Premiér Petr Nečas (ODS) včera večer přijal demisi, kterou mu nabídl ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Kocourek, který včera vysvětloval své finanční transakce se společností Key Investments v roce 2008, podle premiéra není v podezření z korupce, jeho kroky ale předseda vlády považuje za nešťastné. V tiskovém prohlášení to uvedl vládní mluvčí Jan Osúch s tím, že Kocourek z vlády odejde ke 14. listopadu.
Ministr má koncem tohoto týdne podle vládního mluvčího dlouhodobě naplánované důležité mezinárodním jednání s ruským vicepremiérem Alexandrem Žukovem. V zahraničí je do konce týdne také prezident Václav Klaus, kterému musí Nečas ministrovu demisi přinést.
Nečas předpokládá, že celá kauza bude vyšetřena. "Předpokládám, že pan ministr doloží všechny věci i v podobě listinných materiálů a dopadne to pro něho pozitivně," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Klíčové podle něj je, že Kocourek převzal politickou odpovědnost za chybu, kterou udělal v době, kdy v žádné ústavní funkci nebyl. O Kocourkově nástupci bude podle Nečase veřejnost včas informována.
Premiér a předseda ODS Nečas tak nyní obměňuje už třetího ministra své koaliční vlády za ODS. Jako první odešel na konci loňského roku v souvislosti s podezřeními z korupce tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil, místo něj nastoupil Tomáš Chalupa. Ministra zemědělství Ivana Fuksu vystřídal na počátku října Petr Bendl.
Kocourek včera novinářům vysvětloval, že dluhopisy, které se v roce 2008 objevily na účtu jeho matky a které v následném prodeji vynesly 16 milionů korun, jsou vlastní peníze a jeho rodiny. Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD).
Ministr popřel souvislost financí s korupcí, šlo prý o prostředky, které se rozhodl "odklonit" od svých problémů s komplikovaným rozvodem. Politici napříč stranami po Kocourkově tiskové konferenci hlasitě žádali jeho odchod.
Na večerní schůzce s Nečasem včera Kocourek informoval premiéra o důvodech svých kroků a nabídl rezignaci. "Na základě podrobné informace se předseda vlády nedomnívá, že se jedná o důvodné podezření z korupce, nicméně kroky učiněné panem ministrem v roce 2008 považuje za nešťastné," uvedl po schůzce vládní mluvčí Osúch.
Ministr včera popřel souvislost této své finanční transakce se svou funkcí v dozorčí radě (739 CZK, 0,27%) nebo se zájmy hazardního průmyslu. "Veškeré prostředky, o které se jedná, pocházejí z prostředků, které jsou buď mé osobní, rodinné nebo historické a svěřil jsem je do správy společnosti Key Investments jen proto, abych je odklonil od problémů, které vznikaly v souvislosti s mou složitou rodinnou situací v roce 2008," reagoval na spekulace médií.
Takto následně odpovědel tisk na včerejší ozámení dosavadního ministra průmyslu a obchodu o odchodu z vlády. "Musí nastoupit policie. I kdyby byla pravda, že Kocourek chtěl peníze 'jen' schovat před manželkou, je tu podezření z podvodu. Což asi tuší i on sám, jeho původní verze byla totiž jiná - byly to prý peníze jeho matky. Lidé nejčastěji lžou, když se bojí. A je možné, že Kocourek lže i teď," píše komentátor Hospodářských novin.
Také Mladá fronta Dnes konstatuje, že Kocourka nyní čeká vyšetřování. "Abdikace je gesto politické, po něm musí přijít to, co v podobných případech čeká na každého občana. I na bývalého ministra," píše její komentátor. Podle něj Kocourek v prvním kole obstál, když rychle odešel. "Druhé kolo patří orgánům. Rychlé a jasné řízení," konstatuje.
Podle Lidových novin by si Kocourek vyhazov zasloužil už jen za svou středeční tiskovou konferenci, kdy se občanstvu rozpačitě přiznal k tomu, že okradl svou manželku při rozvodu. "Hloupost Kocourkovy historky je natolik průhledná, že nedokáže pozorovatele vyprovokovat ani k pořádnému rozhořčení," píšou. Autor sloupku se ale pozastavuje nad tím, že finální ministrův rozhovor s premiérem trval celou hodinu. "To bylo tak těžké tomuhle politickému veteránovi vysvětlit, že jeho pozice je neudržitelná? Odchod Martina Kocourka má podobný emotivní náboj, jako když hospodář otevře past na škodnou a nalezne v ní potvoru natolik ubohou, že mu nestojí ani za zabití, tak ji raději odveze do vzdáleného lesa. Je na tom ODS tak špatně, když si premiér vybírá takové?" táže se autor sloupku Lidových novin.
Naopak podle HN premiér zaslouží ocenění, že zareagoval rychle a donutil Kocourka k odchodu. "Tahle země má skutečného premiéra," píše komentátor deníku. Řeči, že tady 'není důvodné podezření z korupce', si ale mohl Nečas podle něj odpustit. A nechat to na policii. Protože tahle kauza opravdu nemusí být jen soustem pro rozvodové právníky, podotýká.