Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak Čína hledá rovnováhu

Jak Čína hledá rovnováhu

24.05.2011 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská makroekonomická politika se pohybuje směrem k normalizaci. Klíčem k posouzení úspěchu je rozlišování mezi reálnými a nominálními změnami. Na nominální bázi je jasné, že kurz měny posiluje, sazby rostou, mzdy prudce stoupají. Nominální změny ale významné nejsou.

Na první pohled by se zdálo, že vyšší CPI inflace v Číně znamená vyšší reálné posílení renminbi, než by naznačovalo jeho nominální posílení. Z Pekingu i z USA se ozývají názory, že kombinace nominálního posílení renminbi a vyšší čínská inflace znamenají, že renminbi reálně posiluje o 9 % ročně. Pokud by pak tato měna byla podhodnocena řekněme o 25 %, za tři roky by se kurz nacházel na fundamentální hodnotě.

Tato analýza se ale v mnoha ohledech mýlí. Předně předpokládá, že v oněch třech letech nedojde ke změně v růstu produktivity. Protože je růst čínské produktivity rychlejší než v USA, i za tři roky bude renminbi podhodnocené a to o kumulativní rozdíl mezi růstem produktivity. Důležitější je ale to, že skutečný význam nemá celková inflace, ale rozdíl v růstu cen vstupů vstupujících do sektoru obchodovatelného zboží. Většina růstu CPI v Číně pochází ze strany růstu cen potravin, růst cen zmiňovaných vstupů je malý. Podobně tomu bude v USA. Rozdíl ve velikosti inflace v obou zemích tak můžeme při odhadu reálného posílení renminbi v podstatě ignorovat. Pokud přidáme vliv produktivity, reálné posílení renminbi bylo během posledních 12 měsíců pravděpodobně minimální, možná dokonce došlo k jeho oslabení. To k posunu k nové rovnováze čínské ekonomiky nepřispívá.

Podobně je tomu se sazbami. Růst nominálních sazeb je více než vyvážen inflací a reálné sazby ve skutečnosti prudce klesají. Dochází k přerozdělení bohatství od střadatelů k dlužníkům, tedy zejména od domácností ke státu a korporátnímu sektoru. Posledním faktorem, který může skutečně přispět k budování nové rovnováhy, je tak pohyb mezd. Jejich reálný růst je mnohem pomalejší než růst nominální, stále ale rostou pravděpodobně rychleji než produktivita. To je pro ekonomiku bezesporu prospěšné, protože se tím eliminuje jedna z příčin čínských ekonomických nerovnováh – příliš pomalý růst mezd.

Pokud rostou mzdy a klesají sazby, v ekonomice dochází k přerozdělení bohatství. Směrem od domácností ke korporacím kvůli nižším sazbám a směrem od korporací k domácnostem kvůli vyšším mzdám. Náklady tohoto procesu tak nesou zejména odvětví intenzivně využívající práci, opak platí o kapitálově náročných odvětvích. Bohužel tím dochází k posunu směrem k druhému typu odvětví. Další zvyšování kapitálové intenzity čínské ekonomiky totiž není pozitivním jevem. Komparativní výhoda Číny stále spočívá v jejích nákladech práce, skutečný náklad kapitálu je tu ale mnohem vyšší. A čím větší bude plýtvání kapitálem na neproduktivní projekty, o to těžší bude nalezení nové ekonomické rovnováhy.

(Zdroj: China Financial Markets)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2019
8:06Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře
18.05.2019
16:27Všechno (ne)musí dávat smysl a mít racionální odpověď
8:25Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany
17.05.2019
22:12Bouřlivý týden v USA za námi
17:56Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy
17:35Výrobce polovodičového vybavení Applied Materials těžký kvartál zvládl dobře (komentář analytika)  
16:52Kauza Huawei drží trhy pod tlakem. Dolaru se však na závěr týdne daří  
16:34Wolf: Jak jsme si vlastně vytvořili tenhle nízkoinflační zadlužený svět
16:14Brexitová jednání v Británii ztroskotala, vláda zvažuje postup
15:53Výsledky Nvidie mohly být horší, v dalším kvartálu čeká stabilizaci  
15:47Trump odložil rozhodnutí o clech na dovoz aut do USA o půl roku
14:34Thomas Cook (-38 %) je tu od 19. století. Teď jsou prý akcie bezcenné
13:51TESLA KARLÍN, a.s. - Pozvánka na valnou hromadu
12:51Šéf správy rezerv: Unipetrol začne čerpat druhou půjčku, čistá ropa z Ruska přiteče na konci května
11:59Bloomberg: USA a Čína se perou, Evropa se směje. Zatím.
11:06Inflace v eurozóně v dubnu vzrostla na 1,7 pct., v EU na 1,9 pct.
10:47Google v Itálii čelí vyšetřování kvůli zneužívání tržní síly
10:40Čína hraje na vlastenectví, čímž ochladila tržní náladu. Zatím však pohyby akcií ani dluhopisů nejsou výrazné  
10:37Perly týdne: Čína prodává americké obligace, nálada je negativně optimistická a my zaostáváme na kolejích
10:21Flash crash nasměroval bitcoin z letošních maxim až pod 6200 dolarů, rychle se zotavuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data