Sněmovna reprezentantů USA ve středu překvapivě neschválila zákon, který má umožnit financovat americkou vládu po 30. září. Proti návrhu se postavili téměř všichni demokraté, protože nesouhlasí se strukturou předložených úspor. Nesouhlas ale dalo najevo také 48 republikánů, kteří nesouhlasili s předáky své strany ohledně výše rozpočtových škrtů. Pro dokument hlasovalo 195 zákonodárců, proti 230.
Předložený zákon měl vytvořit rozpočtové provizorium pro fungování vlády do 18. listopadu. Očekávalo se, že se během této doby podaří najít shodu mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a demokraty kontrolovaným Senátem o rozpočtu na celý fiskální rok 2012.
Téměř pět desítek republikánů z konzervativního křídla strany ale hlasovalo proti návrhu rozpočtového provizoria. Důvodem je především jejich nesouhlas s celkově navrženými výdaji americké vlády, které by měly podle srpnové dohody mezi republikány a demokraty prezidenta Baracka Obamy za fiskální rok dosáhnout 1,043 bilionu dolarů. Skupina konzervativců usilovala o snížení této částky o 24 miliard dolarů.
Proti provizoriu ale hlasovali jednotně i téměř všichni demokraté, přestože část z nich původně tvrdila, že návrh podpoří. Podle amerických médií chtěli ukázat svou sílu a dát najevo, že kvůli republikáni, přestože mají ve Sněmovně reprezentantů výraznou většinu, jsou kvůli vnitrostranickým rozporům odkázáni na jejich podporu.
Demokratům vadí především to, že návrh provizoria počítá pouze s 3,65 miliardy dolarů na odstraňování následků přírodních katastrof, když Bílý dům usiluje o částku 5,1 miliardy. Navíc by se podle předloženého návrhu mělo odstraňování následků pohrom částečně financovat na úkor programu, který podporuje výrobu automobilů s nižší spotřebou. Demokratičtí poslanci tvrdí, že odebrání peněz z tohoto programu způsobí zánik pracovních míst.
Podle serveru Politico se musejí zákonodárci na financování vlády shodnout do pátku, neboť příští týden Kongres nezasedá kvůli prázdninám u příležitosti židovského svátku Roš hašana. Pokud se nepodaří najít dohodu, vláda nebude moct po 30. září vyplácet peníze.
Vůdce republikánských poslanců ve sněmovně Eric Cantor se snažil uklidňovat veřejnost, že se podaří najít řešení a nebude nutné zastavit všechny federální činnosti od vědeckého výzkumu po provoz národních parků. "Vládě peníze nedojdou. Všichni by se měli uklidnit," řekl.
Vedení republikánů se nicméně snaží vyřešit, jak dál postupovat. Podle Politica demokraté tvrdí, že jedinou cestou jsou republikánské ústupky ohledně struktury úspor. Pokud by republikáni naopak ustoupili svému konzervativnímu křídlu a snižovali vládní prostředky nad rámec srpnové dohody s Obamou, způsobí to podle demokratů jen vážnější konflikty v obou komorách Kongresu při dalších hlasováních.