Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otázka za milión

Otázka za milión

06.06.2011 11:13

Nezasvěcený pozorovatel se mohl trochu divit, s jakou nervozitou byla očekávána páteční čísla týkající se americké zaměstnanosti. Finanční trhy hučely nervozitou jako včelí úl, ale konečné cenové pohyby byly překvapivé pouze tím, že byly zanedbatelně malé. Koho dnes zajímá, jestli se v americké ekonomice za minulý měsíc vytvořilo o padesát tisíc pracovních míst více nebo méně? Ještě před několika lety by tato informace byla klíčová pro další směřování trhů, jelikož americký spotřebitel a jeho apetit utrácet byl jejich hlavním hybným momentem.

Jsem asi trochu nudný tím stálým rozebíráním amerického spotřebitele a neustálým zvažováním toho, či onoho. Páteční čísla měla být potvrzením skutečnosti, že spotřebitele postihly vysoké ceny ropy, ale trhy nezareagovaly, jak měly. Kdyby byla minulost vodítkem, musely by zlevnit ceny rizikových aktiv a posílit dolar vůči euru. Stal se však téměř pravý opak. Naskýtají se dvě vysvětlení.

První z nich je psychologicko-technické. Trh byl tak intenzivně zaujat čekáním na vytoužené číslo a přesvědčen, že bude špatné, že obchodníci otevřeli příliš mnoho spekulativních pozic na pokles akcií a eura, které byly posléze vytěsněny z trhu a způsobily protisměrný pohyb. Trochu kostrbaté vysvětlení, což? K Očekávanému poklesu v tomto scénáři dojde o něco později, až se trh uklidní, trochu pozapomene a překvapí jej nějaké další špatné číslo.

Druhé vysvětlení je prozaičtější. Pro globalizovanou ekonomiku již není americký spotřebitel a jeho kondice dostatečně silným faktorem pro uzavírání rizikových pozic. Tečka.

V případě, že platí první vysvětlení, dočkáme se v dohledné době prudkého poklesu cen rizikových aktiv. Pokud je pravdou druhé tvrzení, čeká nás ještě slušná rally na akciích, komoditách a euru, kterou propásnout by nás mohlo hodně mrzet. Teď si vyberte!

Když jsme si na konci devadesátých let, lehce zbohatlí, drženi zkrátka dlouhá léta neefektivní socialistickou ekonomikou a proto vyprahlí touhou po dlouho odpíraném ovoci začali kupovat západní luxusní zboží, budili jsme dozajista na tvářích těch, kteří je pro nás v Německu vyráběli, spíše shovívavý úsměv. Ta trocha luxusních automobilů a spotřební elektroniky pro ně znamenala zajímavou příležitost, ale nebyla v žádném případě rozhodujícím faktorem, na němž by stálo její bytí a nebytí.

Uběhlo dvacet let a na opačném konci světa se děje něco podobného. Čínský spotřebitel si po dlouhých desetiletích socialistického půstu dopřává hody, pro něž zbytek světa organizuje catering. Přestože se Číňané nachází v podobném mentálním stadiu, jako my v devadesátých letech, je důležitost jejich počínání pro globální ekonomiku daleko důležitější, než bylo to naše. Jsme svědky historického souboje mezi dvěma gigantickými spotřebitelskými silami. Jednu z těchto sil známe poněkud důvěrněji, když už ne v celé její kráse, tak aspoň v její psychologické rovině. Bude nám to něco platné, když se budeme snažit najít odpověď na milionovou otázku: „Vyhraje asijský spotřebitel nad americkým?“ Koupit nebo prodat?

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m