Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
David Marek pro MfD: Evropa musí táhnout za jeden provaz, nebo ji čeká armagedon

David Marek pro MfD: Evropa musí táhnout za jeden provaz, nebo ji čeká armagedon

30.9.2011 18:18
Autor: Redakce, Patria Online

Podle ekonoma Davida Marka je Evropa na klíčovém rozcestí. První stezka vede na celkem příjemnou planinu: přes dohodu o pomoci zadluženým zemím, navýšení kapitálu bank, výraznější škrty a užší spolupráci eurozóny. Ta druhá větší překážky v dohledu nemá a značí, že se Evropa nedokázala shodnout. Tato cesta se ale brzy láme a směřuje k propasti, tedy k propadu ekonomik až o desítky procent, uvedl hlavní ekonom Patria Finance v rozhovoru pro MfD.

Evropa přitom na rozcestí dlouho čekat nemůže. "Svačinu" si kvůli nervozitě investorů na kapitálových trzích může dopřávat maximálně měsíc, pak bude zřejmé, že se sune k propasti.

"Evropa má před sebou dva scénáře vývoje. Dobrý a špatný. Pokud si vybere ten dobrý, čemuž chci věřit, a proto mu dávám pravděpodobnost 51 procent, čeká eurozónu v následujících třech až pěti letech stagnace či mírný růst HDP," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pozitivní scénář začíná rychlým vyztužením míst oslabených zadluženými státy

Pro tento scénář je ale podle něj nejprve bezpodmínečně nutné, aby všechny země schválily navýšení pravomocí Evropského fondu finanční stability tak, jak to ve čtvrtek udělali němečtí poslanci. Dále pak musí věřitelé Řecka, tedy Evropská komise, MMF a ECB, schválit zemi další tranši dohodnuté pomoci a zadlužené země včetně Itálie a Španělska musí zavést ještě razantnější úsporná opatření tak, aby trhy přesvědčily o tom, že jejich dluh v poměru k HDP nebude růst.

Poslední nutnou podmínkou bude podle Marka navýšit kapitál bank, a to ne podle výsledku mírných zátěžových testů požadujících navýšení o 2,5 miliardy eur, ale podle odhadu MMF, který vyzývá k rekapitalizaci ve výši 300 miliard eur.

Evropští politici ale musí podle Marka jednat rychle. Zatímco dříve stačily na uklidnění investorů měsíce, dnes se jedná o dny, maximálně týdny, než totálně zpanikaří. "Všechny podmínky je nutné dohodnout zhruba během října. Pokud se to podaří, pak se politikům podaří stabilizovat pacienta na ARO, tedy krátkodobě uklidnit trhy. Získají tak čas k přípravě podmínek zajišťujících dlouhodobou stabilitu eurozóny. Na těch se ale musí dále dohodnout zhruba do roka," říká hlavní ekonom Patria Finance.

Pokračuje dohodou o užší spolupráci eurozóny

Mezi následné podmínky podle něj patří například ukotvení závazku nepřijímat nadměrný deficit při stanovování rozpočtu nejlépe v ústavách jednotlivých států. Dále pak budou investoři chtít vidět jasnou vizi toho, že eurozóna směřuje ke společné fiskální unii včetně společných daní a přenosu suverenity jednotlivých států v oblasti hospodářské politiky na jednu centrální úroveň.

"Když se podaří splnit obě fáze, tak se zabrání armagedonu. Zastaví se propady na akciových trzích, euro přestane klesat, podaří se stabilizovat nedůvěru mezi bankami, což pomůže obnovit hladké fungování finančního systému a přispěje to k rozvoji ekonomik. Země přijímající nejdrastičtější úsporná opatření budou ještě patrně klesat, ale průměrný růst v eurozóně může dosahovat zhruba jedno procento ročně," říká Marek.

Podotýká ale, že kvůli šetření poroste nezaměstnanost, a to v průměru o jeden procentní bod.

Laxní přístup může přinést propad HDP až o desítky procent

Pokud se ale obě fáze léčby eurozóny nepodaří dokončit, Evropu čekají podle Marka velmi zlé časy. V čase se vrátíme o tři roky zpět, kdy pádem americké banky Lehman Brothers odstartovala světová krize. Nyní by však byla zřejmě ještě intenzivnější.

