Indikátor Commodity Channel Index (známější spíše pod zkratkou CCI) vytvořil a v magazínu Commodities poprvé publikoval, v roce 1980 Američan Donald Lambert. V současné době CCI patří mezi nejoblíbenější indikátory a i přesto, že má v názvu slovo commodity, je využíván k analýzám celého spektra investičních instrumentů.
Indikátor CCI patří do skupiny oscilátorů a jeho hlavními cíly jsou identifikace trendu, síly trendu a přeprodanosti či překoupenosti daného investičního instrumentu. Hodnoty CCI oscilují kolem nuly a cca 70 až 80 procent času jsou větší než -100 a zároveň menší než +100.
Výpočet hodnoty CCI se skládá z několika části. Nejprve je nutné vypočítat tzv. typickou cenu (typical price), která se vypočítá podle následujícího vzorce:

H – high poslední svíčky
L – low poslední svíčky
C – close poslední svíčky
V dalším kroku je vypočítána průměrná absolutní odchylka, která se stanoví na základě následujícího vzorce:

Typical Pricei –Typical Price v čase i
SMA(Typical Price,n) – jednoduchý klouzavý průměr za posledních n period z Typical Price
Typická cena a Průměrná absolutní odchylka následně vstoupí do výsledného vzorce pro výpočet hodnoty indikátoru CCI s periodou n:

Graf indikátoru CCI je zobrazen ve spodní části následujícího obrázku červenou čarou.

Z grafu je dobře patrné, že CCI opravdu většinu času setrvává v pásmu od -100 do +100 a hodnoty +100 a -100 překročí poměrně výjimečně.
Indikátor CCI má široké pole využití, lze ho použít např. k identifikaci překoupených a přeprodaných úrovní. Za překoupené úrovně jsou obecně považovány hodnoty CCI nad úrovní +100 a za přeprodané hodnoty menší než -100. Za signál pro vstup do krátké pozice lze považovat např. návrat CCI z hodnot nad +100 dolů do středního neutrálního pásma a za signál pro vstup do dlouhé pozice naopak návrat CCI z hodnot pod -100 nahoru do středního pásma. Signály pro vstup do dlouhé pozice jsou na následujícím obrázku zvýrazněny zelenou barvou a signály pro vstup do krátké pozice barvou červenou.

Oscilátor CCI je možné stejně jako např. indikátor RSI (více informací naleznete v článku zde) využívat při obchodování divergencí. Více detailnějších informací o divergencích a způsobu jejich obchodování naleznete v článku věnovaném divergencím, který najdete zde.