Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký průmysl blízko návratu do recese, ukázala data ISM a poslala trhy do ztrát

Americký průmysl blízko návratu do recese, ukázala data ISM a poslala trhy do ztrát

01.08.2011 16:29, aktualizováno: 1.8. 17:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký Institut pro řízení zásob (ISM) dnes přinesl další nemilá čísla z největší ekonomiky světa a prohloubil tak obavy investorů rozdmýchané pátečními daty o růstu HDP. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM za červenec klesl na 50,9 bodu z červnových 55,3 bodu. Ocitl se tak nejníže od července 2009, zatímco konsensuální odhad 80 analytiků očekával výsledek mezi 51 a 56 body s mediánem odhadů na 54,5 bodu. Hranice 50 bodů přitom odděluje expanzi odvětví od recese.

Průmyslové podniky byly hlavním pohonem ekonomického oživení, i když průmyslová výroba se na celkové ekonomické aktivitě podílí pouze 11 procenty. Index ISM pro zpracovatelský průmysl rostl nepřetržitě od srpna 2009 a letos v únoru se dostal na nejvyšší úroveň od května 2004. Nejníže se za "Velké recese" dostal v prosinci 2008, kdy sestoupil na 33,3 bodu, nejníže od června 1980.

Samotný pokles indexu ISM sice není překvapením, jelikož obdobné indexy vzešlé z průzkumu mezi nákupními manažery firme vykazují za uplynulý měsíc propad také v Asii a Evropě. Trhy však dnešní jediná důležitá data z druhé strany Atlantiku vzaly jako další špatnou zprávu z USA po pátečním ohlášení nečekaně slabého ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí a drastické revizi čísel za první kvartál.

Wall Street, která před čtvrtou hodinou rostla mezi půl až celým procentem, a korigovala tak 3,9% ztráty z minulého týdne, záhy po datech obrátila do stejně významný ztrát. S sebou záhy stáhla i evropské akcie. Hlavní evropský akciový index DJ Stoxx 600 klesal pár minut po datech o 1,2 procenta a vzdálil se tak svým únorovým maximům o více než 10 procent. Německý DAX ztrácel po 15 minutách dokonce přes 2 procenta a dostal se tak nejníže od letošního března. Ztráty zaznamenaly i americké dluhopisy – cena desetiletého dluhopisu vlády USA se dostala nejníže od listopadu. Zisky si naopak připsal americký dolar, který posílil z "předatových" úrovní 1,4333 USD/EUR až na 1,4219 USD/EUR.

Eurodolar online



Trhy se podle analytiků zřejmě začaly obávat, že průmyslovým podnikům hrozí kormě doznívajících negativních dopadů japonského zemětřesení a vlny úspor nákladů také klesající poptávka spotřebitelů. Slabší tvorba nových pracovních míst (červencová zpráva z trhu práce USA vyjde v pátek) může totiž omezit výdaje domácností a zneutralizovat tak pozitivní dopady rostoucího vývozu.

„Průmysl býval světlým místem americké ekonomiky,“ uvedl pro Bloomberg Michael Carey, hlavní ekonom pro USA u Credit Agricole CIB. „V blízké době sice může průmysl počítat s mírnou podporou od automobilového segmentu, ale stále musíte sledovat poptávku, a ta byla v poslední době velmi slabá,“ dodal.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, ISM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m