Index spotřebitelských cen se v únoru zvýšil o 0,1 procenta. Meziroční inflace klesla z 1,8 na 1,7 procenta. Do vývoje celkové cenové hladiny opět zasáhly především vyšší ceny pohonných hmot, Jejich vliv ovšem kompenzoval pokles cen rekreace související s koncem zimní turistické sezóny.
Ropa je téma posledních týdnů. Kombinace sílící poptávky související se zlepšováním kondice globální ekonomiky, konfliktu v Libyi a rizik na Blízkém východě se promítá do stále vyšších cen černého zlata. Cena barelu severomořského Brentu již vystoupala na 126 dolarů, nejvýše od července 2008. Tehdy ovšem byla výrazně silnější koruna vůči americkému dolaru. Dnes je kurz koruny slabší a výsledkem tak je rekordně vysoké cena benzínu. Podle dat ČSÚ stál litr 95oktanovvého benzínu minulý měsíc v průměru 34,22 korun, což je o 9,4 procenta více než před rokem a 34 procent více než před dvěma lety.
Kompenzaci poskytl konec lyžařské sezóny, s nímž přišel pokles cen rekreace. Směrem dolů se vydaly také ceny fotoaparátů, mobilních telefonů a počítačů. U tohoto zboží dochází k nejrychlejšímu technologickému stárnutí a zkreslení inflace směrem dolů.
Z pohledu měnové politiky je důležité, že inflace zůstává pod cílem centrální banky i její prognózou inflace. Přesto se okamžik zvýšení úrokových sazeb nejspíše přiblížil. Pokračování příznivých dat z průmyslu a zahraničního obchodu, k nimž se nečekaně připojil také maloobchod, nahrává jestřábům v bankovní radě, jejichž hlasy jsou v posledních týdnech slyšet stále hlasitěji. Na nejbližším jednání bankovní rady v květnu budou síly vyrovnané, počítáme, že ke zvýšení sazeb dojde ve 3. čtvrtletí.