Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh dluhopisů a CDS: Patří ratingy Francie, Belgie a PIIGS hluboko pod dnešní úrovně a za hodnocení ČR?

Trh dluhopisů a CDS: Patří ratingy Francie, Belgie a PIIGS hluboko pod dnešní úrovně a za hodnocení ČR?

20.12.2010 12:01, aktualizováno: 20.12. 18:11
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Až o dvouciferný počet stupňů níže vidí trhy s vládními dluhopisy a zajišťovacími kontakty vládního dluhu CDS hodnocení závazků několika evropských zemí proti jejich nyní platnému ratingu ze strany hlavních světových agentur. Jejich pohledem byla další smršť snižování ratingů dluhových závazků a jejich výhledů u slabších členů eurozóny se v minulém týdnu jen slabým odvarem a začátkem před jejich sesláním na skutečně odpovídající úrovně, na hony vzdálené prestižnímu „AAA“.

O pět stupňů na „Baa1“ snížila hodnocení závazků Irska v minulém týdnu agentura Moody’s. Výhledu dalšího snížení ratingu Řecka čelí jeho „Ba1“ od Moody’s, stejně jako „BB+“ od S&P a portugalský „A-„ od S&P . Zatímco trhy napjatě očekávají, zda ke sražení hodnocení závazků dojde také u Španělska jako stále okrajového, ale rozsahem ekonomiky již významného člena eurozóny, další výtka ratingových agentur zamířila vůči míře zadlužení a politické nestabilitě v Belgii, tedy do samotného jádra EU a eurozóny. Kruh se tak nebezpečně stahuje kolem Francie, na jejíž rating „AAA“ trhy CDS a dluhopisů ukazují spolu s Velkou Británii jako na první adepty na vysvléknutí z prestižního hávu. Pojistky na dluh Francie dnes stojí více, než u České republiky (řádově o 5-10 bps) nebo například i Chile, jejichž rating je výrazně níže proti top kategorii „AAA“.

Náklady na pojištění proti selhání Francie při plnění svých dluhových závazků vystoupaly tento rok na přibližně 102 bazických bodů s nově vytyčeným maximem 107 bps., kterého francouzské pětileté CDS dosáhly dnes. Data CMA také ukazují na to, že úroveň CDS navázaných na francouzský vládní dluh odpovídá ratingu „Baa1“, tedy plných sedm stupňů pod současným „AAA“ (od Moody’s). Porovnání kritérií Moody’s a dat CMA dále ukazuje, že vývoj CDS a dluhopisů Portugalska odpovídá ratingu „B2“, deset stupňů pod jeho stávajícím ratingem „A1“ od Moody’s, stejné srovnání pro Španělsko ukazuje na „Ba3“, jedenáct ratingových stupňů pod jeho současným hodnocením „Aa1“. „Francouzský rating je neudržitelný, pokud výrazně neomezí svůj dluh,“ uvedl Padhraic Garvey, šéf pro dluhové trhy na vyspělých trzích ING v Amsterodamu. „Francouzské banky jsou největšími držiteli dluhu periferních zemí eurozóny, je to jasné systémové riziko,“ dodává Markus Ernst z UniCredit v Mnichově. „V příštím roce očekávám negativní vývoj u většiny ratingových hodnocení vládního dluhu v eurozóně. Největší výzvou bude udržení ratingu AAA pro Francii,“ uvedl Toby Nangle z Baring Asset Managent v Londýně. „jsem přesvědčen, že pravděpodobná snížení ratingu nejsou zohledněna v cenách na trhu,“ dodal.

V Belgii se sedmi koaličním stranám od červnových voleb nepodařilo dohodnout na sestavení vlády, když je rozděluje zejména otázka větší či menší míry fiskální autonomie pro regiony. I u Belgie se ale očekává, že především dojde je zohlednění akcelerujícího dluhu, který má brzy přesáhnout úroveň 100 % HDP a souběžně v příštím roce dochází do splatnosti vládní dluhopisy a poukázky v objemu 65 miliard eur. „Pokračující politická nedohoda vytváří riziko pro snížení ratingu,“ uvedla v polovině prosince S&P při snížení výhled na negativní.

Situaci na trhu nepřidává ani řešení záchranného nástroje EU (ESM) po roce 2013. Ministři financí v něm trvají na preferenci úvěrů z tohoto nástroje nad dluhem ostatních věřitelů a dokonce i před dluhem MMF. „Jestli eurozóna problémy nedokáže brzy vyřešit, náklady těchto zemí na refinancování dále porostou a ratingové agentury nebudou moci jinak, než zamířit s hodnocením dluhu těchto zemí výrazně níže. Dynamika na trhu je jasná, nejvíce v ohrožení je Francie,“ uvedl Ralf Ahrens z Frankfurt Trust.


Za čerstvým růstem cen CDS zřejmě z části stojí také  Evropská centrální banka, která dnes uvedla, že v minulém týdnu utlumila odkupy státních dluhopisů na objem 603 milionů eur proti předchozímu týdnu, kdy její odkoupený objem dosáhl 2,667 miliardy eur, což bylo nejvýše od doby řecké krize v létě letošního roku. Banka dluhopisy nakupuje v rámci snahy zamezit dalšímu šíření krize státních dluhů.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, S&P , Moody’s)


Váš názor
 • Otázka
  20.12.2010 16:01

  Otázka je, k čemu ty ******* z Moody's a S&P vlastně potřebujeme. Snižování ratingu o 5 stupňů přes noc rozhodně není normální a vyjadřuje to neschopnost těchto agentur, které měly začít snižovat ratingy už dávno. Na rozdíl od soukromé firmy, která může přijít o peníze přes noc se státy vyvíjejí daleko předvídatelněji. Výsledkem je, že trh ratingy dávno ignoruje, protože ví, že jsou tvořeny na politickou objednávku bláznivých bankéřů, kteří v tom trčí až po uši a kdyby jim někdo ratingy snížil, tak se můžou jít hodit rybám. Stávající ratingovky jsou k smíchu a vzhledem k tomu, že jediné, co taková firma kromě řady špičkově placených flákačů má, je její pověst, je zjevné, že je tu místo pro nové nezkorumpované hráče. Kdo pamatuje vyčištění hřiště mezi auditorskými firmami nechápe, jak to, že to u ratingovek trvá tak dlouho.
  Skeptik
 •  
  20.12.2010 12:04

  No jen jestli ten náš je správně trhem ohodnocen. Spíš si myslím, že není a že by stát měl platit zhruba o 1-1,5% vyšší úrok. Uvidíme, ale v příštím roce si myslím, že nás čeká vládní krize a úroky které se mohou vyšponovat o hodně výš.
  tk69
  •  
   20.12.2010 13:02

   Aktuální 5Y CDS České Republiky je 92bps, nikoliv 5-10 bps.
   Morningstar
   • Omyl...
    20.12.2010 13:33

    v článku je zmíněno "řádově o 5-10 bps", z čehož výplývá, že Francie se financuje o cca 5-10 bps hůře.
    Mr.Bean
Aktuální komentáře
27.11.2020
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)