Aktualizováno Krize kolem úniku osobních údajů z herních systémů japonské společnosti Sony se prohlubuje. Firma v noci na dnešek odhalila další masivní útok hackerů, který se odehrál rovněž v polovině dubna a zasáhl službu Sony Online Entertainment (SOE). Ohrožena jsou data asi 24,6 milionu lidí, mimo jiné z Rakouska, Německa, Španělska a Nizozemska. O České republice se zpráva nezmiňuje.
"Upozorňujeme, že osobní informace, které nám byly předány v souvislosti se založením účtu na SOE, mohly být zcizeny při kybernetickém útoku," píše se ve sdělení, které firma umístila na svůj web. Mezi informace, kterých se mohly zmocnit hackeři, jsou jména, adresy bydliště, e-maily, ale rovněž data narození, telefonní čísla, přihlašovací údaje i hesla.
Nově zjištěný útok se podle agentury AP odehrál 16. a 17. dubna, firma na něj ale přišla teprve v pondělí, kdy vyšetřovala okolnosti původního útoku hackerů na síť PlayStation Network. Původní útok se odehrál 17. až 19. dubna a hackeři se při něm mohli dostat až k 77 milionům účtů. Firma o útoku informovala teprve minulý týden. Při obou útocích jsou tedy ohrožena osobní data více než 100 milionů lidí z celého světa.
Analytici v souvislosti s novým oznámením o útoku hackerů a případném zcizení osobních dat poukazují na to, že pod ředitelem Sony Howardem Stringerem se teď patrně začne houpat židle. Už při prvním útoku hackerů se totiž ukázalo, že firma o problému nevhodně a se zpožděním informovala, což řadu klientů pobouřilo. Sony věděla o kybernetickém útoku o týden dříve, než jej fakticky oznámila. Část klientů se cítí poškozena, protože nemohli na únik dat reagovat.
"Způsob, jakým se Sony k záležitosti postavila, ukazuje, že není schopna zvládat krizové situace," poznamenal hlavní manažer finanční společnosti Beyond Asset Management Michael On. "Po problémech s hackery a neschopnosti firmy uvádět na trh konkurenceschopné výrobky by měl současný ředitel odstoupit," dodal.
Sony přišla na nový útok hackerů pouhý den po tom, co v Tokiu uspořádala tiskovou konferenci, na které se uživatelům omlouvala a slíbila posílit zabezpečení svých počítačových systémů. Firma upřesnila, že při nově zjištěném útoku mohly být ukradeny záznamy ze zhruba 10.700 debetních karet uživatelů z několika evropských zemí, stejně jako čísla asi 12.700 kreditních a debetních karet uživatelů mimo USA.
Sony Online Entertainment je součástí koncernu Sony. Firma sídlí v San Diegu v Kalifornii a vyvíjí hry, které může hrát ze vzdálených počítačů více hráčů současně. Zájemci si hry stahují přímo z firemních serverů a pak si je instalují na své počítače. Firma službu prozatím odstavila a kdy ji zprovozní, neuvedla.
Incident firmu přinutil odstavit i ty hry, které přes SOE poskytuje pro Facebook. Sony pouze umístila na Facebook zprávu, že během noci musela hry odpojit.