Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitál nesmí růst na úkor práce, varuje PIMCO a čeká přinejlepším „Nový normál“

Kapitál nesmí růst na úkor práce, varuje PIMCO a čeká přinejlepším „Nový normál“

3.10.2011 19:12

Na obzoru nejsou žádné dvojciferné růsty výnosů, vzkazuje aktuálně zainvestovaným šéf největšího dluhopisového fondu na světě s tím, že nulové sazby a slabý růst činí nadhodnocenými dluhopisy, akcie i nemovitosti. Zakladatel a současný ředitel PIMCO William H. Gross svoje tvrzení podkládá „muskulaturou“ světové ekonomiky, která ochabla v posledních dekádách, a poukazuje na nezdravé napěti mezi výrobními faktory - upřednostňování kapitálu před prací. Na obzoru dalších let je podle něho v nejlepším případě „Nový normál“ se slabším růstem pro celosvětovou ekonomiku, v nejhorším případě potom globální recese.

Základní problémy, na které Gross i El-Erian upozorňují již delší dobu, by šlo shrnout následovně: 1) Globalizace udělala z trhů práce vyspělých ekonomik pouze prázdnou skořápku, 2) technologie shodila do propadliště dějin celá odvětví upřednostňující „fyzično“ před „virtálnem“ (Gross dává jako příklad takových dinosaurů poštovní psaní, DVD, ale i knihy), 3) stárnoucí demografie nyní v naprosté většině vyspělého světa upřednostňuje úspory před spotřebou.

Právě kombinace těchto tří postupně rostoucích strukturálních bariér stojí podle Grosse za postupným ochabováním muskulatury americké ekonomiky. „Globalizace a technologická inovace dopadly extrémně negativně na naše mzdy a zaměstnanost,“ uvádí šéf největšího dluhopisového fondu světa. Schumpeterova „kreativní destrukce“ podle něho byla destruktivní vůči produktu a odvisle i vůči trhu práce, a navíc sama ve svém průběhu nedokázala ve vyspělém světě nová pracovní místa opětovně vytvářet.


Další problém Gross vidí v dlouhodobé stimulaci ekonomiky klesajícími úrokovými sazbami, nižšími daněmi a dále v deregulaci a finanční inovaci, které společně skrze očekávané budoucí zisky a sílu výdajů nafoukly internetovou i realitní bublinu. „Rozvinuté ekonomiky se nyní podobají 110librové padavce spíš než postavě Charlese Atlase nebo mnohem mladšího Arnolda Schwarzeneggera,“ popisuje s nadsázkou.

Viditelný zádrhel potom spatřuje v nerovnováze mezi využíváním práce a kapitálu při tvorbě produkce země. Podíl zisků firem před zdaněním na hrubém národním produktu Spojených států se podle něho dostal za poslední tři roky (i tři desítky let – viz graf) z 8 na 13 procent a stal se tak, na rozdíl od práce, vítězem v odvěkém zápolení. Gross sice neříká, že by politici měli bezvýhradně podporovat práci na úkor kapitálu, ale tvrdí, že z dlouhodobého pohledu není možné, aby tyto dvě složky nešly ruku v ruce. „Dlouhodobé zisky nemohou růst do nekonečna, pokud je nedoprovází téměř stejný benefit pro práci,“ shrnuje svůj názor.

PIMCO

V poslední době sledovaný růst Gross přikládá především výše popsané stimulaci např. skrze nízké sazby, které zvyšují ziskové marže. V dlouhodobém horizontu však prý nelze čekat, že kapitál neutrpí stejně jako práce. Domácnosti podle něho totiž ve strachu z dalšího propouštění a nedosažitelnosti úvěrů odmítnou hrát svou roli spotřebitelského motoru v kapitalistickém systému.

Tuto realitu by si podle šéfa PIMCO měli uvědomit politici v USA, Německu, Británii, ale i v Číně a měli by společně usilovat o obnovení rovnováhy ve světové ekonomice. Místo cyklických finančních řešení svět podle Grosse potřebuje politiku směřující k strukturálním změnám. Jen tak může být nastolen „Nový normál“ a odvrácena globální recese. Z konkrétních kroků doporučuje Gross USA například silnější politiku Buy American” na podporu spotřeby domácího zboží a služeb, která tak podpoří i domácí trh práce.

Gross začíná svůj dnešní sloupek na webu PIMCO postěžováním si na to, že jeho tloustnoucí břicho již zdaleka nepřipomíná 6balení plechovek od piva (six-pack) a na svou úvahu navazuje i v závěru. „Moderní Budweiser pijící Karl Marx by dnes svou tezi podal takto: "Proletáři všech zemí spojte se – můžete přijít jen o svoje six-packy" A možná by také dodal: "Investoři/politici probuďte se – zabíjíte husu proletariátu, která snáší vaše zlatá vejce.“

(Zdroj: PIMCO, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data