"Dopady se předvídají těžko, je to jako příchod tsunami, o němž člověk neví, zda se bez větších škod přelije přes ostrov, nebo ho zpustoší mnohem víc. V akutní fázi by se ekonomiky propadly o pět až deset procent, pokud by se ale rozpadla eurozóna, tak by propad mohl být do tří let o dvacet až třicet procent," načrtává hrubý vývoj Marek.

V případě negativního vývoje by jako první explodovalo napětí na mezibankovním trhu. "Jednotlivé banky by nevěděly, jak je kdo silný na to, aby ustál ztráty, které ho čekají. Přestaly by si důvěřovat a půjčovat peníze. Některé by mohly vykrvácet a strhnout s sebou další banky, s nimiž obchodují. Zamrznutí bankovního trhu by se pak řetězově šířilo na pojišťovny a investiční domy, až by postihlo celý finanční sektor," popisuje ekonom Patria Finance.

Nefungující finanční trh by záhy dopadl na výrobní firmy, které jsou závislé na úvěrech, kterými financují provoz a investice. Pokud by úvěry nedostaly, musely by omezit výrobu a začít propouštět. Také v tomto sektoru by se úsporná opatření rychle šířila na další dodavatele a i oni by museli propouštět. Pracovní trh by tak musel vstřebat další nezaměstnané, což by dále podlomilo ekonomiku v podobě vyšších výdajů státu na dávky, nižšího výběru daní a nižší spotřeby obyvatel.

"Jestliže by se hrubý domácí produkt v průběhu prvních let propadl až o třicet procent, pak by se nezaměstnanost mohla v hrubém odhadu navýšit v průměru zhruba o polovinu," říká Marek.

Spekulace o krachu bank dotlačí Evropu k činům

Zároveň ale dodává, že ačkoliv se pravděpodobnost tohoto scénáře kvůli pomalému dohadování evropských politiků v posledních měsících zvyšuje a je zhruba poloviční, Evropa snad nakonec k tomuto vývoji nesklouzne.

"Důležitá rozhodnutí jsou přijímána až tehdy, když jsou politici přitlačeni ke zdi. Krvavý říjen je snad přitlačí natolik, že se vzpamatují a přijmou, co je potřeba," věří Marek.

K rázné akci je podle něj přimějí například zprávy o tom, že se bankovní tituly propadly o třicet až padesát procent, či že se začne vážněji spekulovat o tom, která z velkých evropských bank zkrachuje. "Pokud by se tyto zprávy objevily například u francouzské Société Générale nebo německé Deutsche Bank, tak politici začnou dělat vše pro to, aby nezkrachovaly," dodává Marek.

(Zdroj: David Marek, hlavní ekonom Patria Finance pro MfD)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Stojí-li, dům na špatných základech, spadne!
  3.10.2011 11:59

  Ale ať už unie bude, nebo ne, problémem jsou pořád banky. Jsou moc velké. TOO BIG TO SAVE! Jestli je bilanční suma např. jedné banky větší než HDP Beneluxu (v jejíž jedné zemi sídlí), je cosi špatně...
  Pedro
 • nejprve
  30.9.2011 21:30

  jsem se sáhodlouze rozepsal, zdůvodňoval, přepisoval, a pak všechno smazal, protože mě napadlo to staré známé české: KDO UTEČE - VYHRAJE ...
  Muff
 •  
  30.9.2011 21:26

  obávám se, že jsme (nevyhnutelně!) dospěli do bodu, kdy začíná být jasné, že fiskání a montární politika nefunguje ... zoufalé akce typu monetizace státního dluhu jsou cestou do pekel, .... zlatý armagedon
  Basel
 • armagedon
  30.9.2011 20:35

  Není i ta lepší alternativa utopií?Je ještě reálné, aby všichni táhli jedním směrem ? Proč to politici nechali dojít až do této fáze ? Nejsou sliby řeckého premiéra jen jeho zbožným přáním? Nemám dojem , že by občané ohrožených zemí měli chuť táhnout a politici toho sami moc neutáhnou,protože demokraticky nebudou zvoleni. Mám dojem pane Marek, že se mýlíte a armagedon je za dveřmi. Myslím si, že je neodvratný a čím dřív , tím lépe. Nemá asi cenu rekonstruovat něco (EU v dnešní podobě) co rekonstruovat nejde. Má-li to spadnout tak hned a dřív se může začít stavět něco jiného , pokud to bude nevyhnutelné.Osobně si ale myslím,že Evropa může dobře fungovat i bez unie.
  laik
Aktuální komentáře
27.4.2017
22:03Wall Street zakončila beze změny, Under Armour po výsledcích +10 %
19:28Jedna rada pro konzervativní investory
18:05IFIS investiční fond, a.s.: Výroční zpráva za rok 2016
17:57Odhad výsledků O2 ČR za 1Q17: Mobilní data porostou, ziskovost zachována  
17:57Summary: Nokia příjemně překvapila, Deutsche Bank drží náklady pod kontrolou
17:37Švýcarská centrální banka ve čtvrtletí zvýšila zisk. Díky devizovým rezervám
17:32Euro je lehce zklamané z ECB, která nemění svůj postoj  
17:11Pražská burza v čele s rakouskými tituly, Unipetrolem slaví v pořadí šestý den v zeleném
16:36COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
16:28BEMETT nemovitostní uzavřený investiční fond, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
16:27Technická analýza: Ropa na hraně
16:13Sobotka dal Babišovi ultimátum na vysvětlení kauz. Nevím, proč bych měl rezignovat, řekl vicepremiér
15:55ECB lehce mění komunikaci, přijde na podzim změna?
14:46Objednávky zboží ve Spojených státech: Překvapivě slabý březen
13:59ECB nechala sazby beze změny, potvrdila nový objem nákupů aktiv
12:59Trump otočil: NAFTA zůstane, znovu ji vyjednáme
12:24Konec intervencí může zvýšit tlak na přijetí eura, říká Dědek (ČNB)
10:49Trump řekl, co s daněmi a dolar ztratil. Co dnes řekne ECB?  
9:58Unipetrol pokračuje ve spanilé jízdě, PX míří k šestému růstu v řadě
9:41Technická analýza: Dnes je potřeba mít se na pozoru, čeká nás zasedání ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AbbVie Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Airbus SE (03/17 Q1)
Alexion Pharmaceuticals Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Alphabet Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
American Airlines Group Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA (03/17 Q1)
BorgWarner Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Cliffs Natural Resources Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Deutsche Bank AG (03/17 Q1)
Domino's Pizza Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Expedia Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
GoPro Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
Hyundai Motor Co (03/17 Q1)
International Paper Co (03/17 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
Lloyds Banking Group PLC (03/17 Q1)
Marathon Petroleum Corp (03/17 Q1, Bef-mkt)
MGM Resorts International (03/17 Q1, Bef-mkt)
Orange SA (03/17 Q1)
Perrigo Co PLC (12/16 Q4)
Simon Property Group Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Skyworks Solutions Inc (03/17 Q2, Aft-mkt)
STMicroelectronics NV (03/17 Q1, Bef-mkt)
Western Digital Corp (03/17 Q3, Aft-mkt)
7:00BASF SE (03/17 Q1)
7:00Nokia OYJ (03/17 Q1)
7:30Bayer AG (03/17 Q1)
7:30Deutsche Lufthansa AG (03/17 Q1)
8:00AstraZeneca PLC (03/17 Q1)
8:00TOTAL SA (03/17 Q1)
12:30Southwest Airlines Co (03/17 Q1)
12:45Dow Chemical Co/The (03/17 Q1)
12:55Johnson Controls International plc (03/17 Q2)
12:55Under Armour Inc (03/17 Q1)
13:00American Tower Corp (03/17 Q1)
13:00Bristol-Myers Squibb Co (03/17 Q1)
13:00Comcast Corp (03/17 Q1)
13:00Ford Motor Co (03/17 Q1)
13:00Raytheon Co (03/17 Q1)
13:00Union Pacific Corp (03/17 Q1)
13:30Ally Financial Inc (03/17 Q1)
13:30Celgene Corp (03/17 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
13:45United Parcel Service Inc (03/17 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m
22:00Intel Corp (03/17 Q1)
22:01Amazon.com Inc (03/17 Q1)
22:04Starbucks Corp (03/17 Q2)
22:09Microsoft Corp (03/17 Q3)