Lynch ve svém průzkumu mezi fond manažery před šesti lety dostala ohledně zlata jen pár odpovědí. Nyní zájem o tuto investici vzrostl; během posledních dvou a půl let, s výjimkou krátkého období na počátku roku 2009, manažeři poměrně konzistentně tvrdili, že zlato je nadhodnocené. Během tohoto období jeho cena vzrostla z 850 dolarů na téměř 1 300 dolarů za unci.

3. Zlato je bezpečným útočištěm. Mezi lety 1980 a 2000 ztratilo téměř čtyři pětiny své kupní síly. Během pádu v roce 2008 ztratilo téměř třetinu hodnoty. Pokud je toto bezpečí, nechtěl bych vidět to, co je volatilní. Zlato je jen aktivum jako cokoliv jiného.

4. Zlato je skutečnými penězi, zatímco peníze vytvořené vládou nebo společností jsou jen papírovými penězi. Jaký nesmysl. Jedinou věcí, která z peněz dělá peníze, je to, že zbytek společnosti je za ně považuje. Manažerka jednoho fondu mi nedávno vyprávěla o někom, kdo se dostal z krize v Africe díky úplatkům ve formě lahví s alkoholem. Poukázala na fakt, že pokud by se společnost rozpadla, nejlepšími penězi by byly věci, které lidé potřebují – jídlo, cigarety a alkohol.

5. Akcie těžebních společností jsou ziskovější investice než samotné zlato. Pravdou je, že někdy to platí, někdy ne. A vše záleží na ceně, kterou zaplatíte.

6. Akcie malých těžebních společností jsou rizikové. Jisté je, že každá akcie je riziková, jejich koš, například ve formě Market Vectors Junior Gold Mine ETF, je ale rizikový mnohem méně. Vše opět záleží na ceně, kterou zaplatíte.

7. Zlato je mnohem lepší investicí než ostatní cenné kovy. Proč? Opět to záleží na ceně. Během delšího období se zdá, že stříbro i platina šly stejným směrem jako zlato. Za posledních 20 let vyneslo stříbro o 25 % více, platina o 5 % než zlato. Nešlo ale o soustavný pohyb a jednou byl lepší jeden kov, příště druhý.

8. Zlato je tak dobrou investicí, protože si udržuje svou kupní sílu po staletí. Je těžké uvěřit tomu, že toto lidé myslí vážně. Spolehlivé informace je těžké získat z doby před 50 lety, natož pak z doby Říma. Navíc platí, že pokud si zlato uchovalo svou kupní sílu po dobu 3 000 let, pouze to znamená, že jeho návratnost upravená o inflaci je 0 %. Vládní dluhopisy, jejichž výnos je chráněn proti inflaci, poskytnou inflaci plus 2 %.

9. Vzájemné fondy investující do zlata jsou všechny stejné. Ani náhodou. Vanguard Precious Metals & Mining již ani není považován za fond investující do zlata. Většina z takových fondů tak nečiní, kupují akcie těžebních společností. A jejich styl se liší.

10. Vždy byste měli držet 7 % portfolia ve zlatě. Proč 7 %? Když se zbytek propadne, těch 7 % moc nepomůže, i když se jeho cena zdvojnásobí. Jako obvykle to záleží na ceně, kterou zaplatíte.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  •  
    21.09.2010 13:36

    Je to trefný, jenom si nejsem jistý, zda jsou to opravdu ty největší omyly. Místama to zní spíše jako globální tržní omyly, které se nevstahují pouze ke zlatu. :)
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago