Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A vítězem globalizace je… Německo

A vítězem globalizace je… Německo

08.02.2011 16:52
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Eurozóna možná trochu kulhá, ale její „zdravé jádro“ a zároveň největší člen sprintuje vpřed. Německo loni zaznamenalo nejdynamičtější hospodářský vývoj za posledních dvacet let a s 3,6% růstem HDP překonalo většinu rozvinutých ekonomik, včetně Spojených států. Skeptici tvrdí, že po předchozím téměř 5% propadu není razantní zotavení z recese ničím výjimečným. K náležitému zhodnocení relativní výkonnosti je třeba vzít v úvahu delší časové období, třeba deset let.

Na první pohled srovnání pro Německo příliš lichotivě nevyznívá: za poslední dekádu rostlo ročně v průměru o 0,9 %, což je dvakrát méně než Spojené státy. Takto hrubé porovnávání je ale zavádějící. Americká ekonomika expandovala rychleji i proto, že přírůstek tamního obyvatelstva činil ročně téměř 1 %, díky imigraci a vyšší porodnosti. Němců za posledních deset let naopak ubylo. To má svůj význam, protože pokud měříme životní úroveň, je vhodnější zaměřit se na růst HDP na hlavu, nebo průměrnou mzdu.

Podle těchto ukazatelů je na tom Německo o dost lépe. Ve sledovaném období zaznamenalo nejrychlejší růst HDP na osobu mezi bohatými zeměmi G7, Spojené státy skončily až páté (viz graf níže), Itálie zaznamenala dokonce pokles, i když relativně malý. Ve světle tohoto srovnání se také jinak jeví nedávná recese. Měřeno výstupem na hlavu od čtvrtého kvartálu 2007, nebyl propad německé ekonomiky o nic hlubší než americká recese. Německo je také jediná země G7, kde se HDP na hlavu loni dostal na předkrizovou úroveň.

A s výčtem pozitiv lze pokračovat. Nezaměstnanost je u našich západních sousedů nižší než před deseti lety, její současná výše - 6,6 % (podle sjednocené mezinárodní definice) - je v rámci klubu bohatých států druhá nejnižší (po Japonsku). Spolkové země bývalé NDR mají vůbec poprvé nižší nezaměstnanost než Kalifornie.

V relativně lepším stavu jsou i německé veřejné i firemní finance, zejména proto, že konzervativní přístup k poskytování hypoték zemi pomohl vyvarovat se realitní bubliny. Zadlužení domácností za posledních deset let kleslo ze 115 % disponibilního příjmu na 99 %. V Británii došlo ve stejném období k nárůstu ze 117 % na 170 %, ve Spojených státech ze 100 % na 128 %. Německo také loni hospodařilo s nejnižším rozpočtovým schodkem a má nejnižší relativní míru zadlužení státu (v porovnání s HDP).

Na základě všech zmíněných ukazatelů lze Německo označit za nejlepšího „běžce“ poslední dekády ze zemí G7. „Co se dopadů globalizace týče, je Německo absolutně největším vítězem. Profituje z mezinárodní dělby práce na straně vstupů a růstu světového obchodu na straně výstupů,“ shrnuje německý recept na úspěch Thomas Mayer, hlavní ekonom Deutsche Bank. Mezinárodní měnový fond zemi předpovídá slušnou výkonnost i do budoucna, což je pro českou ekonomiku, svázanou s německou nejednou pupeční šňůrou, jedině dobrá zpráva.

Světlé zítřky mají dvě potenciální vady na kráse. První spočívá v další německé výjimečnosti – obřím přebytku obchodní bilance, který se loni vyšplhal na 5 % HDP a je doma považován za další důkaz převahy německého hospodářského modelu. Německo je jedinou ekonomikou G7, jejíž podíl na světovém vývozu od roku 2000 neklesl, a to navzdory čínské konkurenci. Více než 2/3 hospodářského růstu z poslední dekády šlo na vrub zvyšování čistého exportu. V případě Japonska to bylo 50 % růstu, u Číny pouze 10 %.

Pokračování v tomto zběsilém tempu by znamenalo, že německý obchodní přebytek by musel každý rok dál růst, země by se stala stále více citlivou na zpomalení, popřípadě recese svých obchodních partnerů a v neposlední řadě i na hrozbu protekcionistické odezvy. Velká část přebytku také pramení z obchodu se zbytkem EU, kde se dá v budoucnosti čekat oslabení poptávky. Navíc, miliardy devizových rezerv nashromážděné za poslední roky nebyly investovány úplně ideálně, třeba do toxických amerických hypotéčních cenných papírů nebo do řeckých státních dluhopisů.

Druhou Achillovou patou Německa je slabý růst produktivity. V segmentu výroby je situace podle mezinárodního srovnání slušná, ale služby zaostávají, hlavně kvůli administrativním bariérám, které omezují konkurenci. Advokátní nebo auditorské komory stále více připomínají středověké cechovní spolky, do kterých se lze dostat jen přiženěním. Směrnice EU, jejímž účelem byla liberalizace služeb, byla rozmělněna za čilého přispění německých europoslanců. Za poslední roky byl nízký růst produktivity vyvážen rostoucí zaměstnaností. Jenže v nadcházejících letech bude počet obyvatel v produktivním věku klesat. Další růst HDP na hlavu tedy bude muset přijít ze strany produktivity.

Ekonomové se shodnou, že německá ekonomika potřebuje vyšší domácí spotřebu a reformu sektoru služeb. Dobrá zpráva je, že loňský růst stál zejména na vyšších útratách německých spotřebitelů, a ne vývozu. Prim hrály firemní investice, ale v posledním kvartále vzrostly spotřebitelské výdaje meziročně skoro o 2 %. Nízká nezaměstnanost by letos mohla podnítit růst mezd a povzbudit domácnosti k ještě vyšším výdajům. Země teď potřebuje oživení „Made in Germany“.

(Zdroj: The Economist, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2019
22:01Akciím v USA se dnes dařilo, nejistota však přetrvává
18:33Coca-Cola jako nejlepší akciová sázka odvětví a zaostávající defenziva
17:36Libra vzhlíží k novému referendu, akcie zůstávají v růstové náladě  
17:15Výsledky VIG naznačí, jak postupuje v plnění ročních cílů
16:44Pražská burza se opět staví do opozice k Evropě a zámoří  
16:33Jakub Brukner: Komu nahrává zákaz pro Huawei? (video)
16:23Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
15:11Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
15:07DEKINVEST podfond Alfa fondu Dekinvest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění k Pololetní zprávě za rok 2018
14:10Home Credit Group B.V.- Zpráva ze schůze vlastníků CP
13:00START Day pražské burzy (záznam): Novinky o AtomTrace, Fillamentum, Prabos, Primoco, UDI
12:49OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
12:22Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
11:39Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
10:47Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
10:37Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
10:01Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra  
9:36Výroba aut do konce dubna klesla o procento na 489 752 vozů
9:16Rozbřesk: Dalších čtyřicet miliard na rozpočtovém obzoru
9:14Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Marks & Spencer Group PLC (03/19 Q4)
Target Corp (04/19 Q1, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Lowe's Cos Inc (04/19 Q1)
12:55VF Corp (03/19 Q4)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC