Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co (ne)dokázalo QE po britsku?

Co (ne)dokázalo QE po britsku?

2.11.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří ekonomové jsou ohledně efektu kvantitativního uvolňování (QE) skeptičtí. Jedna z výhrad například tvrdí, že pokud se kvůli němu nezmění očekávání týkající se budoucích sazeb či inflace, jeho vliv na ekonomiku bude irelevantní. Posouzení významu QE se ale v konečném důsledku odvíjí od empirických důkazů. Mělo by fungovat zejména přes vyšší ceny aktiv, které vyústí v nižší náklady půjček a nárůst bohatství, i když signalizační efekt může hrát také určitou roli a vyloučit nelze ani další cesty.

Většina důkazů přichází z finančních trhů. Ve Velké Británii nastal po významných oznámeních, které se týkaly QE, silný pokles výnosů vládních dluhopisů. Ten celkově dosáhl téměř 100 bazických bodů. Jednoduchá regrese změny výnosů a zpráv týkajících se QE ukazuje, že výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů v průměru poklesly o 0,6 bazických bodů na každou dodatečnou neočekávanou miliardu liber QE. Tento vztah shrnuje první graf:

qe

Studie také ukazují, že spolu s výnosy vládních dluhopisů klesaly i výnosy dluhopisů korporátních; poklesu výnosů odpovídalo i oslabení libry. Druhý graf ukazuje změnu cen akcií (modře), korporátních dluhopisů s investičním ratingem (růžově) a spekulativním ratingem (zeleně):

qe2

Ceny akcií nereagovaly na oznámení týkající se QE systematickým způsobem. Je ale pravděpodobné, že QE představovalo jeden z faktorů, které v roce 2009 tlačily ceny aktiv vzhůru. V roce 2009 došlo rovněž ke zlepšení ukazatelů spotřebitelské a podnikatelské důvěry, zvýšil se objem primárních emisí akcií a dluhopisů. Narostla i inflační očekávání, nicméně izolovat efekt QE lze jen těžko. Odhady provedené na základě různých metod ukazují, že QE1 ve Velké Británii možná zvýšilo HDP až o 1,5 % - 2 %. Inflace kvůli němu vzrostla o 0,75 - 1,5 bazických bodů. Co uvedené závěry říkají o QE2, příliš jasné není. Ekonomická situace se v současnosti liší od situace v roce 2009. Nedá se tak předpokládat, že síla efektu bude stejná.

Uvedené je výtahem z „The economic impact of QE: Lessons from the UK“.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data