Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Šéf Fedu Ben Bernanke ale uvedl, že největší ekonomika světa letos poroste pomaleji, než Fed dosud očekával. Centrální banka ponechala v platnosti formulaci, že úroky zůstanou nízko delší dobu, podle šéfa Fedu to ale znamená, že beze změn už mohou zůstat jen na příštích dvou zasedáních měnového výboru.
Americká ekonomika se podle Fedu zlepšuje, ale jen pozvolna a pomaleji, než Fed předpokládal. Problémem například zůstává realitní trh. Hrubý domácí produkt by měl v letošním roce vykázat růst v rozsahu 3,1 až 3,3 procenta, zatímco v předchozí prognóze Fed počítal s růstem o 3,4 až 3,9 procenta. Vyšší bude také inflace, zlepší se však situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 8,8 procenta, zatímco v listopadu byla na 9,8 procenta a vyhlídky nepříliš dobré.
Fed připustil, že se zvýšila inflace, což ale částečně přičítá růstu cen komodit. V dlouhodobém výhledu ale inflační očekávání podle Fedu zůstávají stabilní. Do konce června podle plánu skončí druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jejímž rámci Fed nakupuje státní dluhopisy s delší splatností v objemu až 600 miliard dolarů (zhruba 9,9 bilionu Kč).
Míra nezaměstnanosti by se podle nové prognózy Fedu měla do konce letošního roku snížit a dostat se do pásma 8,4 až 8,7 procenta. V únorové prognóze Fed uváděl, že míra nezaměstnanosti bude na konci roku 8,8 až 9,0 procenta.
Ekonomové ale premiérové vystoupení šéfa Fedu hodnotili rozpačitě, podle některých mělo příliš oficiální tón. "Ekonomické vyhlídky a myšlení měnového výboru zasadil do solidního a informativního kontextu. Obratně se vyrovnal s obtížnými otázkami, i když u některých dost heslovitě. Některým bodům se vyhnul, místo aby se k nim postavil přímo," poznamenal hlavní analytik dluhopisového fondu Pacific Investment Management (Pimco) Mohamed El-Erian.
Kurz dolaru po oznámení výsledku zasedání měnového výboru oslabil vůči euru, které se vyšplhalo na 1,47 USD, i když Bernanke zopakoval, že silný dolar je v zájmu Spojených států. Později se dolar sice vzpamatoval, k poklesu se ale znovu vrátil. Reagoval tak na komentář šéfa Fedu k slabšímu růstu HDP. Euro tak vystoupilo až na 1,4725 USD a za celý den zpevnilo asi o 0,6 procenta. Předchozí zisky vůči japonskému jenu si dolar udržel, mírně je ale omezil a pohyboval se kolem 82,20 JPY.
Postoj Fedu v zásadě znamená, že je třeba počítat s dalším poklesem kurzu dolaru a naopak s pokračujícím růstem cen komodit, včetně ropy. Cena zlata se po oznámení Fedu zvýšila na nový rekord 1534 dolarů za troyskou unci a barel severomořské ropy Brent setrval nad úrovní 124 dolary. Stejně tak akcie zrychlily růst.
Fed drží sazby na historickém minimu od prosince 2008. Tehdy je snížil v reakci na finanční krizi, kdy potřeboval podpořit úvěrovou aktivitu. Nákupy dluhopisů, při nichž centrální banka de facto rozšiřuje měnovou bázi a znehodnocuje měnu, mají za cíl snížit tržní sazby úvěrů a podpořit utrácení. Podle kritiků je to ale recept na vysokou inflaci.
Fed měl dosud ve zvyku zveřejnit výsledek zasedání měnového výboru a dál už jej nijak nekomentoval. Dnešek byl premiérový v tom, že šéf Fedu po oznámení předstoupil před novináře a odpovídal na jejich dotazy. Takto už delší dobu postupuje například Evropská centrální banka.