Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zahájila správní řízení se společností ČEZ kvůli úniku hospodářských výsledků

ČNB zahájila správní řízení se společností ČEZ kvůli úniku hospodářských výsledků

1.9.2011 8:07, aktualizováno: 1.9. 8:50
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Česká národní banka (ČNB) zahájila správní řízení s energetickou společností ČEZ kvůli předčasnému zveřejnění hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí letošního roku. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdila mluvčí ČEZu Eva Nováková.

„Mohu potvrdit, že jsme dnes od ČNB dostali oznámení o zahájení správního řízení,“ řekla Nováková.

Podle jejích slov agentura Reuters na 210. pokus stáhla z anglické verze jeden ze souborů z postupně dokončovaných souborů informací. Poté co Reuters výsledky zveřejnila, tak ČEZ urychleně dokončil přípravu zprávy.

„Vzhledem k tomu, že v současné době probíhá správní řízení, tak nechceme situaci blíže komentovat,“ dodala mluvčí. Bližší informace k zahájenému správnímu řízení nesdělila ani ČNB. "Je to živý případ a k živým případům v dohledu nad finančním trhem nemůžeme poskytovat informace," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Správní řízení souvisí s předčasně zveřejněnými výsledky agenturou Reuters, která se k nim dostala o den dříve, než měly být oficiálně prezentovány. Agentura podle energetické firmy neautorizovaně stáhla v anglické verzi jeden ze souborů z postupně dokončované ucelené prezentace, kterou ČEZ poté pro všechny subjekty na trhu publikuje. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže předčasný únik části hospodářských výsledků skupiny ČEZ způsobilo nedostatečné zabezpečení části vnitřního internetového systému firmy. Obchodní ani provozní systémy ale ohrožené nijak nebyly. ČEZ je podle něj vystaven za půl roku přibližně deseti hackerským útokům.

Energetická firma měla potíže s předčasným zveřejněním už letos v únoru, kdy zveřejnila své hospodářské výsledky o tři dny dříve, než měla. Tehdy chyboval mluvčí energetického gigantu Ladislav Kříž, který k e-mailové pozvánce omylem připojil dokument obsahující údaje o výši provozního a čistého zisku stejně jako o tržbách společnosti. Přestupek vyšetřovala i pražská burza.

Čistý zisk společnosti ČEZ v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 6,74 miliardy korun. V meziročním srovnání tak zisk klesl o 39,8 procenta. Tržby společnosti vzrostly o 4,4 procenta na 46,75 miliardy korun.

(Zdroj: mediafax, čtk, ČEZ)


Váš názor
  •  
    1.9.2011 16:44

    Ale bobánkové vždyť za to přece nemohli, to už vysvětlili loni. Co vlastně ti zlí kontroloři chtějí kontrolovat, je přece nad slunce jasnější, že se opravdu, ale opravdu nic nestalo. Jak dí klasik.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data