Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Řecká dohoda plus pro stabilitu eurozóny. Znamená ale selektivní bankrot a „D“ rating

Fitch: Řecká dohoda plus pro stabilitu eurozóny. Znamená ale selektivní bankrot a „D“ rating

22.7.2011 12:59, aktualizováno: 22.7. 14:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Významný krok k zajištění finanční stability eurozóny učinili podle ratingové agentury Fitch Rating politici na včerejším Summitu EU. Nicméně, podle názoru ratingové agentury dohoda znamená selektivní default dluhu země a proto rating Řecka jako emitenta dluhu zařadila dočasně do kategorie omezené platební neschopnosti „restricted default“.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka schválený plán pomoci Řecku dohodnutý ve čtvrtek představuje průlom v jednání evropských politiků, neboť konečně došlo k přiznání neodvratné skutečnosti - řeckého bankrotu. "Finanční trhy dostaly většinu toho, co pro zlidnění situace požadovaly, v některých ohledech byla očekávání překonána. Schválení záchranných kroků odstraňuje jedno z hlavních rizik, které v posledních týdnech doléhalo na trhy a krátkodobě může pomoci rizikovým aktivům, jako jsou komodity, akcie a některé měny. Nicméně z pohledu dalšího vývoje bude důležitý vývoj fundamentálních faktorů, klíčovými tématy jsou nyní zpomalení růstu globální ekonomiky, respektive jeho rozsah či dočasnost," uvádí David Marek.

Fitch uvedla, že dohoda politiků na široké odpovědi na řeckou krizi vede ke zmírnění tlaku na úvěrový rating Řecka a zemí celého regionu. Dodává ale, že bez ekonomického oživení, významného snížení veřejného zadlužení a strukturálních reforem, které podpoří růst řecké ekonomiky v dlouhodobém horizontu, se epizody tržní volatility zřejmě budou opakovat.

Podle Davida Marka z pohledu Řecka přijaté kroky posilují šanci na návrat k dlouhodobě udržitelné fiskální situaci. "Otázkou ovšem je, zda dostatečně. Bez započtení těchto kroků a při zohlednění všech úsporných opatření dosud přijatých řeckou vládou by se v roce 2014 měl pohybovat dluh vládního sektoru na úrovni 149 procent HDP. Přijatá opatření by měla v tomto horizontu snížit řecký dluh o 26 miliard eur, tedy na 139 procent HDP. Aby se Řecko dostalo na snesitelnou úroveň zadlužení, bude muset po poměrně dlouhou dobu dosahovat primárních rozpočtových přebytků. Pokud by se měl například dluh snížit alespoň na 120 procent HDP do roku 2020, bude muset Řecko ročně v průměru vykazovat primární přebytek čtyři procenta HDP," uvádí David Marek.

Zapojení soukromého sektoru do finanční pomoci Řecku v podobě prezentované institutem pro mezinárodní finance IIF ale podle Fitch jednoznačně dává takové budoucí pomoci charakter omezeného bankrotu a tím bude znamenat „D“ (default) rating pro řecké vládní dluhopisy. Pro banky návrh IIF znamená 20% odpis čisté současné hodnoty drženého dluhu. „Podle kritérií Fitch znamená dohoda na směně dluhu za nový, která znamená zhoršení podmínek pro držitele proti dluhu původnímu, default,“ uvedla Fitch.

V souladu s tímto východiskem Fitch uvedla, že těm řeckým dluhopisům, které budou součástí dohody na směně dluhu, stanoví „D“ rating v ten den, kdy bude ukončena perioda této směny dluhu. Následně stanoví nová ratingová hodnocení pro nově vydávané dluhové instrumenty, které budou garantovány vládami eurozóny. „Tato nová hodnocení budou odrážet také prodloužení splatnosti a redukci čisté současné hodnoty původního dluhu a tím očekáváme, že budou na dolním okraji spekulativního pásma přes vědomí, že dohoda na prodloužení splatnosti a snížení úrokových sazeb znamená pro Řecko příležitost k opětovnému dosažení solventnosti,“ uzavírá Fitch. Fitch minulý týden srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o tři stupně na známku CCC, která je už těsně nad známkou pro platební neschopnost.

