Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zavádějící volání po zvýšení konkurenceschopnosti periferie eurozóny

Zavádějící volání po zvýšení konkurenceschopnosti periferie eurozóny

01.04.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomiky na periferii Evropy údajně čelí další v řadě krizí – nyní jde o krizi konkurenceschopnosti. Podle mnohých analytiků jsou zaměstnanci v Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku ve srovnání s německou konkurencí příliš drazí. A protože jsou členy eurozóny, nemohou devalvovat měnu, ani použít monetární, či fiskální politiku. Zůstává tak jen jedna možnost: Změna na trhu práce. Současná diskuse týkající se jejich ekonomické politiky se tak zaměřuje na to, jak snížit jednotkové náklady práce. S tím je ale spojeno několik problémů.

Pochybné měření jednotkových nákladů práce:

Problém s těmito argumenty však spočívá v tom, jak se jednotkové náklady práce počítají. Definovány jsou jako poměr nominální mzdy (v eurech na pracovníka) a produktivity práce (v jednotkách výstupu na pracovníka, což je například počet automobilů vyrobených v průměru jedním zaměstnancem). První problém s takovým odhadem spočívá v tom, že jako jmenovatel se používá celková produktivita práce počítaná jako poměr nominální přidané hodnoty a deflátoru, který se následně vydělí počtem pracovníků. To není to samé jako odhad jednotkových nákladů práce provedený na základě fyzického objemu produkce.

Následující graf ukazuje agregované jednotkové náklady práce v jednotlivých zemích eurozóny od roku 1980, nejvyšší růst byl zaznamenán v Řecku a Portugalsku:

konk1

Pokud ovšem tyto agregované jednotkové náklady nelze jednotně interpretovat ve vztahu k fyzicky vyrobeným jednotkám, existuje nějaká alternativní interpretace? Ano. Jsou totiž podílem nákladu práce na celkové produkci (na přidané hodnotě) násobeným cenovým deflátorem. Odrážejí tedy rozdělení příjmů mezi práci a kapitál. Druhý graf ukazuje vývoj zmíněných dvou proměnných určujících jednotkové náklady práce (ULC – na levé ose): Podíl práce (přerušovaně – na levé ose) a cenový deflátor (plně – na pravé ose). Z grafů je vidět, že růst jednotkových nákladů práce byl tažen růstem cenového deflátoru, který se používá při výpočtech produktivity. S výjimkou Řecka podíl práce klesal, nebo se neměnil:

konk2


Když práce, proč ne také kapitál?

Dalším problémem je to, že pokud odhadujeme jednotkové náklady práce, měli bychom také počítat jednotkové náklady kapitálu a poměr nominálních zisků k produktivitě kapitálu. Třetí graf ukazuje, že jednotkové náklady kapitálu ve všech 12 zemích rostly. Pokud se na konkurenceschopnost díváme z perspektivy jednotkových nákladů práce, tíha nutných změn leží na zaměstnancích. Zrovna tak ale můžeme tvrdit, že předpokládaná ztráta konkurenceschopnosti je dána tím, že „stroje jsou vzhledem ke své produktivitě drahé“.
 
konk3

Údajná ztráta konkurenceschopnosti tak není jen otázkou toho, že by nominální mzdy rostly rychleji, než produktivita práce.

Chybné porovnávání s Německem:

Porovnání jednotkových nákladů práce periferních zemí s Německem není na místě. „Komplexnost“ německých exportů je mnohem vyšší než u vývozů zemí na jihu a Irska. Německo dosahuje 12 % podílu na světových vývozech 10 nejsložitějších produktů a 30 % podílu u produktů, které leží v nejvyšší třetině složitosti. Je jasné, že Irsko, Španělsko, Portugalsko a Řecko jen těžko přímo konkurují Německu a vzájemné porovnávání jednotkových nákladů práce je tak zavádějící.

Problém zemí na periferii spočívá v tom, že jsou zaměřené na odvětví, kterým konkuruje mnoho dalších zemí, zejména těch s nízkými mzdami a příjmy. Snížení mezd by tak problém neřešilo, jen by oslabilo poptávku, ale konkurenceschopnost vůči Německu by nezvýšilo. A ani 20 – 30% snížení mezd by pravděpodobně nestačilo na konkurenci s Čínou. Země na periferii by se naopak měly výrazně snažit o produktový posun směrem k exportům produkovaným v Německu, ne v Číně. To je jediné dlouhodobé řešení.


Uvedené je výtahem z „Do some countries in the Eurozone need an internal devaluation? A reassessment of what unit labour costs really mean”, autory jsou Jesus Felipe a Utsav Kumar.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2021
5:59Stimulace poptávky byla namístě, nyní ale již zaostává nabídka
20.10.2021
22:00Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima  
17:48Beta na Čínu
17:31Bitcoin překonal nové maximum, vyšplhal k ceně 67 000 dolarů
17:26Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost a respirátory od pondělí povinně uvnitř
15:56Jak vidí JPMorgan aktuální ekonomiku? Stagflace ne, čas na zvedání sazeb ano
15:50Akcie dnes nenacházejí společný směr, výnosy mírně klesají  
15:02V objednávkové knize ASML padly rekordy. Potvrzujeme dlouhodobou investiční tezi  
14:55Šéf německé centrální banky Jens Weidmann z osobních důvodů odstupuje
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v premarketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova
8:55Výsledky oznámily Avast i Netflix, futures jsou dnes ráno v záporných číslech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)