Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak Čína hledá rovnováhu

Jak Čína hledá rovnováhu

24.05.2011 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská makroekonomická politika se pohybuje směrem k normalizaci. Klíčem k posouzení úspěchu je rozlišování mezi reálnými a nominálními změnami. Na nominální bázi je jasné, že kurz měny posiluje, sazby rostou, mzdy prudce stoupají. Nominální změny ale významné nejsou.

Na první pohled by se zdálo, že vyšší CPI inflace v Číně znamená vyšší reálné posílení renminbi, než by naznačovalo jeho nominální posílení. Z Pekingu i z USA se ozývají názory, že kombinace nominálního posílení renminbi a vyšší čínská inflace znamenají, že renminbi reálně posiluje o 9 % ročně. Pokud by pak tato měna byla podhodnocena řekněme o 25 %, za tři roky by se kurz nacházel na fundamentální hodnotě.

Tato analýza se ale v mnoha ohledech mýlí. Předně předpokládá, že v oněch třech letech nedojde ke změně v růstu produktivity. Protože je růst čínské produktivity rychlejší než v USA, i za tři roky bude renminbi podhodnocené a to o kumulativní rozdíl mezi růstem produktivity. Důležitější je ale to, že skutečný význam nemá celková inflace, ale rozdíl v růstu cen vstupů vstupujících do sektoru obchodovatelného zboží. Většina růstu CPI v Číně pochází ze strany růstu cen potravin, růst cen zmiňovaných vstupů je malý. Podobně tomu bude v USA. Rozdíl ve velikosti inflace v obou zemích tak můžeme při odhadu reálného posílení renminbi v podstatě ignorovat. Pokud přidáme vliv produktivity, reálné posílení renminbi bylo během posledních 12 měsíců pravděpodobně minimální, možná dokonce došlo k jeho oslabení. To k posunu k nové rovnováze čínské ekonomiky nepřispívá.

Podobně je tomu se sazbami. Růst nominálních sazeb je více než vyvážen inflací a reálné sazby ve skutečnosti prudce klesají. Dochází k přerozdělení bohatství od střadatelů k dlužníkům, tedy zejména od domácností ke státu a korporátnímu sektoru. Posledním faktorem, který může skutečně přispět k budování nové rovnováhy, je tak pohyb mezd. Jejich reálný růst je mnohem pomalejší než růst nominální, stále ale rostou pravděpodobně rychleji než produktivita. To je pro ekonomiku bezesporu prospěšné, protože se tím eliminuje jedna z příčin čínských ekonomických nerovnováh – příliš pomalý růst mezd.

Pokud rostou mzdy a klesají sazby, v ekonomice dochází k přerozdělení bohatství. Směrem od domácností ke korporacím kvůli nižším sazbám a směrem od korporací k domácnostem kvůli vyšším mzdám. Náklady tohoto procesu tak nesou zejména odvětví intenzivně využívající práci, opak platí o kapitálově náročných odvětvích. Bohužel tím dochází k posunu směrem k druhému typu odvětví. Další zvyšování kapitálové intenzity čínské ekonomiky totiž není pozitivním jevem. Komparativní výhoda Číny stále spočívá v jejích nákladech práce, skutečný náklad kapitálu je tu ale mnohem vyšší. A čím větší bude plýtvání kapitálem na neproduktivní projekty, o to těžší bude nalezení nové ekonomické rovnováhy.

(Zdroj: China Financial Markets)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data