Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mejstřík (NERV) pro Patria.cz: Mluvit o pomoci Řecku je absurdní, jde o nepovolenou státní pomoc bankám

Mejstřík (NERV) pro Patria.cz: Mluvit o pomoci Řecku je absurdní, jde o nepovolenou státní pomoc bankám

22.09.2011 16:36

„Je absurdní mluvit v současné době o pomoci Řecku, když poskytnuté mezinárodní úvěry Řecku slouží k vyplácení soukromých pozic zahraničních věřitelů (bank a fondů), kteří takto vlastně soustavně a asymetricky získávají nepovolenou státní pomoc,“ řekl na adresu politiky v rámci eurozóny ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík v rozhovoru pro Patria.cz. Za pravděpodobný označil Mejstřík vývoj eurozóny směrem k „transferové unii“ s případným vyloučením některého z členů – „černých pasažérů“ typu Řecka.

Samotný řecký vstup do evropské měnové unie byl podle ekonoma fatální chybou vzhledem k absenci standardního institucionálního prostředí v zemi a nedostatečné konkurenceschopnosti, potřebné ke splácení dluhů. Navzdory jakkoli dramatickému vývoji v oblasti politiky však Evropa nadále čerpá výhody společného trhu zboží, služeb, kapitálu a práce, které by měly společenství udržet pohromadě, domnívá se Mejstřík. „Sama existence společného trhu je atraktivním garantem velkého trhu i pro asijské hráče, kteří v okamžiku slabosti určitě přijdou se svými investicemi (nebudou-li mít problémy doma) a oživí tak rýsující se evropský skanzen průmyslu a služeb,“ dodává.

Takzvaná milionářská daň, kterou chystá americký prezident Obama v rámci boje s rozpočtovým deficitem, a která je tradičně kontroverzním tématem, je podle Mejstříka populistické přímočaré opatření, jak zvýšit příjmy rozpočtu, dlouhodobě ale Spojeným státům nepomůže. „Myslím, že férovější cesta je určení jasného daňového základu s minimalizací daňových výjimek,“ podotkl na jednu z otázek ekonom. V rámci českého daňového systému pak Mejstřík považuje za klíčový především dobře promyšlený přechod ze systému zdanění superhrubé mzdy („kdy se objevovaly degresivní prvky pro vysokopříjmové skupiny) na standardní zdanění, kde je progresivní daň z příjmů „fair“.

V reakci na otázky týkající se rozpočtu ČR Mejstřík připustil nutnost změn v návaznosti na pomalejší než očekávaný růst ekonomiky. V důsledku zhoršení prognóz růstu HDP pak může rozpočtu chybět více než 30 miliard korun, „žádoucím“ řešením pak budou asi proporcionální škrty po jednotlivých rozpočtových kapitolách. Na straně příjmů rozpočtu pak mohou přibýt částky ze zdanění hazardu či 19% namísto 17,5% DPH, o čemž se diskutuje, uvedl Mejstřík.


Kompletní znění dnešního rozhovoru s Michalem Mejstříkem naleznete ZDE.


Váš názor
  • Konečně vidím
    22.09.2011 17:32

    .. že někdo ten řecký problém nazval pravým jménem. Co se týče druhého tématu, milionářská jednorázová daň je k ničemu. Pravicová vláda nechce danit úspěch a chce podporovat spotřebu (utrácení). Proč tedy chce zdaňovat zisk (výsledek úspěchu) a utrácení (DPH)? Peníze by se měly brát tam, kde skutečně jsou, to je v aktivech - majetku. Zdaňovat by se měl potenciál k zisku, ne zisk zamotný. Stejně by se měly zdaňovat pouze peníze, které se neutratily, které se chtě nechtě proměnily opět v majetek. Zdanil bych majetek místo příjmů a bylo by vymalováno. Samozřejmě by se měla stanovit nezdanitelná část, například 2M na poplatníka. Myslím, že 1% daň ročně z majetku by nahradila mnoho jiných daňových příjmů. Bohatí jsou zvyklí platit mnohem víc i za pochybnou správu majetku, ani by jim to neublížilo.
    VeleOp
Aktuální komentáře
21.09.2020
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím
8:47Zpráva o podezřelých krocích bank kalí náladu na trzích  
8:25Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci
8:12Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku
5:52Zlomový okamžik pro centrální banky
20.09.2020
8:48Víkendář: Ignorovaná Hayekova otázka
19.09.2020
9:03Víkendář: Německá ekonomika a velké posuny na realitním trhu
8:49Daň z nabytí nemovitých věcí definitivně zrušena, osvobození prodeje nemovitostí od daně z příjmů až po 10 letech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC