Pád amerických výnosů se stabilizoval, když trh evidentně neměl důvod sázet na to, že Fed by měl zájem na základě slabých dat pokračovat po červnu v nákupech vládních dluhopisů. K zajímavějším výrokům patřilo vyjádření jedné z předních holubic z bostonského Fedu Rosegrena, který uvedl, že utažení fiskální politiky může být argumentem pro uvolněnější politiku Fedu. Jestřábí prezident filadelfského Fedu Charles Plosser naopak uvedl, že začátek utahování měnové politiky může přijít již na konci roku, pro potenciální další kolo kvantitativního uvolňování však spatřuje „velmi vysoké překážky“. I dnešní vystoupení šéfa Fedu by mělo vyznít spíše proti možnosti dalšího kola kvantitativního uvolňování a tedy by mohlo být negativní pro dluhopisy na kratším a na středním segmentu výnosové křivky.
Zprávy o tom, že španělský region Castile-La Mancha je na pokraji krachu trochu zchladily volnější atmosféru na periferiích eurozóny. Dál ale pozitivně působí očekávání druhého záchranného balíku pro Řecko. I když jeho efekt bude dočasný (Řecko se bez restrukturalizace neobejde), může mít ještě na rizikové spready v eurozóně blahodárný vliv.
Výnosy a sazby na českém trhu pevně úročených instrumentů pokračují v poklesu, když býčí nálada na trhu dluhopisů byla včera podpořena horším výsledkem průmyslové výroby za duben. Trh tak počítá se zvýšením sazeb ČNB ne dříve než na konci tohoto roku. Další zajímavá domácí data by pak měla trh obdržet zítra a pozítří v podobě údajů o nezaměstnanosti a inflace za květen. Šanci na další propad sazeb s ohledem na náš výhled pro ECB vidíme jako omezený.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.