Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB do konce září klesl kvůli Řecku zisk o 13 procent

ČSOB do konce září klesl kvůli Řecku zisk o 13 procent

10.11.2011 14:40, aktualizováno: 10.11. 15:24
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Československé obchodní bance (ČSOB) za tři čtvrtletí roku meziročně klesl čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, klesl o deset procent na 8,83 miliardy korun. Konsolidované a neauditované výsledky dnes zveřejnila banka. Jednorázové znehodnocení řeckých dluhopisů odebralo podle banky z čistého zisku 1,9 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos narostl ČSOB meziročně o tři procenta na 18,6 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o tři procenta na necelé čtyři miliardy korun. Samotná banka ČSOB měla ke konci září téměř 3,1 milionu klientů. Počet bankomatů zvýšila na 815.

„Od července do září jsme dokázali v úvěrech vyrůst o téměř 14 mld. , a to zejména díky firemním úvěrům a hypotékám. I při růstu jsme si dokázali udržet vysokou kapitálovou přiměřenost a likviditu a zároveň nízké náklady na riziko.” uvedl k výsledkům ČSOB do konce září Pavel Kavánek, generální ředitel a předseda představenstva.

ČSOB není jedinou bankou postiženou řeckou krizí. Komerční banka znehodnotila ke konci září řecké dluhopisy za 4,3 miliardy korun, a to na 40 procent jejich původní hodnoty. Přistoupila tak k výraznějším odpisům než mateřská bankovní skupina KBC (13 EUR, -0,88%) , která měla na konci kvartálu odepsáno 58 procent.


"ČSOB nemá žádné irské ani portugalské dluhopisy. Účetní hodnota italských dluhopisů v držení ČSOB je 1,83 miliardy korun a u španělských dluhopisů je to 0,58 miliardy korun. Účetní hodnota těchto dluhopisů je blízká skutečné hodnotě," uvedla banka.

Celková aktiva ČSOB od počátku roku ke konci září stoupla o tři procenta na 915,9 miliardy korun. Celkové vklady stouply meziročně o čtyři procenta na 599,6 miliardy korun. Celkový objem úvěrů stoupl ke konci září o 7,5 procenta na 426,3 miliardy korun. Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a korporátní úvěry rostly, zatímco úvěry malým a středním podnikům se meziročně snížily.

Celkový objem hypoték vzrostl meziročně o 11 procent na 156,6 miliardy korun. Úvěry malým a středním podnikům klesly o procento na 64,6 miliardy korun. Úvěry velkým podnikům stouply o více než pětinu na necelých 89 miliard korun. "V následujících čtvrtletích může být tento růstový trend zpomalen zhoršujícím se výhledem české ekonomiky," uvedla banka. Podíl úvěrů více než 90 dnů po splatnosti ke konci září činil 3,96 procenta z celkového objemu. Konsolidovaná kapitálová přiměřenost ČSOB dosáhla k 30. září 2011 hodnoty 15,97 % oproti 17,82 % k 30. září 2010. Poměr úvěrů ke vkladům se meziročně zvýšil ze 70,0 % k 30. září 2010 na 72,1 % k 30. září 2011.

Provozní výnosy skupiny za tři čtvrtletí meziročně klesly o dvě procenta na 24,5 miliardy korun. Provozní náklady se zvýšily o čtyři procenta na 10,9 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a pohledávek bance klesly meziročně o 67 procent na 961 milionů korun. "Nejsilnější pokles nákladů na riziko zaznamenaly úvěry podnikům. Rizikové náklady klesaly také ve všech oblastech úvěrů fyzickým osobám," uvedla banka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data