Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historik: Apatický medvěd teprve přijde, S&P na 400 bodech; USA o svých výnosech nerozhodují

Historik: Apatický medvěd teprve přijde, S&P na 400 bodech; USA o svých výnosech nerozhodují

20.05.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciové trhy tížily obavy z deflace, ta ale nepřišla kvůli stimulační politice centrálních bank a vlád. Tato politika vytvořila prostředí „s trochou růstu a trochou inflace“, v němž se akcie staly velmi podhodnocené, a v důsledku toho přišel růst jejich cen. Stimulace byla ale příliš velká, pro rozvíjející se ekonomiky to znamená inflační tlaky. Pokud by namísto toho nechaly svou měnu posílit a přestaly kupovat dolarová aktiva, mělo by to „hrozné důsledky“ pro trh s americkými vládními dluhopisy a jejich výnosy by se vyšplhaly na úroveň 6 %. Nicméně politika Fedu a kurzová politika rozvíjejících se ekonomik drží tyto výnosy stále nízko. Pro Financial Times Video to uvedl historik zaměřující se na akciové trhy Russell Napier. Poslední dva týdny ale podle něho ukazují na určitou změnu, protože je patrný trend rychlejšího posilování měn některých rozvíjejících se ekonomik a utahování jejich likvidity.

Napier upozornil na skutečnost, že média často zjednodušují, když uvádějí, že centrální banky tisknou peníze. Fed žádné peníze nevytisknul, ale vytvořil velký objem rezerv. Nejlepším měřítkem objemu peněz v ekonomice je agregát M3, podle něho se nyní v americké ekonomice nachází asi tolik peněz jako před pádem Lehman Brothers. Fed však „vytlačil všechny z dolaru“ a donutil tak rozvíjející se ekonomiky skutečně tisknout peníze. To v nich vytváří inflační tlaky a nakonec budou muset utáhnout svou politiku. „Likviditu utáhnou věřitelé, ne dlužník,“ uvedl historik v narážce na to, že rozhodující vliv na výnosy amerických dluhopisů nebudou mít Spojené státy, ale zahraniční investoři.

Napier se domnívá, že světovou ekonomiku čeká ještě jeden velký deflační šok. Ten přijde kvůli současné nerovnovážné situaci na dluhopisových trzích, která povede k prudkému růstu reálných sazeb. Tlumit tento šok by mohlo to, kdyby výpadek v nákupech dluhopisů, který vznikl u rozvíjejících se zemí, vyplnily americké banky. Pro investory je nejlepší zajistit se proti uvedenému riziku nákupem měn rychle rostoucích ekonomik a diverzifikací.

Akciový trh v USA před dvěma lety neprošel svým dnem, protože valuace se stále držela blízko historickým průměrům. Investoři se totiž dostali jen do fáze „zoufalství“, na dně trhu jsou ale „apatičtí“ – již „nechtějí hrát“; do této konečné fáze je Ben Bernanke svou politikou nepustil, uvedl Napier. Index S&P se podle něho dostane až na 400 bodů, tuto hodnotu odvodil prostým zprůměrováním hodnot dosažených při předchozích minimech. Tento bod bude představovat „perfektní nákupní příležitost“.

(Zdroj: FT Video)


Váš názor
  •  
    23.05.2011 8:28

    Poklidný růstový vývoj, přináší jen omezené zisky. Je proto žádoucí pohyb a průžvihy, neb průser je hybná síla pokroku a v případě rozhodujících hráčů i zisku. Historie možná jednou odhalí pravou příčinu současné krize a nedivil bych se, kdyby to byl jen velký mejdan bank, investčních společností a dalších nadnárodních korporací. Víc než o finance a právě o ně a související moc se jedná. To je to co se nám servíruje jako krize.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m