Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mejstřík (NERV) pro Patria.cz: Mluvit o pomoci Řecku je absurdní, jde o nepovolenou státní pomoc bankám

Mejstřík (NERV) pro Patria.cz: Mluvit o pomoci Řecku je absurdní, jde o nepovolenou státní pomoc bankám

22.9.2011 16:36

„Je absurdní mluvit v současné době o pomoci Řecku, když poskytnuté mezinárodní úvěry Řecku slouží k vyplácení soukromých pozic zahraničních věřitelů (bank a fondů), kteří takto vlastně soustavně a asymetricky získávají nepovolenou státní pomoc,“ řekl na adresu politiky v rámci eurozóny ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík v rozhovoru pro Patria.cz. Za pravděpodobný označil Mejstřík vývoj eurozóny směrem k „transferové unii“ s případným vyloučením některého z členů – „černých pasažérů“ typu Řecka.

Samotný řecký vstup do evropské měnové unie byl podle ekonoma fatální chybou vzhledem k absenci standardního institucionálního prostředí v zemi a nedostatečné konkurenceschopnosti, potřebné ke splácení dluhů. Navzdory jakkoli dramatickému vývoji v oblasti politiky však Evropa nadále čerpá výhody společného trhu zboží, služeb, kapitálu a práce, které by měly společenství udržet pohromadě, domnívá se Mejstřík. „Sama existence společného trhu je atraktivním garantem velkého trhu i pro asijské hráče, kteří v okamžiku slabosti určitě přijdou se svými investicemi (nebudou-li mít problémy doma) a oživí tak rýsující se evropský skanzen průmyslu a služeb,“ dodává.

Takzvaná milionářská daň, kterou chystá americký prezident Obama v rámci boje s rozpočtovým deficitem, a která je tradičně kontroverzním tématem, je podle Mejstříka populistické přímočaré opatření, jak zvýšit příjmy rozpočtu, dlouhodobě ale Spojeným státům nepomůže. „Myslím, že férovější cesta je určení jasného daňového základu s minimalizací daňových výjimek,“ podotkl na jednu z otázek ekonom. V rámci českého daňového systému pak Mejstřík považuje za klíčový především dobře promyšlený přechod ze systému zdanění superhrubé mzdy („kdy se objevovaly degresivní prvky pro vysokopříjmové skupiny) na standardní zdanění, kde je progresivní daň z příjmů „fair“.

V reakci na otázky týkající se rozpočtu ČR Mejstřík připustil nutnost změn v návaznosti na pomalejší než očekávaný růst ekonomiky. V důsledku zhoršení prognóz růstu HDP pak může rozpočtu chybět více než 30 miliard korun, „žádoucím“ řešením pak budou asi proporcionální škrty po jednotlivých rozpočtových kapitolách. Na straně příjmů rozpočtu pak mohou přibýt částky ze zdanění hazardu či 19% namísto 17,5% DPH, o čemž se diskutuje, uvedl Mejstřík.


Kompletní znění dnešního rozhovoru s Michalem Mejstříkem naleznete ZDE.


Váš názor
  • Konečně vidím
    22.9.2011 17:32

    .. že někdo ten řecký problém nazval pravým jménem. Co se týče druhého tématu, milionářská jednorázová daň je k ničemu. Pravicová vláda nechce danit úspěch a chce podporovat spotřebu (utrácení). Proč tedy chce zdaňovat zisk (výsledek úspěchu) a utrácení (DPH)? Peníze by se měly brát tam, kde skutečně jsou, to je v aktivech - majetku. Zdaňovat by se měl potenciál k zisku, ne zisk zamotný. Stejně by se měly zdaňovat pouze peníze, které se neutratily, které se chtě nechtě proměnily opět v majetek. Zdanil bych majetek místo příjmů a bylo by vymalováno. Samozřejmě by se měla stanovit nezdanitelná část, například 2M na poplatníka. Myslím, že 1% daň ročně z majetku by nahradila mnoho jiných daňových příjmů. Bohatí jsou zvyklí platit mnohem víc i za pochybnou správu majetku, ani by jim to neublížilo.
    VeleOp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC