Evropské zátěžové testy jaderných elektráren by měly zahrnovat pouze scénář různých přírodních katastrof. Ve středu o tom informovaly listy Le Figaro a Le Nouvel Observateur s odkazem na německý Süddeutsche Zeitung.
Bavorský deník s uvedením zdroje blízkého komisaři pro energetiku Güntheru Oettingerovi napsal, že jaderné elektrárny se budou muset podvolit testům, které budou obsahovat například scénář zemětřesení, povodní a výrazných teplotních změn.
Do testů nebude zahrnuta možnost leteckého neštěstí. Podle zdroje ale státy, které si budou přát uskutečnit přísnější testy, tak budou moci učinit. O problematice zátěžových testů se jednalo na neformálním zasedání unijních ministrů energetiky v maďarském Gödölö.
Server EUobserver ale napsal, že členské státy jsou v této otázce rozdělené a konečné rozhodnutí o tom, zda zahrnout letecké neštěstí do zkoušek, bude učiněno až na zasedání ministrů energetiky příští týden v Bruselu. Tuto možnost podporuje především Rakousko, zatímco proti se staví Francie.
Konečný návrh zkoušek by měl být zveřejněn 12. května v Bruselu, zatímco výsledky testů by měly být hotovy před koncem letošního roku. Přesná kritéria by mělo zřejmě tvořit celkem šest bodů. „Bezpečností testy evropských jaderných elektráren by měly začít v červnu,“ uvedlo maďarské předsednictví. Oettinger podle agentury AFP ubezpečil, že zkoušky budou „přísné a objektivní“.
Evropští lídři se pod vlivem japonských potíží s jadernou elektrárnou Fukušima v březnu letošního roku dohodli na posílení bezpečnostních standardů atomových elektráren v EU.