Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Never let a crisis go to waste…

Never let a crisis go to waste…

29.11.2010 13:41
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Je nepochybně pravda, že mimořádná doba si žádá mimořádná řešení. Nevím, nakolik je naše současnost v historickém kontextu mimořádná, ale frekvence ad hoc řešení nabízených nebo naopak požadovaných různými státními či soukromými subjekty je nevídaná a vzbuzuje iluzi čehosi dosud nepoznaného.

Posledním bonbónkem byla dnes publikovaná informace o tom, že české pojišťovny se v tichosti snaží přesvědčit stát (tj. Vás a mě), že je dobrý nápad zavést cosi jako povinné ručení pro všechny majitele rodinných domů. Proč byste si něco takového měli platit? Prý proto, že v posledních několika letech dramaticky vzrostl počet živelních pohrom (zejména povodní) a zajišťovny, které jsou něco jako pojišťovny pojišťoven, odmítají tato rizika krýt.

Napadá mě v této souvislosti několik poznámek:

Život jako takový je, anebo by měl být, kromě jiného také o zodpovědnosti. Povodně se od roku 2002 Českem prohání v zásadě každý rok a proto je nelze ani s koňskou dávkou představivosti označit za věc mimořádnou. Je tedy poměrně jednoduché odhadnout, kde je moudré dům nestavět resp. nerekonstruovat, protože existuje neúměrně vysoké riziko, že to za pár měsíců po vydatnějším dešti budete dělat znovu. Pokud se však k tomuto kroku přesto rozhodnete, je to vaše osobní rozhodnutí a měli byste si být vědomi všech potenciálních následků. Jste-li vyplaveni dvakrát po sobě a tvrdošíjně dlíte na tom samém místě, není vám (do značné míry) pomoci.

Není žádným tajemstvím, že skrytou podstatou pojišťovacího byznysu je pokud možno nevyplácet žádné plnění. Proto se jako klient nikdy nedostanete k pravděpodobnostním tabulkám, které kvantifikují šanci na výskyt dané události ve vaší oblasti a implicitně tak indikují, kolikrát si toto riziko přepojistíte. A proto jsou dvě spolehlivě největší oddělení v pojišťovnách ta, která zaměstnávají pojistné matematiky a právníky. Matematiky pro kvantifikaci rizik a jejich ocenění, právníky jako zbraň na otravné klienty, kteří by chtěli plnění z utrpěné škody a je jim třeba složitým jazykem vysvětlit, proč právě jejich škoda spadá pod výluku uvedenou fontem 5 na straně 65 obecných pojistných podmínek, někde vpravo dole. Jako komerční subjekty mají pojišťovny v případě nerentability určitého druhu pojistek dvě možnosti – přestat ji nabízet úplně, případně jí zdražit. Třetí cesta podle mého názoru neexistuje. Snažit se přenést tuto „nerentabilitu“ na stát je nestoudné.

Kvalifikace „povinného ručení“ jako pojistky je hra s významem slov. Komerční pojištění je z definice soukromé. Pokud je povinné, nejde o pojištění, ale o daň a pojišťovny jsou jenom prodlouženou rukou státu při jejím výběru. Pokud by výše uvedené „povinné ručení“ prošlo, majitelům nemovitostí by jistě přibyla jedna vráska na čele. Považte – stavíte za své (jednou zdaněné) peníze, zaplatíte DPH za materiál, nakoupíte vybavení a nábytek za cenu s DPH, odvedete daň z nemovitosti, přispějete na obnovitelné zdroje a ještě vás stáhnou o „povinné ručení na povodně“. A to všechno v situaci, kdy váš dům stojí na kopci a široko daleko žádná řeka není.
 
Socializování ztrát a privatizování zisků, úspěšně odstartované ve Spojených státech záchranou bankovního sektoru v roce 2008, otevřelo Pandořinu skříňku. Toho se latentně socialistická Evropa chytila jako víte co košile a důsledky začínáme postupně pociťovat již nyní. V situaci, kdy komerční subjekty začnou vnucovat státu představu o své vlastní nezbytnosti a nepostradatelnosti, je zle. Buďto je jejich byznys na kolenou, nebo se snaží ze situace vytřískat co nejvíce. Bývalý poradce prezidenta Obamy Rahm Emanuel se proslavil větou „Never let a crisis go to waste“. V českém (velmi volném) překladu může jít o „Pod tlakem se lépe jedná“. Netřeba nic dodávat…

Hezký týden přeji.


Váš názor
 • bez zodpovědných není zodpovědnosti
  2.12.2010 8:44

  Navazuji na Váš odstavec. Život jako takový je, anebo by měl být, kromě jiného také o zodpovědnosti. Povodně se od roku 2002 ... Jste-li vyplaveni dvakrát po sobě a tvrdošíjně dlíte na tom samém místě, není vám (do značné míry) pomoci. Takto uvažoval sedlák po staletí, dnes už ale sedláky nemáme. Jenom úředníky, učitele, lékaře, členy sociální sítě, vietnamské obchodníky a ruské boháče. Nemáme-li dostatečně silnou zodpovědnou soukromou střední třídu, nemůžeme po občanech chtít, aby byli zodpovědní. Budeme znova a znova vybírat v quasi humanitárních sbírkách na nešťastníky z Troubek nebo Bohumína a oni nám budou znovu a znovu říkat, že si neumějí představit, kam by měli jít a že je to prostě strašné, co musejí zažívat. Taková je velká část voličstva, a proto je takový i (náš) stát.
 •  
  29.11.2010 20:41

