Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitál nesmí růst na úkor práce, varuje PIMCO a čeká přinejlepším „Nový normál“

Kapitál nesmí růst na úkor práce, varuje PIMCO a čeká přinejlepším „Nový normál“

03.10.2011 19:12

Na obzoru nejsou žádné dvojciferné růsty výnosů, vzkazuje aktuálně zainvestovaným šéf největšího dluhopisového fondu na světě s tím, že nulové sazby a slabý růst činí nadhodnocenými dluhopisy, akcie i nemovitosti. Zakladatel a současný ředitel PIMCO William H. Gross svoje tvrzení podkládá „muskulaturou“ světové ekonomiky, která ochabla v posledních dekádách, a poukazuje na nezdravé napěti mezi výrobními faktory - upřednostňování kapitálu před prací. Na obzoru dalších let je podle něho v nejlepším případě „Nový normál“ se slabším růstem pro celosvětovou ekonomiku, v nejhorším případě potom globální recese.

Základní problémy, na které Gross i El-Erian upozorňují již delší dobu, by šlo shrnout následovně: 1) Globalizace udělala z trhů práce vyspělých ekonomik pouze prázdnou skořápku, 2) technologie shodila do propadliště dějin celá odvětví upřednostňující „fyzično“ před „virtálnem“ (Gross dává jako příklad takových dinosaurů poštovní psaní, DVD, ale i knihy), 3) stárnoucí demografie nyní v naprosté většině vyspělého světa upřednostňuje úspory před spotřebou.

Právě kombinace těchto tří postupně rostoucích strukturálních bariér stojí podle Grosse za postupným ochabováním muskulatury americké ekonomiky. „Globalizace a technologická inovace dopadly extrémně negativně na naše mzdy a zaměstnanost,“ uvádí šéf největšího dluhopisového fondu světa. Schumpeterova „kreativní destrukce“ podle něho byla destruktivní vůči produktu a odvisle i vůči trhu práce, a navíc sama ve svém průběhu nedokázala ve vyspělém světě nová pracovní místa opětovně vytvářet.


Další problém Gross vidí v dlouhodobé stimulaci ekonomiky klesajícími úrokovými sazbami, nižšími daněmi a dále v deregulaci a finanční inovaci, které společně skrze očekávané budoucí zisky a sílu výdajů nafoukly internetovou i realitní bublinu. „Rozvinuté ekonomiky se nyní podobají 110librové padavce spíš než postavě Charlese Atlase nebo mnohem mladšího Arnolda Schwarzeneggera,“ popisuje s nadsázkou.

Viditelný zádrhel potom spatřuje v nerovnováze mezi využíváním práce a kapitálu při tvorbě produkce země. Podíl zisků firem před zdaněním na hrubém národním produktu Spojených států se podle něho dostal za poslední tři roky (i tři desítky let – viz graf) z 8 na 13 procent a stal se tak, na rozdíl od práce, vítězem v odvěkém zápolení. Gross sice neříká, že by politici měli bezvýhradně podporovat práci na úkor kapitálu, ale tvrdí, že z dlouhodobého pohledu není možné, aby tyto dvě složky nešly ruku v ruce. „Dlouhodobé zisky nemohou růst do nekonečna, pokud je nedoprovází téměř stejný benefit pro práci,“ shrnuje svůj názor.

PIMCO

V poslední době sledovaný růst Gross přikládá především výše popsané stimulaci např. skrze nízké sazby, které zvyšují ziskové marže. V dlouhodobém horizontu však prý nelze čekat, že kapitál neutrpí stejně jako práce. Domácnosti podle něho totiž ve strachu z dalšího propouštění a nedosažitelnosti úvěrů odmítnou hrát svou roli spotřebitelského motoru v kapitalistickém systému.

Tuto realitu by si podle šéfa PIMCO měli uvědomit politici v USA, Německu, Británii, ale i v Číně a měli by společně usilovat o obnovení rovnováhy ve světové ekonomice. Místo cyklických finančních řešení svět podle Grosse potřebuje politiku směřující k strukturálním změnám. Jen tak může být nastolen „Nový normál“ a odvrácena globální recese. Z konkrétních kroků doporučuje Gross USA například silnější politiku Buy American” na podporu spotřeby domácího zboží a služeb, která tak podpoří i domácí trh práce.

Gross začíná svůj dnešní sloupek na webu PIMCO postěžováním si na to, že jeho tloustnoucí břicho již zdaleka nepřipomíná 6balení plechovek od piva (six-pack) a na svou úvahu navazuje i v závěru. „Moderní Budweiser pijící Karl Marx by dnes svou tezi podal takto: "Proletáři všech zemí spojte se – můžete přijít jen o svoje six-packy" A možná by také dodal: "Investoři/politici probuďte se – zabíjíte husu proletariátu, která snáší vaše zlatá vejce.“

(Zdroj: PIMCO, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2020
6:03CNBC: Drobní investoři se snaží porazit trh. Může to skončit špatně
21.09.2020
22:23Projev Babiše: Výzva k nosení roušek, vlažné přiznání pochybení
22:17Proti výprodeji na amerických trzích pod tíhou bank dokázaly jít technologie
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (08/20 Q4, Bef-mkt)
Stitch Fix Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:15NIKE Inc (08/20 Q1)