Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Jak zachránit eurozónu

Summers: Jak zachránit eurozónu

21.7.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud má při řešení krize v eurozóně dojít k pokroku, musí vedení eurozóny pochopit tři věci. Zaprvé, klíčové je udržení důvěry v systém; fakt, že investorům dáme lekci, není politika, ale přání. Ve Spojených státech po pádu Lehman Brothers trval potlesk za to, že byl umožněn bankrot, dvanáct hodin. Jeho negativní důsledky jsou cítit dodnes. ECB se správně obává trestání investorů v situaci, kdy vše záleží na důvěře.

Zadruhé, nedá se čekat, že by nějaká země dosahovala dlouhodobě primárních přebytků v zájmu zahraničních věřitelů. A zatřetí, solvence dané země nezáleží jen na její dluhové zátěži a zdravé domácí politice, ale také na širším ekonomickém kontextu. Z neřešených problémů s likviditou se stávají problémy důvěry. Solventní dlužníci se pravděpodobně stanou nesolventní, pokud výnosy jejich dluhopisů výrazněji převýší nominální růst jejich ekonomiky, což ještě více zvýší tlak na další růst výnosů. Došlo k tomu v Řecku, Portugalsku, Irsku a existuje nebezpečí, že se tak stane i v Itálii a Španělsku.

Poskytování dalších a dalších půjček zadluženým zemím za vysoké úroky není udržitelné. Vzniklé dluhy nebudou z velké části splaceny, tvrzení opaku jen podkopává důvěru. Následkem toho pak nejsou důvěryhodná ani prohlášení o relativním fundamentálním zdraví španělské a italské ekonomiky. Dá se rozumně tvrdit, že restrukturalizace řeckého dluhu se již příliš oddaluje, není však rozumné se domnívat, že tato restrukturalizace vyřeší obecnou krizi důvěry.

Nutná je zvýšená snaha vyhnout se systematickému riziku a obnova růstu důvěry. Řecko, Itálie a Irsko potřebují snížení dluhu, jejich věřitelé však mají jen omezenou kapacitu ohledně okamžitých ztrát. To znamená, že jádro Evropy musí zvýšit svou snahu, naštěstí je pravděpodobné, že to sníží dlouhodobé náklady. Na detailech tolik nezáleží, důležitý je správný přístup, který odpovídá realitě. Musí se ovšem zdůraznit solidarita, která představuje základ společné měny, a odmítnutí pádu jakékoliv z evropských ekonomik. Sazby u poskytovaných úvěrů by se měly snížit, protože default nebude přípustný, není důvod pro rizikové prémie, které by pomoc komplikovaly. Na poskytování pomoci by se nepodílely země, jejichž sazby překročí určitou hranici, řekněme 200 bazických bodů nad nejnižší sazbou v eurozóně. Musí se jasně deklarovat, že nepadne žádná z velkých institucí, protože nejtěžší finanční krize byly způsobeny pochybami o funkčnosti finančního systému. Tuto zodpovědnost by na sebe měla vzít ECB, ovšem s nezbytnou politickou podporou. A země se zdravou hospodářskou politikou by měly mít možnost nákupu garancí ze strany EU, které by se vztahovaly na nově vydaný dluh.

Tyto kroky by výrazně přispěly ke zklidnění situace. Zbývá otázka, co s vládním dluhem vlastněným privátními investory. Někteří z nich by jej rádi prodali za ceny marginálně vyšší, než jsou současné ceny na trhu. Dalším by měla být dána možnost výměny za dluhopisy s delší splatností a nižšími výnosy. Lze uvažovat i o zpětném odkupu dluhopisů v případě, že investoři přistoupí na dostatečně velké snížení jejich současné hodnoty.

Za současného stavu se mnohé z uvedeného bude zdát nerealistické, ale stejně takovým se před pár dny zdálo i zpochybňování solvence Itálie. Následujících několik týdnů může být tím nejdůležitějším obdobím v historii EU.

Uvedené je výtahem z „How to save the eurozone“ od Lawrence Summerse.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
9:53AP: Trump dnes oznámí financování zdi za osm miliard dolarů
9:32Růst české ekonomiky: Úspěšné finále v závěru roku
9:16Tuzemská ekonomika loni zvolnila růst na 3 procenta
9:10Záznam ČNB: Pro zvýšení sazeb hlasovali Benda a Michl
9:07Rozbřesk: Německo na hraně recese, růst české ekonomiky nad odhady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data