Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zavádějící volání po zvýšení konkurenceschopnosti periferie eurozóny

Zavádějící volání po zvýšení konkurenceschopnosti periferie eurozóny

1.4.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria Online

Ekonomiky na periferii Evropy údajně čelí další v řadě krizí – nyní jde o krizi konkurenceschopnosti. Podle mnohých analytiků jsou zaměstnanci v Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku ve srovnání s německou konkurencí příliš drazí. A protože jsou členy eurozóny, nemohou devalvovat měnu, ani použít monetární, či fiskální politiku. Zůstává tak jen jedna možnost: Změna na trhu práce. Současná diskuse týkající se jejich ekonomické politiky se tak zaměřuje na to, jak snížit jednotkové náklady práce. S tím je ale spojeno několik problémů.

Pochybné měření jednotkových nákladů práce:

Problém s těmito argumenty však spočívá v tom, jak se jednotkové náklady práce počítají. Definovány jsou jako poměr nominální mzdy (v eurech na pracovníka) a produktivity práce (v jednotkách výstupu na pracovníka, což je například počet automobilů vyrobených v průměru jedním zaměstnancem). První problém s takovým odhadem spočívá v tom, že jako jmenovatel se používá celková produktivita práce počítaná jako poměr nominální přidané hodnoty a deflátoru, který se následně vydělí počtem pracovníků. To není to samé jako odhad jednotkových nákladů práce provedený na základě fyzického objemu produkce.

Následující graf ukazuje agregované jednotkové náklady práce v jednotlivých zemích eurozóny od roku 1980, nejvyšší růst byl zaznamenán v Řecku a Portugalsku:

konk1

Pokud ovšem tyto agregované jednotkové náklady nelze jednotně interpretovat ve vztahu k fyzicky vyrobeným jednotkám, existuje nějaká alternativní interpretace? Ano. Jsou totiž podílem nákladu práce na celkové produkci (na přidané hodnotě) násobeným cenovým deflátorem. Odrážejí tedy rozdělení příjmů mezi práci a kapitál. Druhý graf ukazuje vývoj zmíněných dvou proměnných určujících jednotkové náklady práce (ULC – na levé ose): Podíl práce (přerušovaně – na levé ose) a cenový deflátor (plně – na pravé ose). Z grafů je vidět, že růst jednotkových nákladů práce byl tažen růstem cenového deflátoru, který se používá při výpočtech produktivity. S výjimkou Řecka podíl práce klesal, nebo se neměnil:

konk2


Když práce, proč ne také kapitál?

Dalším problémem je to, že pokud odhadujeme jednotkové náklady práce, měli bychom také počítat jednotkové náklady kapitálu a poměr nominálních zisků k produktivitě kapitálu. Třetí graf ukazuje, že jednotkové náklady kapitálu ve všech 12 zemích rostly. Pokud se na konkurenceschopnost díváme z perspektivy jednotkových nákladů práce, tíha nutných změn leží na zaměstnancích. Zrovna tak ale můžeme tvrdit, že předpokládaná ztráta konkurenceschopnosti je dána tím, že „stroje jsou vzhledem ke své produktivitě drahé“.
 
konk3

Údajná ztráta konkurenceschopnosti tak není jen otázkou toho, že by nominální mzdy rostly rychleji, než produktivita práce.

Chybné porovnávání s Německem:

Porovnání jednotkových nákladů práce periferních zemí s Německem není na místě. „Komplexnost“ německých exportů je mnohem vyšší než u vývozů zemí na jihu a Irska. Německo dosahuje 12 % podílu na světových vývozech 10 nejsložitějších produktů a 30 % podílu u produktů, které leží v nejvyšší třetině složitosti. Je jasné, že Irsko, Španělsko, Portugalsko a Řecko jen těžko přímo konkurují Německu a vzájemné porovnávání jednotkových nákladů práce je tak zavádějící.

Problém zemí na periferii spočívá v tom, že jsou zaměřené na odvětví, kterým konkuruje mnoho dalších zemí, zejména těch s nízkými mzdami a příjmy. Snížení mezd by tak problém neřešilo, jen by oslabilo poptávku, ale konkurenceschopnost vůči Německu by nezvýšilo. A ani 20 – 30% snížení mezd by pravděpodobně nestačilo na konkurenci s Čínou. Země na periferii by se naopak měly výrazně snažit o produktový posun směrem k exportům produkovaným v Německu, ne v Číně. To je jediné dlouhodobé řešení.


Uvedené je výtahem z „Do some countries in the Eurozone need an internal devaluation? A reassessment of what unit labour costs really mean”, autory jsou Jesus Felipe a Utsav Kumar.

(Zdroj: VOX)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.1.2017
11:26Evropa od úvodu ztrácí; Lufthansa +5 %
11:08Vznikla hrozivá technologická pětka, která mění zaběhlý cyklus
10:39Britská inflace míří vzhůru rychleji, než se čekalo
10:20Dolar slábne, podle Trumpa je příliš silný  
10:03Moneta poprvé po šesti dnech roste, Praha jinak bez větších změn
9:55Evropský automobilový trh na maximu
9:30Technická analýza - Svíčková formace naznačuje možné oslabení kurzu eurodolaru
9:17Rozbřesk: Libra nejníž za 30 let vyhlíží Mayovou, inflace těží z ropy
9:04Skupina Telefónica SA má doplatit Tykačovi 1,7 miliardy korun za Český Telecom
9:01Dnes by měly být trhy aktivnější, pod tlakem bude Moneta  
8:41ECB nakupuje rekordním tempem, využívá emisí nového dluhu bankami
7:09Bude se opakovat neradostný vývoj z počátku roku 2016?
16.1.2017
19:54Zvířecí pudy utržené ze řetězu
18:04Saúdská Arábie: Odvykací kůra pokračuje
17:37Summary: Wirecard potvrdil výhled, výrobce brýlí Luxottica se spojí s "králem čoček" Essilor
17:33Investiční výhled Patria 2017: Ekonomika. Šance USA, brzda pro Británii. Co inflace?  
17:17Technická analýza - Dolar se závěrem minulého týdne na páru s jenem posunul pod hodnotu 115,00 USDJPY
17:15Rusnokova slova o vývoji po intervencích korunou nepohnula  
16:56MMF pro letošek více věří ekonomice Spojených států i Británie, zlepšil výhled
16:54Banky držely Prahu stejně jako zbytek Evropy v červeném, klesal i ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (12/16 Q4)
Netflix Inc (12/16 Q4)
United Continental Holdings Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:00Morgan Stanley (12/16 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index