  A co jiného je třeba deregulace nájmů, kdy majitelé domů se v naprosté většině nechtějí svých nájemníků zbavit, ale prostě chtějí ze svých plně obsazených domů - které jim nikdo pod pohrůžkou nevnucoval - mít (bez námahy) víc peněz. Čili přerozdělení. Stát jim bude z našich daní vyplácet "dorovnání". Lobují dobře. Uvidíme, jak dopadne lobování pojišťoven.
  Kalka.
 •  
  29.11.2010 15:11

  Tomu prece nelze zabranit, aby stat nejednal s pojistovnou ci distributory energii vseho druhu. Vsude, kde stat kvazireguluje ceny nebo kvaziprispiva na danovy odpocet, se jedna o porcovani medveda, a to kazdy rok. Jeste bych to rekl jinak : jako obcane si vybirame, zda chceme zvysovat dane prime nebo dane neprime. Momentalne jsou in ty neprime a je prihodne pouzit heslo "vsichni jsme si rovni", byt to zni paradoxne. Co vsak je neuveritelne vyprecizovana nestoudnost - to je altruismus politiku krizem krazem timto statem, kdyz na jedne strane se snazi (v dobe tzv.utahovani opasku) setrit obcanum vydaje za elektrinu (stat je regulator) a na strane druhe se snazi (v dobe pred tzv.utahovanim opasku) jit na ruku distributorum - napr.viz.poplatek za kapacitni slozku ceny plynu zvyseny z 2007 na 2008 presne o 114,32% (kdyz toto zvyseni udelalo za 12 mesicu 2008 presne tisicovku na jedne fakture pro zakaznika do 15000 kWh, tak bych i rekl, ze si stat s distributory rekl, ze tech 400.000 zakazniku prece ´litr´ navic pro kazdeho za rok unese:-).
  Mudrc
 •  
  29.11.2010 14:51

  :-)
  VSE LIMITED
 • podobné je to s nápadem
  29.11.2010 14:36

  prodávat produkty bank a pojišťoven skrze státem zřízené, placené a když něco potřebujete povinně navštěvované Czech pointy. Nikdy bych nevěřil, že něco takového může stát se soukromými subjekty dojednávat.
  Bob
  • a ještě lékárničku.... a kominíka.....a .....
   1.12.2010 15:56

   A ještě povinné lékárničky - to bude ca cca 300 na auto a kominíka - 1000 ročně a povinné školení řidičů a rádiopoplatek za to z čeho rádio neposlouchám , ale mohl bych a povinnou lékařskou prohlídku za 500 jen za razítko a .... a..... a..... prostě fakt řešit zákonem co by si lidé vyřešili sami, protože jinak by o "službu" nebyl zájem..... Jen vzpomínám na Kmotrova syna.... tomu když rozebrala firma co se objednala no "kontrolu" topení celý kotel a pak řekla, že nejde oravit ale možná ano za 500USD a že budou chodit na prohlídky, tak to řešil po svém... Sony chlapce připoutal k topení a firmě řekl, že to dají do pořádku zadarmo a pokud to nestihnou do večera, že je po něm....a navíc se nesměli ukázat v okrsku cca 5km od domu.... taky řešení.....škoda, že jen v knihách a filmech. TOM
   TOM
Aktuální komentáře
18.11.2017
8:04Víkendář: Nová hedvábná stezka mění globální ekonomiku, vše je přitom jen na začátku
0:38Vyhrajte vstupenku za 4 999 Kč na největší konferenci o akciích v ČR!
17.11.2017
22:3617. listopad ŽIVĚ: Pocta na Národní, Koncert pro budoucnost, akce v Česku i na Slovensku
22:04Závěr týdne ve znamení mírného poklesu, Tesla představila svůj truck
18:26Totální dno. Co přijde nyní?
17:11CVVM: Většina Čechů daním nerozumí. Chtějí ale víc zdanit bohaté
16:57Summary: Na aktiva Twenty-First Century se těší kupci, Applied Materials zveřejnil výborné výsledky
16:35Americký dolar nezabral ani na příznivá makro data, ani na daňové změny  
16:30Perly týdne: Silná značka ČR, vodní nafta od Audi a kladivo od Tesly
15:59Tencent může předběhnout Facebook. V tržní kapitalizaci prý do konce roku
15:14Týden technicky: Euro se bez boje nevzdává
14:47Celosvětový objem aktiv pod správou se zdvojnásobí, pro jejich manažery je to výzva
14:46Spanilá jízda Applied Materials v číslech hospodaření pokračuje
13:59Ziskovost čtveřice největších bank v ČR je velmi dobrá. Pozor ale musejí dávat na náklady
12:55Rozdílné ceny práce v Evropě a brexit. Klíčové body summitu EU ve Švédsku
12:30ČR je třetí v Evropě v online nakupování potravin
12:14Evropa na konci týdne bez jasného směru, Fresenius po sníženém doporučení -6 %
10:10Tesla má nová esa: elektrický tahač Semi a sporťák Roadster
9:35V EU roste plocha určená pro pěstování bioplodin
8:44Pražská burza má dnes zavřeno, akciové futures naznačují Evropě smíšené obchodování  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data