Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitel NWR na Patria.cz: Máme šanci dostat se do FTSE 250; akvizice pro nás mají stále smysl, sledujeme privatizaci v Polsku a těžaře na Ukrajině

Finanční ředitel NWR na Patria.cz: Máme šanci dostat se do FTSE 250; akvizice pro nás mají stále smysl, sledujeme privatizaci v Polsku a těžaře na Ukrajině

11.03.2011 17:51, aktualizováno: 11.3. 18:06

Aktualizováno

Po „krizovém“ roce 2009 a stabilizaci v loňském roce může být rok 2011 pro těžební společnost NWR rokem nových příležitostí, a to hned v několika směrech. Společnost a její akcie mají díky reinkorporaci totiž letos reálnou šanci stát se součástí jednoho z akciových indexů z prestižní britské rodiny FTSE. A ačkoliv NWR v loňském roce nevyšlo převzetí polského černouhelného dolu Bogdanka, představenstvem tyto zkušenosti nijak neotřásly a společnost stále jeví zájem o expanzi svých aktivit skrze akvizice zejména v Polsku a na Ukrajině. Uvedl to dnes v online rozhovoru na Patria.cz finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

„V objemech prodejů nejsme omezeni poptávkou, ale tím, co jsme schopni vytěžit. Jinými slovy my dnes víme, ze vše, co vytěžíme, to také prodáme,“ řekl v online rozhovoru s investory Marek Jelínek a poskytl tak jeden z hlavních důvodů pro rozšiřování aktivit NWR. Středoevropský trh je podle finančního ředitele společnosti „příliš rozdroben“ a jeho konsolidace tak s sebou nese velký potenciál k vytváření hodnoty. „Bedlivě sledujeme privatizační proces v Polsku a rovněž se díváme na uhelná aktiva na Ukrajině,“ přiblížil Jelínek možné akviziční cíle. Dodal, že pro úspěch v akvizičních příležitostech je často rozhodující mít rychle k dispozici dostatek volných prostředků s tím, že v tomto ohledu má NWR s více než půl miliardou eur hotovosti v rozvaze „velmi silnou pozici“.

Po výsledcích hospodaření NWR za loňský rok, které byly představeny na konci února, se pozornost (potenciálních) akcionářů společnosti soustřeďuje na vyjednávání o cenách koksovatelného uhlí na další období. Marek Jelínek v online rozhovoru pro Patria.cz potvrdil, že NWR bude letos usilovat o to, aby prodávala veškerou svou produkci koksovatelného uhlí na základě kvartálně nasmlouvaných cen. V loňském roce byla přitom čtvrtletně dojednávána pouze pětina celkové produkce koksovatelného uhlí NWR. Předpokládaný termín zveřejnění cen pro druhý kvartál letošního roku je podle šéfa financí NWR kolem poloviny dubna.

Na konkrétní dotaz ohledně možnosti vyjednání ceny koksovatelného uhlí někde poblíž úrovně 325 dolarů za tunu, kterou na 2Q11 nasmlouval těžební gigant BHP Billiton, Marek Jelínek odpověděl následovně: „K probíhajícím jednáním se nemůžu z pochopitelných důvodů vyjadřovat. Dovolte mi na tomto miste připomenout, že pouze 40 % našeho koksovatelného uhlí má kvalitu Hard coking coal, což je typ uhlí, jehož cenu uvádíte. 60 % naší produkce má nižší kvalitu semi-soft.“

Záplavy v Austrálii, které vyvrcholily na přelomu roku, vyhnaly ceny uhlí výše. „V druhé polovině roku můžeme vidět korekci v globálních cenách, nicméně my věříme, že fundament pro ceny uhlí zůstává dlouhodobě velmi silný,“ uvedl dnes v rozhovoru Jelínek a dodal, že v současné době vidí řadu pozitivních signálů ohledně vývoje středoevropských ekonomik. Hlavními riziky naopak podle finančního ředitele NWR jsou geopolitické události jako například vývoj v severní Africe a dopad na cenu ropy, dále potom případné zhoršení dluhových problémů okrajových evropských ekonomik.

