Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Evropa nenávratně směřuje k dvourychlostnímu režimu. Německo se mýlí a stahuje „slabé“ země ještě níž

Soros: Evropa nenávratně směřuje k dvourychlostnímu režimu. Německo se mýlí a stahuje „slabé“ země ještě níž

22.03.2011 14:48

Problémy eurozóny nespadají jen do oblasti státních dluhů, ale jsou natolik komplexní, že zasahují i do bankovního systému. Německo, které má hlavní slovo, co se týče budoucí podoby boje eurozóny s dluhovou krizí, by se mělo při tvorbě politik vyvarovat kroků rozdělujících Evropu na „dvourychlostní“, upozorňuje miliardář a investor George Soros ve své eseji pro deník Financial Times.

Přesvědčení německé vlády, že vina ze současné krize padá výhradně na země, které ztratily svou konkurenceschopnost a vyhnaly svůj dluh do neudržitelných výšin, je podle Sorose „značně zkreslené“. Řešení problémů měnové unie a jejích členů se neobejde bez naprosté podpory Německa. Francie, která může výsledek reforem zdánlivě také ovlivnit, je však ve skutečnosti také pod taktovkou německé vůle, na níž závisí i francouzský rating nejvyššího stupně. Zástupci EU tento týden pravděpodobně reformy zabalené do takzvaného paktu konkurenceschopnosti, navrženého Německem s podporou Francie, schválí. Opatření jsou však příliš ostře vyhraněné vůči „slabým“ zemím a jejich schválení významně podpoří dvourychlostní růst ekonomiky eurozóny, který bude v budoucnu velmi těžké odstranit. Reformy navíc mohou rozrušit dosud rámcově soudržnou evropskou politiku, míní investor.

„Evropská unie tak bude čelit něčemu horšímu, než je ztracená dekáda,“ varuje před čtvrtečním summitem EU, na němž se očekává oficiální schválení paktu konkurenceschopnosti. Soros tak potvrdil svá prosincová slova, podle nichž hrozí evropským zemím chronická divergence – zatímco země s relativně zdravými rozpočty dále předběhnou zbytek regionu, deficitní země budou dále zpomaleny zátěží nahromaděného dluhu. Německo přitom opomíjí fakt, že se kromě dluhové krize jedná také o měnovou a bankovní krizi, na čemž má sama největší evropská ekonomika významný podíl odpovědnosti. Kámen úrazu byl podle Sorose v tom, že ECB hodnotila dluhové závazky všech členských zemí jako bezrizikové a zároveň nutila banky skrze likviditní požadavky skupovat dluhy slabších zemí, což drželo úroky u dluhopisů Portugalska, Irska, Řecka, Itálie i Španělska na relativně nízkých úrovních. A to v době, kdy si Německo utahovalo opasek, aby se vypořádalo se sjednocením země. Výsledkem je velký rozdíl v konkurenceschopnosti napříč měnovou unií, která vyústila v bankovní krizi, jíž byly zasaženy především právě německé banky. Iniciativa vlády Angely Merkelové v záchraně zadlužených zemí je tak cestou ochrany vlastního bankovního sytému.

„Požadavky paktu konkurenceschopnosti padnou na nerovnou půdu, uvedou zadlužené země do neudržitelné situace,“ argumentuje tak americký investor maďarského původu. „Dolů může stáhnout i Španělsko, které do evropské krize vstupovalo s nižším dluhovým poměrem než Německo.“

Soros navrhuje dvě zásadní řešení. Zaprvé, evropský záchranný fond se musí soustředit na záchranu bankovního systému, stejně jako jednotlivých států, což umožní restrukturalizaci dluhů bez vyvolání hlubokých problémů v soukromém bankovním sektoru. Jednotný evropský dohled nad všemi bankami by navíc pomohl obnovit důvěru trhů. Zadruhé, aby došlo k narovnání podmínek napříč zeměmi, jichž se budou nová pravidla týkat, je třeba odstranit rizikové prémie u nákladů na financování rozpočtů vlád v rámci regionu. Toho lze dosáhnout konverzí většiny dluhopisů na ‘eurobondy‘, země by tak emitovaly svůj dluh pod jasnými kolektivními pravidly a rizikovou prémii by platily pouze v případě překročení maastrichtských kritérií.

Lídři eurozóny se již na začátku března neoficiálně shodli na komplexním balíku opatření z pera zástupců Německa a Francie, které mají pro země EU stanovit jasné limity přijatelné výše veřejného dluhu a rozpočtového deficitu, sjednotit indexaci mezd nebo zpružnit trhy práce.

(Zdroj: FT, CNBC, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data