Portugalský parlament dnes podle agentury AFP schválil velmi úsporný státní rozpočet na rok 2012. Tvrdými opatřeními hodlá vláda snížit státní deficit, jak slíbila Mezinárodnímu měnovému fondu a evropským partnerům za jejich finanční pomoc ve výši 78 miliard eur (dva biliony korun).
Lisabon počítá s tím, že pomocí úsporného rozpočtu se sníží státní deficit země z letošních asi 5,9 procenta na 4,5 procenta HDP.
"Je to nejspíš nejnáročnější rozpočet od nástupu demokracie v Portugalsku v roce 1974. Tento rozpočet je nutný k obnovení důvěry Portugalců, trhů a našich mezinárodních partnerů," prohlásil ministr financí Vitor Gaspar před poslanci.
Rozpočet, který může vyvolat nové sociální protesty, byl schválen především díky parlamentní většině, které se těší vládní koalice pravého středu. Proti návrhu se nepostavila ale ani hlavní opoziční Socialistická strana, která se zdržela hlasování s tím, že chce "chránit státní zájem".
Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala o výjimečnou finanční pomoc evropské partnery a Mezinárodní měnový fond. V květnu obdrželo půjčku 78 miliard eur výměnou za závazek, že Lisabon zavede úsporná opatření a reformy s cílem snížit státní deficit 9,8 procenta HDP z roku 2010 na 4,5 procenta do konce příštího roku.
Vládu neodradila od plnění tohoto závazku ani generální stávka a demonstrace, kterými minulý týden vyjadřovali obyvatelé svou nespokojenost s vládními úspornými opatřeními. V návrhu rozpočtu však kabinet podle AFP udělal několik dílčích vstřícných kroků vůči státním zaměstnancům.
Sociální napětí v zemi ale bude nejspíš stoupat. V roce 2012 má míra nezaměstnanosti dosáhnout rekordních 13,4 procenta a podle nedávného odhadu Evropské komise čeká Portugalsko zhruba tříprocentní propad ekonomiky.