Finanční ředitel NWR dnes na portálu Patria.cz také detailněji vysvětlil plány na reinkorporaci společnosti a její motivaci. „Nechystáme přesun sídla do Anglie. Naše fyzické sídlo i daňové rezidentství je a zůstává v Nizozemí. Našim záměrem je přidat na vrchol naší korporátní struktury společnost inkorporovanou ve Velké Británii, čímž se kvalifikujeme k zahrnutí do některého z indexů FTSE,“ vysvětlil Marek Jelínek. Od potenciálního zařazení do indexu si přitom slibuje stabilnější akcionářskou strukturu, více orientovanou na těžařský sektor. To by podle Jelínka mělo v konečném důsledku vést k nižší volatilitě akcií a tím pádem i k vylepšení rizikového profilu akcií NWR pro všechny investory. „S naší současnou tržní kapitalizací předpokládáme zařazení do vrchních pater indexu FTSE 250,“ řekl šéf financí NWR a dodal, že reinkorporace společnosti dává šanci, ale nikoli jistotu, že se do některého z indexů FTSE dostane.

Ohledně budoucího vývoje ceny akcii sice finanční ředitel NWR z titulu své pozice konkrétněji promluvit nemohl, ale sdělil, že vývoj hospodaření těžaře vidí pozitivně. „Sám jsem majitelem ne úplně zanedbatelného počtu akcií pořízených za upisovací cenu 13,25 GBP,“ svěřil se Marek Jelínek na samém závěru rozhovoru.

Více z vyjádření Marka Jelínka z NWR například o regionální konkurenci či optimalizaci nákladů naleznete v rozhovoru ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.10.2021
13:39Příští týden očekávám debatu o zvýšení sazeb o 50 či 75 bodů, říká viceguvernér Nidetzký
12:21Analytik k výsledkům Facebooku: Nová pravidla Applu si vybírají svou daň  
12:00Proč si přidat polovodičové akcie do portfolia a na co si dát pozor
11:33Čistý zisk Hyundai za kvartál vzrostl, loni měl ztrátu kvůli svolávání aut
11:30ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:33Jak v Evropě stahovat stimulaci a pomoc
9:12Rozbřesk: Podnikatelské nálady se u nás i v Německu zhoršují
8:53Po nových rekordech na Wall Street má Evropa nakročeno k opatrnému začátku  
8:45Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
8:39Tesla za bilion dolarů
8:28UBS dosáhla nejlepšího zisku od roku 2015. Roste dvouciferně čtyři kvartály v řadě
8:25Facebook varoval před dopadem nových ochranných pravidel, tržbami i výhledem analytiky zklamal
6:07Patria uzavírá některé Krátkodobé investiční tipy  
25.10.2021
22:24USA: výsledkový supertýden, Tesla nad bilionem dolarů  
18:17Narušení komoditního cyklu na ropě?
17:19Velký kontrakt pro Teslu, pokles velkých techů a další ústup koruny  
17:09Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila
14:42Hertz chce do půjčoven sto tisíc tesel a k tomu svou síť stanic. Rýsuje se zemětřesení v odvětví?
14:10Týdenní výhled: ECB zatím bez akce, americké zpomalení a výsledky FAAMG  
13:29PayPal aktuálně Pinterest nepřevezme. Akcie Pinterestu klesají, PayPal naopak roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Alphabet Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Eli Lilly & Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
General Electric Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
JetBlue Airways Corp (09/21 Q3, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (09/21 Q3, Bef-mkt)
Microsoft Corp (09/21 Q1, Aft-mkt)
MSCI Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/21 Q3, Bef-mkt)
Orange SA (09/21 Q3, Bef-mkt)
QuantumScape Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
Raytheon Technologies Corp (09/21 Q3, Bef-mkt)
Robinhood Markets Inc (09/21 Q3)
Texas Instruments Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Twitter Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Visa Inc (09/21 Q4, Aft-mkt)
Waste Management Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
3:00Logitech International SA (09/21 Q2)
7:00Norsk Hydro ASA (09/21 Q3)
12:00United Parcel Service Inc (09/21 Q3)
13:15S&P Global Inc (09/21 Q3)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů
18:00ASM International NV (09/21 Q3)
22:05Capital One Financial Corp (09/21 Q3)