Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv vystrkuje růžky: Chce privatizovat většinové podíly státních firem, vyhazuje z nich Putinovy klienty

Medveděv vystrkuje růžky: Chce privatizovat většinové podíly státních firem, vyhazuje z nich Putinovy klienty

13.06.2011 12:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nominální hlava ruského státu Dmitrij Medveděv se s přibližujícím termínem klíčových prezidentských voleb (plánovaných na jaro příštího roku) pokouší upevnit svoji pozici a vystoupit ze stínu svého patrona Vladimíra Putina. Ten nyní zastává funkci premiéra a v souboji o prezidentský úřad se všeobecně počítá s jeho účastí a vítězstvím, jež by mu funkci zajistilo na šest let.

Nejnovějším autonomní iniciativou prezidenta Medveděva byl páteční příkaz vládě zvážit snížení jejích podílů v některých strategicky významných státních koncernech, a to pod hranici kontrolního balíku akcií. Nejmenované zdroje deníku Vedomosti sdělily, že se tato varianta zvažuje u druhé největší banky v zemi VTB, ropné společnosti Rosněfť, Ruské zemědělské banky a největšího provozovatele vodních elektráren RusHydro.

V Rusku se již několik měsíců rozbíhá rozsáhlý privatizační program v hodnotě desítek miliard dolarů, v jehož rámci už stát za 3,4 mld. USD prodal 10 % akcií ve VTB. Dosud se však v této souvislosti mluvilo jen o menšinových podílech. Již několik let navíc Kreml provozuje politiku zachování většinových podílů v klíčových firmách operujících ve strategicky významných sektorech ekonomiky (ropa, plyn, zbrojní průmysl, telekomunikace a jiné).

Medveděvův příkaz přišel formou dopisu psaného jeho poradcem pro ekonomiku Arkadijem Dvorkovičem, podle kterého by se tak zlepšilo investorské klima v Rusku. Zdroj z prezidentova okolí uvedl, že vláda, v jejímž čele stojí Putin, by měla ospravedlnit svoji přítomnost v některých společnostech, a nevyloučil, že by mohla prodat celý svůj podíl VTB i Rosněfti. V poslední větě dopisu prý Medveděv nabádá: „Musíte jednat rozhodněji!“

Zlepšení podmínek pro zahraniční investory a drobné akcionáře měla za cíl i Medveděvova předchozí akce. Prezident vyhlásil boj zavedené praxi, podle níž vysoce postavení vládní představitelé sedí zároveň v představenstvech státních koncernů. Lidé odpovědní za regulaci a tvorbu legislativy by podle prezidenta neměli současně řídit společnosti, kterých se tyto zákony týkají a které mají působit v konkurenčním prostředí. Podle Medveděva stát svůj majetek nespravuje dobře a do poloviny roku je třeba vybrat za ministry a náměstky ruského kabinetu kompetentnější náhradu.

Při lovu na funkcionáře si prezident hned od začátku vzal na mušku jednu z nejmocnějších postav ruské energetiky vicepremiéra Igora Sečina, který v roce 2003 vedl útok na soukromou společnost Jukos Michaila Chodorkovského a poté jako šéf představenstva státní Rosněfti převzal její hlavní aktiva. Právě jeho pozice v Rosněfti se nyní stala Medveděvovi trnem v oku. Sečin, který v minulosti působil jako tlumočník u sovětských zpravodajských služeb, je považován za jednu z mála osob s neomezeným přístupem k premiéru Putinovi. Medveděv nakonec prosadil svou a obávaný vicepremiér musel do dvou týdnů představenstvo Rosněfti opustit.

Význam střetu potvrzují slova Arkadije Dvorkoviče: „Z vlastní zkušenosti práce v představenstvu vím, že téměř vše závisí na tom, kdo je předseda. Devadesát procent rozhodnutí předem závisí na pozici předsedy představenstva.“

Pro společnost samu byl krátkodobý efekt spíše negativní. Přece jen ztratila klíčovou postavu, která mohla v případě potřeby za její zájmy lobbovat přímo na vládě, nejčastěji v souboji s ministerstvem financí, které v otázkách daňového zatížení těžařů zaujímá vždy jestřábí pozici. Sečin se v minulosti vždy snažil břemeno Rosněfti mírnit. Akcie společnosti na zprávu o jeho odchodu reagovaly poklesem.

A co drobní akcionáři Rosněfti? Ty už roky trápí nízká výše dividend, které se pohybují kolem dvou rublů na akcii. Ta stojí zhruba 250 rublů. Na páteční valné hromadě, konané již bez Sečina, bylo schváleno navýšení o 20 % na 2,76 rublu na akcii, což implikuje dividendový výnos 1,1 % - stále dost hluboko pod sektorovým průměrem. Společnost na dividendě vyplatila 15 % čistého zisku z minulého roku.

(Zdroj: RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m