Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČAP: České pojišťovny mají dost kapitálu i podle chystaného přísnějšího režimu

ČAP: České pojišťovny mají dost kapitálu i podle chystaného přísnějšího režimu

14.12.2010 16:14
Autor: mediafax

České pojišťovny mají dostatek kapitálu a dostateční zdroje na plnění závazků vůči svým pojistníkům. Vyplývá to z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP) zveřejněné v úterý, která pracovala s daty 18 pojišťoven představujících 83,7 procenta pojistného trhu.

"Vlastní zdroje zúčastněných pojišťoven představují v průměru 224,84 procenta požadovaného kapitálu. Ten je definován jako kapitál potřebný k pokrytí dopadů nepříznivých událostí, kterým mohou být pojišťovny v budoucnu vystaveny. Tyto události byly Evropskou komisí nastaveny tak, aby požadovaný kapitál postačil k jejich pokrytí s pravděpodobností 99,5 procenta," uvádí ČAP.

Pojišťovny by za takové situace měly být schopny krýt ztráty z rizik, které by měly v průměru nastat pouze jednou za 200 let, z vlastního kapitálu, a plnit tak beze zbytku závazky vůči pojistníkům. "Z výsledných hodnot vyplývá, že české pojišťovny drží více kapitálu, než požaduje Solvency II, a mají dostatečné zdroje na plnění závazků vůči svým pojistníkům," shrnul výsledky vlastního srovnání výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Pojišťovny testovaly svou kapitálovou vybavenost v rámci chystaného regulatorního režimu Solvency II, jehož cílem je efektivnější vnímání rizik i jejich řízení. Současný test je v podstatě obdobou zátěžových testů bankovního sektoru, účelem bylo otestovat připravenost pojišťoven členských států EU na nově chystaný regulatorní rámec pro výpočet kapitálu Solvency II.

Dosavadní regulace kapitálu pojišťoven, Solvency I, nezohledňovala při výpočtu kapitálového požadavku rizikový profil pojišťoven. Výpočet kapitálového požadavku tak představoval relativně jednoduchou záležitost. "Přechod k požadavkům Solvency II, které zohledňují rizikový profil pojišťovny, je však náročný z mnoha pohledů, zejména z hlediska interních procesů a modelů, zacházení s daty, požadavků na IT systémy a podobně," prohlásil Jiří Fialka, odborný manažer projektu Solventnost II a předseda pracovní skupiny Solventnost II při ČAP ze společnosti Delloitte Česká republika.

Výsledky současné studie dostala Česká národní banka (ČNB), která je zkontroluje a poté předá Výboru evropských orgánů dohledu nad činností pojišťoven a zaměstnaneckých penzijních fondů (CEIOPS). Ten informace vyhodnotí v rámci EU a poskytne oficiální výstup. Jeho zveřejnění spolu s výsledky z ostatních členských států EU se však očekává až ve druhém čtvrtletí příštího roku. Ve stejné době bude publikovat oficiální výsledky za český finanční trh Česká národní banka.

Složení základniho požadovaného kapitálu u pojišťoven

Neživotní upisovací riziko 28,60 %
Životní upisovací riziko 23,24 %
Tržní riziko 23,08 %
Riziko selhání protistrany 15,13 %
Operační riziko 8,58 %
Zdravotní upisovací riziko 1,11 %
Riziko nehmotných aktiv 0,26 %

Zdroj: ČAP


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y