Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Škola investora: Komoditní trhy a trhy drahých kovů

Škola investora: Komoditní trhy a trhy drahých kovů

30.11.2010 13:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Dnešním tématem je segment finančního trhu, který v poslední době opět nabývá na důležitosti a kterému je v médiích věnována relativně velká pozornost – trhy komodit a drahých kovů. Ty se několik let držely v pozadí, tlumené zejména nízkými cenami komodit a omezenou možností retailových spekulantů na tomto trhu participovat. Růst obliby a hlavně produktové palety indexových a komoditních akcií však celý trh výrazně „zdemokratizoval“ a umožnil i menším investorům účastnit se segmentu dříve exkluzivně vyhrazeného pro firemní klienty a velké spekulanty.

V principu rozlišujeme čtyři hlavní skupiny komodit – energetické, průmyslové, zemědělské a drahé kovy. Mezi energetické komodity řadíme zejména ropu, zemní plyn, topný olej a elektrickou energii. Průmyslové komodity jsou zejména hliník, měď, olovo, nikl, cín a zinek. Mezi zemědělské komodity patří pšenice, kukuřice, káva, kakao, bavlna a cukr. V neposlední řadě nelze samozřejmě opomíjet ani drahé kovy – zlato, stříbro, platina.

Forma a způsob obchodování komodit jsou v mnoha ohledech odlišné od obchodování akcií a dluhopisů zejména proto, že zatímco akcie a dluhopisy jsou ve své drtivě většině dematerializované, komodity jsou z povahy věci „fyzické“. Proto obchody s nimi probíhají na burzách „termínových“ formou futures, nikoliv na burzách spotových. Jen málokdo si jistě dokáže představit vypořádání obchodů s barely ropy v termínu T+2 nebo T+3, nemluvě o tom, že mnoho komodit (zejména zemědělských) se v okamžiku uzavírání obchodu ještě ani neurodilo a nebylo sklizeno. Hlavní a největší trhy s komoditami jsou v Londýně a v Chicagu.

Z pohledu zobchodovaného objemu sice minoritní, z pohledu mediálního významu však nezanedbatelné jsou zmíněné trhy drahých kovů. Vzhledem k bezprecedentní měnové expanzi posledních dvou let se na mysl mnoha investorů vkrádá vzpomínka na Výmarskou republiku v Německu a hyperinflaci, která jí nějakou dobou svírala. To vedlo k tomu, že některé centrální banky (kromě jiného centrální banka Číny) začaly poměrně výrazně navyšovat své zlaté rezervy. Na konci minulého roku oznámil Mezinárodní měnový fond úmysl prodat 400 tun ze svých zásob a nedlouho poté se ozvala Čína, že by okamžitě koupila 300 tun. Je jenom otázkou, zda nakonec Čína neabsorbovala i ten zbytek. Obrovské popularity také dosahují komoditní indexové akcie, v případě zlata například emitovaný společností State Street (43,7 USD, -0,32%) Global Markets, který na trhu najdete pod tickerem GLD. Velikost tohoto fondu dosahuje více než 50 miliard dolarů a řadí se tak mezi největší indexové akcie svého druhu.

Retailoví investoři se na vrcholu finanční krize v roce 2008 a na počátku roku 2009 v obavách o zdraví bankovního sektoru velmi často dívali i na „alternativní“ investice, jmenovitě drahé kameny a diamanty. Je pravdou, že nespornou výhodou drahých kamenů je v porovnání s jinými komoditami jejich přenositelnost. Pokud to přeženeme, sáček s diamanty lze poměrně snadno vsunout do kapsy saka a odcestovat. Problém však může nastat v okamžiku, kdy vyvstane nutnost diamanty odprodat. Obchod s nimi je poměrně omezený a historicky se soustřeďuje v rukou několika starých židovských rodin, sídlících v nizozemských Antverpách. Ty mají samozřejmě zájem na pozvolném a nikterak volatilním růstu ceny této „komodity“ a proto vždy - v případě snahy rozkolísat ceny diamantů příliš vzhůru nebo dolů – na trhu intervenují. Nemluvě o nijak malém riziku koupě tzv. „válečných“ nebo „krvavých“ diamantů, případně diamantů nepravých.

Další články ze série Škola investora pro začátečníky:


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů