Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Bankovní sektor zaznamenal ve 3Q méně snížených ratingů, v příštím roce se snižování soustředí opět na okraj Evropy

Fitch: Bankovní sektor zaznamenal ve 3Q méně snížených ratingů, v příštím roce se snižování soustředí opět na okraj Evropy

10.12.2010 13:19

Počet světových bank, jimž byl ve třetím čtvrtletí letošního roku snížen rating, oproti předchozímu kvartálu klesl, naopak počet zvýšení ratingového hodnocení se za stejné období téměř zdvojnásobil. Podíl pozitivních a negativních změn ratingu v globálním bankovním sektoru, včetně změn výhledů, činil v období od července do září 1,3, uvedla ratingová agentura Fitch Ratings ve své čtvrtletí zprávě.

Fitch za dané období snížila hodnocení 28 bankám a zvýšila ho naopak 27 finančním institucím, zatímco v minulém kvartále se změny týkaly 33, respektive 14 bank. Celkový počet pozitivních ratingových změn ve světě pak dosáhl 57 z předchozích 41, počet negativních změn vzrostl na 44 z předešlých 42 snížení. Většina negativních akcí souvisela s dluhovou krizí v Evropě a týkala se tudíž bankovních domů ve vyspělých evropských zemích, zejména Španělsku, Portugalsku a Irsku, zatímco ze zvýšení ratingů se nejčastěji těšily banky v rozvojových státech Evropy.

Tento trend by přitom podle společnosti měl pokračovat i v následujících měsících. „Fitch očekává, že negativní kroky v souvislosti s ratingovým hodnocením se budou v dalším roce soustředit na ekonomiky okrajových zemí eurozóny, které ztrácejí důvěru trhů,“ uvedla Bridget Gandy, která se zaměřuje na region EMEA. „Převážná většina bankovních ratingů má stabilní výhled, jakékoli pozitivní změny ratingových stupňů budou pravděpodobně navázány na zlepšení úvěrových ratingů vlád v rozvíjejících se zemích,“ dodala.

74 % bank má podle Fitch výhled k udržení stávajícího ratingového stupně stabilní, téměř 15 % naopak negativním výhledem aspiruje v budoucnu na snížení ratingu, 4,7 procenta pak na jeho zvýšení (tj. pozitivní výhled). Zbytek bank aktuálně prochází hodnocením a má status „Rating Watch“.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch Ratings)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y