Mezikvartální tempo růstu americké ekonomiky v úvodu roku 2011 bylo dle očekávání revidováno posledním zpřesněním dat o desetinu procenta výše na anualizovaných 1,9 procenta. Finální data tak nicméně potvrzují zvolňování americké ekonomiky z 3,1% tempa vykázaného ve 4Q předchozího roku. Důležitým vzkazem je také rychlejší než očekávaný růst inflace.
Jednu desetinu k růstu dle finální revize dat za 1Q11 přidal nižší než očekávaný obchodní deficit a naopak vyšší než očekávaný nárůst zásob. Za revizí stojí nižší tempo dovozů a to citelně na 5,1 % z odhadovaných 7,5 % a také nižší pokles ve stavebnictví, negativní revizí naopak prošly podnikatelské investice a to také v poměrně výrazném rozsahu z 3,4 % na 2,0 %. Zřejmě i pod tlakem dění kolem dluhu vládní výdaje klesly o 5,8 % při avizovaném poklesu o 5,1 %. Výdaje na obranu klesly o bezmála 12 procent. Překvapení tentokrát nepřinesla klíčová soukromá spotřeba, která byla potvrzena na 2,2% tempu. Její 4% tempo růstu ve 4Q10 bylo nejsilnější od konce roku 2006.
Povzbuzením jsou také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v květnu vzrostly 1,9% tempem při očekávaném 1,5% růstu. Sílu automobilového průmyslu ukazuje tento údaj bez dopravy, kde tempo dosáhlo naopak 0,6% růstu při očekávání 0,9 procenta. Pokles objednávek zboží, které má sloužit déle jak tři měsíce, byl revidován také za 4Q10 a to na -2,7 % z -3,6 %. Podrobnějším pohledem na data nicméně zjistíme, že silných faktorem jsou velmi volatilní objednávky v leteckém průmyslu, které vykázaly 36,5% skok, zejména pod vlivem objednávek Boeingu.
Sada makrodat ale ukázala také na rostoucí tempo inflace. Jádrový PCE, který odráží spotřebitelskou inflaci, v 1Q vzrostl o 1,6 procenta proti očekávání 1,4% růstu. Podle aktualizovaného výhledu Fedu se dočkáme v aktuálním čtvrtletí růstu ukazatele o 1,5-1,8 % z v dubnu předpovídaných 1,3-1,6 %. Z pohledu Fedu nicméně vývoj není vzrušující, cílem jsou hodnoty kolem 2 procent.
Fed v tomto týdnu snížil odhad růstu americké ekonomiky v celém letošním roce na 2,7-2,9 % z v dubnu předpovězených 3,1-3,3 %.
Podle odhadů ve druhém aktuální čtvrtletí pomůže americké ekonomice zejména automobilový průmysl po šokových událostech vyvolaných zemětřesením v Japonsku, po kterém bude výroba postupně najíždět a dohánět výpadek. očekává přínos sektoru k HDP ve 2Q11 v rozsahu 1,5 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, Fed, CNBC)