Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobé důsledky krize eurozóny očima Fedu

Dlouhodobé důsledky krize eurozóny očima Fedu

10.3.2011 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Před vstupem do eurozóny musely dané země splnit specifické požadavky týkající se cenové stability, stability veřejných financí a měnového kurzu a výšky sazeb. Ani to však nezabránilo vzniku velkých rozdílů – následující grafy ukazují pozici vybraných zemí co se týče velikosti státního dluhu a rozpočtových deficitů, obchodní bilance a bilance běžného účtu, produktivity a jednotkových nákladů práce a efektivního reálného kurzu, který ukazuje na mezinárodní konkurenceschopnost jednotlivých zemí:


Eur očima Fedu.jpg

Zdroj: San Francisco Fed

Růst zadlužení může být zčásti vysvětlen hlubokou finanční krizí v letech 2007 – 2008 a následující recesí, Řecko a některé další země však porušovaly limity i před krizí. Velké jsou i nerovnováhy platební bilance, vysoké deficity běžného účtu zvyšují závislost zemí na periferii na externím kapitálu. Významný zdroj problémů představují i náklady práce. Teoreticky by měl volný pohyb pracovní síly umožnit jejich konvergenci, v praxi ale zůstávají velké rozdíly. Ty jsou odrazem legislativy, způsobu stanovení mezd v dané zemi a výší odstupného v jednotlivých zemích. Reálné kurzy založené na nákladech práce jsou prezentované v posledním grafu a ukazují rozdíl mezi Německem a dalšími zeměmi eurozóny.

Optimální měnová oblast by měla být charakterizována volným pohybem zboží, služeb, kapitálu a práce. Tím se docílí minimalizace šoků specifických pro jednotlivé země a konvergence hlavních makroekonomických proměnných. Tato oblast by také měla zahrnovat země, které mají podobnou fiskální politiku a jejichž ekonomické cykly se svým načasováním výrazně neodlišují. Společná monetární politika pak může reagovat na šoky bez toho, aby některým zemím pomáhala a jiným škodila.

Nyní sice země eurozóny přikročily k rázným úsporným opatřením, trhy ale stále pochybují o tom, že nedojde k jejímu rozpadu. Dohody na úrovni eurozóny s odchodem některé ze zemí nepočítají, z praktického hlediska ani nepočítají s žádnými sankcemi, pokud by tak nějaká země učinila. V principu by tak některá země mohla odejít a navázat svou měnu na euro v kurzu, který si zvolí. Stability bude dosaženo jen tehdy, pokud budou vyřešeny velké rozdíly ve fiskální oblasti; dlouhodobé řešení vyžaduje i reformy, které zvýší konkurenceschopnost a sníží náklady práce zemí na periferii. Konvergenci by měly podpořit i bankovní reformy, které některé ze zemí implementují.

Uvedené je výtahem z „Long-Run Impact of the Crisis in Europe: Reforms and Austerity Measures“.

(Zdroj: San Francisco Fed)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data