Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehnaný pesimismus, nebo potvrzení Nového normálu?

Přehnaný pesimismus, nebo potvrzení Nového normálu?

10.8.2011 18:09

Poté, co hlavní představitelé kalifornského dluhopisového fondu Pimco, Bill Gross a Mohamed El-Erian, představili před více než dvěma lety svůj koncept „Nového normálu“, respektive scénář nastávajícího období podprůměrného hospodářského růstu v kombinaci s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností, sklidili od mnohých místy až nevybíravou kritiku. S protiargumenty přišli například bývalý poradce Bílého domu Lawrence Summers nebo někdejší šéfka poradního sboru prezidenta Christina Romer; investiční správce Kenneth Fisher dokonce označil koncept Nového normálu za „slabomyslný“.

Sama americká centrální banka přitom pánům z Pimca v podstatě dala za pravdu, když v úterý, následně po největší ztrátě amerického akciového trhu od prosince 2008, označila ekonomické oživování za „výrazně slabší“ proti očekávání. Ekonomika Spojených států již dlouho nenabídla jednoznačně pozitivní údaj, což trhy silně vnímají; další ránu jim o víkendu zasadila ratingová agentura Standard & Poor’s, když po několikerém varování skutečně zemi odebrala prestižní úvěrový rating AAA, s odkazem na nedostatečný výhled fiskální kondice USA. Fed nepřišel s žádnou radikální reakcí (objevovaly se hojné spekulace o QE3), Bernanke nicméně zopakoval, že současné minimální sazby podrží, bude-li to ekonomika vyžadovat, rekordně nízko ještě nějakou dobu – podle jeho slov by došlo k jejich změně nejdříve v polovině přespříštího roku.

„Je dost ohromující, že takto nízko (sazby) zůstanou až do roku 2013,“ domnívá se Jason Rogan z Guggenheim Partners. „Jde o signál, že jsme ve fázi podobné japonskému růstu,“ dodává. Spoluzakladatel investiční společnosti BlackRock Laurence D. Fink, který se v lednu oháněl nedůvěrou v Nový normál, dnes očekává růst na úrovni 1 až 2 procent pro dalších deset let, zatímco ještě v lednu ujišťoval investory, že Nový normál nemá s realitou nic společného a že BlackRock do budoucna počítá s tříprocentním a vyšším růstem HDP.

„Spousta znaků Nového normálu se stala realitou,“ podotýká El-Erian, generální ředitel Pimca a dále vysvětluje, že záměrem vypuštění takového termínu do světa nebylo přenést na trhy odevzdanost. „Někteří si pletou Nový normál s rezignací, úmysl byl však opačný. Doufali jsme, že politici si uvědomí potřebu určitých strukturálních změn,“ dodává.

Za svým si stojí Kenneth Fisher, výkonný ředitel společnosti Fisher Investments, spravující 44 miliard dolarů, podle něhož se Pimco a ostatní přívrženci Nového normálu zkrátka rozhodli ignorovat pozitivní signály na trhu a zaměřují se pouze na problém nezaměstnanosti a spotřebitelské výdaje, což jsou „zpožděné indikátory“. „Lidé jsou za dozvuků medvědího trhu pesimističtí, takže očekávám, že Nový normál si udrží popularitu,“ dodává Fisher.

Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí zvýšil 1,3% tempem, poté co v předešlém kvartálu meziročně přidal pouhých 0,4 % (nejslabší výsledek od poloviny 2009). Statistické údaje poukázaly také na zpomalování růstu pracovních míst – ve druhém čtvrtletí se růst počtu přijatých zaměstnanců snížil o 72 tisíc z 215 tisíc v předchozím čtvrtletí. Následující čtvrtletí přitom podle Fedu nepřinesou zlepšení, tempo oživování zůstane slabší, přičemž vzrostla rizika ohrožující růst i trh práce.

Grossův Pimco Total Return Fund letos zatím dosáhl 3,6% výnosu a zaostává tak za 66 procenty svých konkurentů, uvádí Bloomberg. Důvodem může být i promeškaná rally na amerických dluhopisech, od nichž dalo Pimco na jaře ruce pryč s varováním ohledně neudržitelnosti dluhového financování federální pokladny.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  •  
    10.8.2011 18:46

    Jj, Bill Gross už je v Mexiku (podle svých nedávných slov ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data