"Důležité je, že Evropská centrální banka bude nejspíše i nadále přijímat řecké státní dluhopisy jako kolaterál při repo operacích a nedojde tak k ohrožení řeckého bankovního sektoru, který je v současnosti životně závislý na financování z ECB. Bohužel zde není možné rozklíčovat dopady na evropský finanční sektor. Poslední zátěžové testy sice počítaly s možností poklesu hodnoty řeckých státních dluhopisů o 20 až 30 procent v případě dlouhodobých bodů, ale pouze v případě dluhopisů na obchodních knihách, nikoli bankovních knihách. Výsledky zátěžových testů jsou tak prakticky nepoužitelné," komentuje dále hlavní ekonom Patria Finance.

K dohodě o prodloužení splatnosti úvěrů z EFSF Fitch dále uvedla, že je podporou pro vývoj veřejného dluhu a ratingového hodnocení Irska (nyní 'BBB'/Negative) and Portugalska (nyní 'BBB-'/Rating Watch Negative).

Co bylo dohodnuto na Summitu přehledně:

1) Současný záchranný fond eurozóny (EFSF) a Mezinárodní měnový fond přispějí Řecku 109 miliardami eur (zhruba 2,7 bilionu Kč).

2) Banky do poloviny roku 2014 přispějí celkem 37 miliardami eur, dalších 12,6 miliardy eur bude určeno na zpětný odkup dluhopisů, celkový podíl soukromého sektoru se tak přiblíží 50 miliardám eur. Do roku 2019 bude podíl soukromého sektoru na záchraně Řecka zhruba 106 miliard eur.

3) Řecké banky dostanou na rekapitalizaci celkem 20 miliard eur, dalších 35 miliard eur dostanou jako záruky, které umožní další financování řeckého finančního sektoru skrz Evropskou centrální banku. Tyto záruky budou muset využít v době, kdy se Řecko ocitne v řízeném bankrotu (selective default), což bude jen velmi krátce.

4) Všechny úvěry ze záchranného fondu eurozóny (EFSF), včetně úvěrů pro Irsko a Portugalsko, budou mít prodlouženou splatnost na 15 až 30 let, úroky se sníží na 3,5 procenta, tedy jen těsně nad náklady, za něž získává peníze samotný EFSF.

5) Zapojení soukromého sektoru do záchrany Řecka se již nikdy nebude opakovat u ostatních zemí eurozóny.

6) EFSF a Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který začne fungovat v roce 2013, budou mít nové nástroje. Mezi ně patří úvěrová linka, možnost kupovat dluhopisy na sekundárním trhu, ale pouze za dohledu ECB a za extrémních podmínek, a možnost rekapitalizace bank.

7) Zapojení soukromého sektoru do záchrany Řecka se uskuteční ve spolupráci s Ústavem pro mezinárodní finance (IIF). Banky přitom budou mít na výběr ze tří možností, jak se na záchraně Řecka podílet. Buď vymění své dluhopisy za dluhopisy s delší splatností (bond swap), zavážou se k nákupu dalšího řeckého dluhu (bond rollover) a nebo dluh odprodají vládám eurozóny (bond buyback). Eurozóna a IIF předpokládají, že se zapojí 90 procent majitelů řeckých dluhopisů, jejich průměrná ztráta bude činit 21 procent.

8) Vznikne obdoba Marshallova plánu, která má přivést více investic z EU do regionu.

9) Výše řeckého dluhu se sníží o 21 procent

(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg, čtk, mediafax)


Váš názor
  • Větší odstup - větší objektivnost.
    22.7.2011 15:45

    Tak se nemohu ubránit dojmu, že si Fitch měl vzít přece jen trochu větší časový odstup na svou reakci ke včerejšku. Takto mu příliš čouhá sláma z bot. :-)
    /eye/
Aktuální komentáře
19.6.2018
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb