Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z recese do recese... Patria vydala nový Třicetník

Z recese do recese... Patria vydala nový Třicetník

03.10.2011 18:23
Autor: Research, Patria Finance

Obavy z návratu recese nabírají na síle. Podle sázek na intrade.com dosahuje pravděpodobnost recese v USA v příštím roce 40 procent. Eurozóně se dostává ještě více skepse. Podle ankety agentury Bloomberg dosahuje pravděpodobnost recese v eurozóně v příštím roce 74 procent. Zajímavé jsou i další výsledky této ankety: 53 procent respondentů si myslí, že dojde ke kolapsu evropského bankovního systému a 40 procent věří v to, že některé země eurozónu opustí.

Problém je v tom, že se většina evropských zemí ani USA nestačily vzpamatovat z poslední recese. Z 27 zemí Evropské unie je nyní HDP vyšší než před začátkem finanční krize pouze v sedmi z nich. Eurozóna nyní dosahuje HDP o 1,4 procenta nižší než v 1. čtvrtletí 2008, kdy dosáhla předkrizového vrcholu.

Nejúspěšněji krizí prošla polská ekonomika, kde se HDP snížilo pouze v jednom čtvrtletí (4Q/2008), od té doby se její výkon neustále zvyšuje a nyní je již o 8,8 procenta výše než před krizí. Velmi dobře si vedly také Švédsko a Švýcarsko, jejichž ekonomiky zakolísalo pouze ve dvou čtvrtletích na přelomu let 2008 a 2009. Obě země shodně přesáhly své předkrizové maximum o 1,9 procenta.

Nejbrutálněji zasáhly dopady finanční krize pobaltské ekonomiky. Lotyšsko je 18,2 procenta pod svým předkrizovým vrcholem, Estonsko o 11,1 procenta a Litva o 9,8 procenta. Druhou skupinu postižených tvoří země v epicentru současné fáze krize: Řecko propadlo o 9,9 procenta, Irsko o 9,7 procenta.

V rámci zemí střední a východní Evropy si, kromě již zmíněného Polska, vedli dobře Slováci, jejichž ekonomika již o necelé procento předstihla předkrizový vrchol. Česká ekonomika sice již rok a půl roste, propad během krize ale ještě nesmazala. Chybí jí k tomu ale ovšem pouze 0,6 procenta.

Ani USA ještě nedokázaly překonat pokles HDP způsobený poslední recesí. Neslavně to vypadá s Japonskem. Ekonomika země vycházejícího slunce v roce 2009 propadla o více než 6 procent a sotva se trochu vzpamatovala, začala na konci loňského roku opět klesat. Letošní ničivá přírodní katastrofa situaci ještě zhoršila.

Eurozóna i USA tedy stále zaostávají za svým výkonem před finanční krizí. To vysvětluje uvolněnou měnovou politiku a snahu podporovat uzavření produkční mezery fiskálními stimuly.

Veřejné finance na obou kontinentech ale dnes nenabízí příliš prostoru k dalším stimulům. Naopak, poslední měsíce ukazují, že se jejich stav stává předmětem obav a rozbuškou propadů na finančních trzích.

Měnová politika Fedu je velmi tvořivá a Ben Bernanke se snaží zúročit své znalosti historie velké hospodářské krize. Na adresu Fedu zaznívá kritika, že kvantitativní uvolňování je neúčinné, protože ekonomika roste velmi pomalu a nezaměstnanost neklesá. Otázka by ale měla stát jinak. Jak by se vyvíjela americká ekonomika, kdyby byla politika Fedu méně vstřícná?

S Evropskou centrální bankou je to horší. Finanční krize dosáhla akutní fáze v září 2008, ECB ale ještě v červenci téhož roku zvýšila úrokové sazby. Letos se jí tento omyl podařilo zopakovat, když v dubnu a potom ještě jednou v červenci zvyšovala své sazby.

Zároveň ale ECB nakupuje dluhopisy některých zemí eurozóny, čímž sice přispívá k udržení relativního klidu na trzích, zároveň se ale angažuje na poli, které patří fiskální politice. ECB je k tomu tlačena, neboť jiná unijní instituce ani vlády členských zemí eurozóny nepřichází s uspokojivým řešením.

A mezitím přibývá známek zpomalení či dokonce návratu recese na obou stranách Atlantiku. Index nákupních manažerů v průmyslu eurozóny je již pod hranicí 50 bodů předělující růst a pokles. Stejný ukazatel v USA je jen kousek nad touto hranicí. Nervozita na finančních trzích a Damoklův meč visící nad osudem eurozóny bankám, firmám ani domácnostem na klidu nepřidají.





Kompletní analýzu si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout na odkazu ZDE.

 

 

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2025
11:38Na akciích dnes smíšené obchodování, pod tlakem jsou technologie  
11:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o změně funkční měny k 1.1.2025
11:14Putina podle zdrojů Reuters čím dál více znepokojují potíže ruské ekonomiky
11:02První rok DIPu: Do dlouhodobého investičního produktu dalo peníze 116.500 Čechů, chystá se první zlepšení
10:36Škoda Auto loni vyrobila celosvětově přes 925.000 aut, meziročně o 4,2 pct víc
10:07Saúdská Arábie chce vynaložit 600 miliard USD na investice a obchod s USA
9:11Rozbřesk: Evropa stabilizovala dluh, premiantem je Řecko. Jaká jsou rizika do budoucna?
8:42Trump stále v centru dění díky TikToku a Stargate, turecká centrální banka sníží sazby. Evropské futures smíšené  
6:28Akcie, které nabízí vysoký růst dividend a mají silný cash flow podle Wolfe Research  
22.01.2025
22:01Hlavní zámořské indexy druhý den vlády Trumpa posilovaly  
17:30Dvě zajímavé teorie
16:57Index S&P500 útočí na historická maxima  
14:42Daňové změny kolem investic s rokem 2025: Časový test, prodeje, dividendy
13:54Jakub Blaha: Netflix přidal nejvíce uživatelů v historii  
12:16Člen rady ČNB Procházka očekává únorový pokles sazeb, delší výhled je ale nejasný
12:04Evropské trhy v dobrém rozmaru. Americká cla možná přijdou, ale ne hned  
11:30Průzkum: Velké německé podniky přesouvají kvůli nákladům výzkum do zahraničí
10:48Deloitte: České byty ve 3. čtvrtletí průměrně zdražily mezičtvrtletně o 2,3 pct
9:09Rozbřesk: Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou v USA a v Evropě?
8:54Netlflix zveřejnil výsledky, Trump představil Hvězdnou bránu. Evropa zahájí smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
CSX Corp (12/24 Q4, Aft-mkt)
Freeport-McMoRan Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
General Electric Co (12/24 Q4, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
7:00Swedbank AB (12/24 Q4)
13:45Union Pacific Corp (12/24 Q4)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.