Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed se chce stát Tvým přítelem na Facebooku... aneb (nejeden) Velký bratr Tě sleduje

Fed se chce stát Tvým přítelem na Facebooku... aneb (nejeden) Velký bratr Tě sleduje

04.10.2011 16:03, aktualizováno: 4.10. 17:36

Aktualizováno

Vaše příspěvky v diskusích a komentáře na sociálních sítích zajímají už i centrální banky. Newyorský Fed hledá dodavatele „špionážního systému“, který by hlásil, kdo o něm co říká. Chce disponovat systémem, který by umožnil prosít internetová média i sociální sítě, aby mohl snadno identifikovat, odkud fouká vítr kritiky. Americká centrální banka přitom doufá, že tak bude schopna lépe zvládat krize.

„Usilujeme o vytvoření férového a poctivého partnerství s lídrem na trhu, který by pro nás shromažďoval data z různých sociálních médií a novinových zdrojů a zajistil jejich náležité vyhodnocení,“ píše se v oficiální obchodní výzvě pobočky americké centrální banky v New Yorku. Systém by měl být podle plánu spuštěn v prosinci příštího roku.

Detailní popis poptávané služby ukazuje, že by Fed rád využíval systém, kterým by monitoroval „primární sociální platformy - Facebook, Twitter, Blogy, diskusní fóra a YouTube“. Software by dále měl být schopen agregovat zprávy z různých médií – přímo jsou zmíněny CNN, WSJ, Factiva a další. Veškeré informace by přitom měly být americké centrální bance poskytovány v reálném čase.

Hlavní zamýšlené schopnosti poptávaného softwarového systému Fed popsal následovně: „Řešit krizové situace, nepřetržitě monitorovat konverzace a identifikovat a dohledat klíčové blogery a lidi schopné ovlivňovat (veřejné mínění).“ Systém by měl být schopen rychle zhodnotit sentiment vůči libovolnému tématu a na základě předchozího nastavení by měl také upozorňovat zprávou na určitý (negativní) vývoj.

Stranou zájmu přitom nemají zůstat ani neanglická média. Jeden z požadavků na systém hovoří o schopnosti analyzovat data ve více jazycích. Zda by mezi nimi měla být i čeština však již zpráva neuvádí.

Záměr významné součásti americké centrální banky ihned vyvolal diskusi nejen mezi čtenáři románu 1984 od George Orwella. „Podtrženo sečteno Fed právě vstoupil do období kontrašpionáže a bude monitorovat,“ zhodnotil směřování americké centrální banky Tyler Durden z blogu Zero Hedge. Komentátoři se dále především dohadují o tom, k čemu má daný systém sloužit a jaký nátlak by mohl být vyvíjen na ty, které identifikuje jako šiřitele negativního sentimentu vůči tvůrci americké měnové politiky.

Nejedná se přitom o první krok významné světové centrální banky směrem k využívání informací na internetu. Již na konci prvního pololetní Bank of England uvedla, že začala při prognóze ovlivňující nastavení úrokových sazeb s využíváním moderních informačních technologií. Pro lepší odhadování očekávání spotřebitelů ohledně budoucího vývoje inflace se začala obracet na statistická data společnosti Google zachycující četnost vyhledávání jednotlivých výrazů.

(Zdroj: Fed, Zero Hedge, CNBC, Bank of England, The Telegraph)


Váš názor
 • Nová doba!!
  05.10.2011 9:17

  jen se tomu nevysmívejte.... V UK už odsoudili ty co shromažďovali na Twitteru či FB nespokojence při posledních nepokojích.... Až chytí Velkou Medvědici, Dennyho, Jesseho a Zuzku za své názory tak tu bude smutno i Optimistovi! :o)
  TOM
  • mě nezvřou
   05.10.2011 9:31

   Jsem totiž amerikanista a zlý kapitalista :-))) Mohl bych jim pomáhat ve sledování aktivit socialistické internacionály :-)))
   Jesse
 • :-D
  05.10.2011 7:04

  koukám že jak jsem tu nebyl tak mám jmnovce nj někdo hold nezvládá psát pod svým zámečkem njn.:-DD
  Deny:-)
 •  
  05.10.2011 3:43

  Hm asi se prihlasim o praci v instituci ktera bude monitorovat socialni site a budu separovat denne to co si lidi mysli a pisou....strycek Sam to jiste financne podpori.....prestane zasilat finance do afghanistanu a bude sledovat co pise Marena Jitce.
 •  
  04.10.2011 17:56

  Proč takové blbosti vůbec píšete? To si opravdu myslíte, že někdo má vůbec zájem o jakýsi „špionážní systém“?:-)) Jim je úplně fuk, co si lidi myslí?:-)))
  Jesse
 • Hurááá !!!
  04.10.2011 16:41

  ...tak jsme se konečně dočkali- po 22 letech budeme zase "přátelsky monitorováni" aby centrální instituce nahoře měly přehled o našich náladách a podle toho mohly třeba rozhodovat o........úrokových sazbách :-)
  XY
  • Re: Hurááá !!!
   05.10.2011 3:44

   jo pravda..ne jenom ze Fukl ale i FUCK....
   Deny
  • Re: Hurááá !!!
   04.10.2011 18:16

   ...pokud by na tom Wall Streetu mohli zařídit, aby akcie šly aspoň na dvojnásobek, tak slibuju, že jim o svých náladách budu sám psát každý týden mailem přímo do Emériky... :-)
   XY
  • Re: Hurááá !!!
   04.10.2011 17:59

   Ale ten obrázek amerického zločince z Wall street se mi líbí. Z těchto imperialistů naskakuje komunistům kopřivka :-)))
   Jesse
   •  
    04.10.2011 18:09

    je starsi nez ty jesse :D Facebook te vidi
    OPTIMISTA
    •  
     05.10.2011 3:46

     Yep to je to co na komance vzdy platilo....tvrda mena......dolary..bony....tuzex....
     Deny
  • Re: Hurááá !!!
   04.10.2011 17:13

   .. použil bych přítomný čas. Protože pokud akce iniciuje reakci, musí již být lídr trhu s prvotní verzí hotový, aby mohl reakci na medializaci sledovat a patřičně vyhodnotit. Případní další "zájemci stát se tím lídrem" pouze doplní prvotní verzi o své podněty, čímž si současný lídr (dejme tomu že nejdál se svou verzí je google) vyladí svou verzi a stane se skutečným lídrem. Lídr je vždy o krok vpřed, proto bych použil ten přítomný čas. Vzhledem k tomu, ajk nepopulární tato zhmotněná myšlenka bude, vsadil bych na to, že lídrem bude ovládaný subjekt vlastněný fondem fondů... Na druhou stranu, většina lidí má dnes povědomí o tom, kolik informací je o každém známo a neagregovaně shromažďováno. No a tak jsme se skutečně dočkali, co bylo dříve jen o někom ve spisu, bude brzy o všech na médiu a v barvě.
   Mudrc
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data