Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké kroky zatím neúčinkují: Deficit rozpočtu se do září prohloubil o 15 %

Řecké kroky zatím neúčinkují: Deficit rozpočtu se do září prohloubil o 15 %

12.10.2011 12:24, aktualizováno: 12.10. 15:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Deficit rozpočtu centrální vlády Řecka se za leden až září meziročně zvýšil o 15 procent na 19,16 miliardy eur (474,2 miliardy Kč). Schodek se prohlubuje, přestože vláda nedávno zavedla nová opatření, která mají zvýšit příjmy rozpočtu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí a zahrnují pouze státní rozpočet bez rozpočtů místních samospráv a fondu sociálního zabezpečení

Zadluženému Řecku se nedaří plnit fiskální cíle stanovené zahraničními věřiteli pro získání pomoci. V září Atény zvýšily prodejní daň v restauracích na 23 procent a začaly vybírat mimořádnou daň v rozmezí jednoho až procent z hrubých příjmů. Ani tato opatření však výrazněji nezvýšila příjmy z daní, které se za devět měsíců snížily o 4,2 procenta.

Řecko však věří, že se mu podaří za celý rok splnit cíl, který počítá s růstem daňových příjmů o 0,8 procenta. Pomoci mu k tomu má daň z realit a další výdajové škrty ve zbývající části roku. "Současný schodek příjmů by měl být vyrovnán v posledním čtvrtletí," dodalo ministerstvo financí.

Šéf nynější mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Řecku Poul Thomsen se zkraje týdne nechal slyšet, že se řecká vláda snaží doporučení trojky implementovat, projevuje prý však už ale politická únava, takže celý proces jde velice pomalu. "Udělají dva kroky dopředu a jeden zpět," dodal Thomsen. S kritikou se připojil i Thomsenův kolega Matthias Mors, představitel Evropské komise. "Řekové si myslí, že stačí jen vytvořit zákony. Ale jejich prosazení potřebuje čas. Často zde chybí potřebné struktury - například v procesu výběru daní," prohlásil Mors.

Mise Trojky (MMF, EK, ECB) uvedla, že Řecko dostane dalších 8 mld. eur ze záchranného úvěru, poté co výsledky revize řecké fiskální politiky schválí Eurogroup a MMF, tj. patrně na začátku listopadu. Největší ekonomika eurozóny však euforii ihned mírnila. Rozhodnutí o uvolnění další tranše záchranného úvěru pro Řecko je prý stále otevřené. Podle německé diplomacie v této fázi nelze předjímat, zda Řecko další část půjčky od mezinárodních věřitelů dostane, anebo ne.

Zahraniční věřitelé včera naplno přiznali, že Řecko v letošním roce nesplní rozpočtový cíl. Podle poslední mise by však Řecko mělo díky dodatečným úsporným opatřením splnit podmínky rozpočtového deficitu pro rok 2012, v letech 2013 a 2014 ale bude muset přijmout další opatření.

Navzdory celosvětovým snahám o pomoc Řecku není tamní veřejné mínění otevřené výraznějšímu utahování opasků. Nespokojení Řekové včera vstoupili do 24hodinové stávky na protest proti dalším úsporám. Největší problémy hlásí doprava, stávka zkomplikovala i letecké spojení se zemí. Do práce nepřišli státní zaměstnanci, nevyjely vlaky a první zrušené lety hlásí i aerolinky. Své brány neotevřely ani tamní školy či muzea, nemocnice fungují pouze omezeně.

Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 7,3 procenta. Pokles tak zpomalil z 8,1 procenta v prvních třech měsících roku. Za celý loňský rok řecká ekonomika oslabila o 4,4 procenta po poklesu o dvě procenta v roce 2009.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, AP)


Váš názor
  • Dobrá zpráva, protože jasná
    12.10.2011 12:57

    Řecko úsporami nesníží svůj deficit, tím méně dluh dostatečně. Zpráva je jasná. Řecko musí zbankrotovat. Ostatně bude to žu poněkolikáté v jeho historii za 200 let samostatnosti. Trhy vědí, an čem jsou.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů