Z globálního pohledu není volání po utahování politiky, které slyšíme ze strany BIS (Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb) a dalších, tak překvapivé. Objevují se známky toho, že v rozvíjejících se ekonomikách se vyšší ceny komodit začínají projevovat na mzdách a jednotkových nákladech práce. Ceny některých aktiv se zde dostávají do bublinového pásma kvůli pokračujícímu přílivu kapitálu. Doporučovat utažení politiky v rozvíjejících se ekonomikách tak není kontroverzní.
BIS se ale domnívá, že makroekonomická politika by měla být utažena i v rozvinutých ekonomikách – měly by se podniknout kroky ke zvýšení míry úspor a snížení strukturálních rozpočtových deficitů. Zvýšit by se měly sazby, možná rychleji, než jak probíhalo jejich snižování v roce 2008. Jádro těchto úvah tvoří superpesimistický pohled na možnost dalšího růstu rozvinutých ekonomik. BIS tento názor sděluje velmi jasně – nabídková strana rozvinutých ekonomik byla podle ní silně poškozena šokem roku 2008, takže v současnosti v systému není volná kapacita. A to ani v USA, kde oživení trvalo krátce a podle všech standardů bylo anemické.
Podle pesimistů byl během posledního boomu produkt uměle nafouknut růstem finančního sektoru a stavebnictvím, tato část produktu ale nyní navždy zmizela. Do určité míry to je nevyvratitelné, kritickou otázkou ale zůstává, nakolik. Pokud Evropa a Spojené státy nemají volnou kapacitu, krize musela zničit asi 6 % jejich kapacity potenciální. Nalézáme se tak u odhadů produkční mezery. Následující graf se zaměřuje na situaci ve Spojených státech, kde je tento problém nejviditelnější. Vyznačeny jsou tři rozdílné odhady produkční mezery:

Zdroj: Gavyn Davies
Metody uvedené v grafu obvykle poskytují podobné odhady produkční mezery, nyní je ale situace rozdílná. Zdá se, že BIS klade důraz na nejméně optimistický odhad a na něm zakládá své volání po utaženější politice. Pro ty, kteří jsou na produkční mezeru alergičtí (a je jich mnoho), stojí za to poznamenat, že přímé měřítko volné kapacity ukazuje, že plného využití kapacit v USA není zdaleka dosaženo. Nezaměstnanost se podle většiny odhadů nachází 3 – 4 % nad svou přirozenou mírou. Využití kapacit je mimořádně nízko a mzdová inflace je extrémně malá.
(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)