Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská unie se dohodla na dalším omezení spekulativních prodejů, tentokrát u CDS

Evropská unie se dohodla na dalším omezení spekulativních prodejů, tentokrát u CDS

19.10.2011 9:48
Autor: ČTK

Zástupci Evropského parlamentu a zemí EU se dohodli na zpřísnění regulace spekulativních prodejů akcií a dluhopisů a zákazu nekrytých prodejů "nakrátko" u pojistek proti bankrotům CDS. Prosazovatelé tohoto kroku tvrdí, že spekulativní prodeje přispěly k nynější dluhové krizi v eurozóně.

"Učinili jsme důležitý krok vpřed," řekl agentuře AP evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Parlament už hlasoval pro zákaz nekrytých prodejů CDS, některé země EU s tím však nesouhlasily. Dosažený kompromis podle zdrojů z EU umožňuje zavést dočasná omezení spekulativních prodejů samotných státních dluhopisů v případě potíží a pouze tehdy, když s tím bude příslušný státní emitent dluhopisů souhlasit.

V tradičních prodejích nakrátko investor prodává vypůjčený cenný papír v sázce na to, že v určenou dobu jej koupí zpět za nižší cenu. V nekrytém čili "nahém" prodeji si už investoři cenný papír, na jehož pokles sázejí, půjčovat nemusí.

K zákazu nekrytých prodejů nakrátko se loni po vypuknutí řecké dluhové krize uchylovaly některé země EU včetně Francie a Německa. Ty začaly prosazovat celounijní zákaz, proti němuž vystoupily země jako Británie. Letos v létě s novou vlnou otřesů na trzích zákazy prodejů nakrátko znovu zavedly Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Řecko, propady to ale nijak nezastavilo.
 
Studie vypracovaná pro Evropský parlament podle agenturu Reuters dospěla k závěru, že zákaz prodejů nakrátko bude mít škodlivý dopad na likviditu a proces určování cen. Investoři poukazují na to, že ceny vládních dluhopisů Řecka a jiných zemí eurozóny nepadají kvůli spekulacím, ale v důsledku zvýšených obav z rizika insolvence.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m