Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Hrozí pokles ekonomiky, a vláda s tím mnoho neudělá. Českou zdrženlivost k novým fiskálním pravidlům EU oceňuji

Klaus: Hrozí pokles ekonomiky, a vláda s tím mnoho neudělá. Českou zdrženlivost k novým fiskálním pravidlům EU oceňuji

9.12.2011 10:28, aktualizováno: 9.12. 12:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Kvůli propadu zahraniční poprávky není v příštím roce vyloučen ekonomický pokles, který vláda svými krátkodobými opatřeními nebude moci příliš ovlivnit. Na dnešním setkání s manažery organizovaném vydavatelstvím Euronews to uvedl prezident Václav Klaus.

"Zahraniční poptávku našimi opatřeními nemůžeme zvyšovat, maximálně nám může pomoci měnový kurz. Ten ovšem rovněž nejsme schopni ovlivnit," uvedl prezident. Rovněž stav veřejných financí podle něj neumožňuje žádnou fiskální expanzi. "Prostor pro expanzi jsme si měli vytvářet v době rychlého růstu HDP před rokem 2008. Problémem bude vůbec udržovat rozpočty na únosné úrovni," upozornil.

Před poklesem tuzemské ekonomiky již varovali i někteří ekonomové. Například analytici Raiffeisenbank ve své nové prognóze očekávají příští rok pokles ekonomiky o 1,2 procenta. Další analytici očekávají stagnaci nebo růst maximálně do jednoho procenta. Podle listopadového průzkumu MF na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí by měla ekonomika příští rok růst o 0,8 procenta.

Letos se ekonomika podle Klause vyvíjela daleko pomaleji, než se očekávalo, což mělo vnější i vnitřní příčiny. "Větší roli hrály faktory vnější, tedy zahraniční poptávka. Ale je třeba dodat, že domácí politická nejistota ekonomice nepřidávala," uvedl.

Klaus zopakoval, že dnešní dluhová krize je logickým vyústěním vývoje v posledních desetiletí a je pouze vrcholem ledovce. "V krizi není jen projekt společné evropské měny, v krizi je podle mého názoru celý koncept evropské integrace a spolu s tím i celý socioekonomický model," uvedl prezident. Dnešní zprávy o rýsující se dohodě zemí eurozóny na změně základní smlouvy o EU podle Klause poukazují na pragmatický výsledek jednání v Bruselu. Ocenil zároveň, že Česko se k ujednání o zpřísnění fiskálních pravidel nepřipojilo.

"Já myslím, že je to pragmatický výsledek, který vznikl. Samozřejmě fundamentalisticky bych s tím mohl polemizovat, ale to nemá žádný smysl," okomentoval prezident výsledek, k němuž lídři EU dospěli dnes nad ránem.

Státníci se dohodli na zpřísnění rozpočtové kázně a automatických sankcích při jejím porušení pro 17 zemí eurozóny, které se k tomu zavážou ve formě mezivládních dohod. Širší řešení, které by zahrnovalo všech 27 stávajících členů EU, padlo především kvůli odmítavému postoji Velké Británie. K dohodě zemí eurozóny se připojilo dalších šest států, které eurem zatím neplatí. Česko zůstalo společně například se Švédskem mezi státy, jež si vzaly čas na rozmyšlenou.

"Myslím, že není třeba na tento rozjetý trend naskakovat za každou cenu. Tímto rozjetým trendem je hájit špatný projekt, kterým je společná evropská měna. Já dobře vím, že ta cena je velká už teď, že bude narůstat nikoliv lineárním trendem, ale jakýmsi exponenciálním. Čili myslím, že je třeba, abychom se chovali rozumně," uvedl prezident.

Premiér Nečas po jednání lídrů EU v Bruselu řekl, že Česká republika se pravděpodobně na přijetí přísnějších fiskálních pravidel podílet nebude. Předseda vlády přiznal, že k něčemu takovému neměl mandát. "Česko může svou účast přehodnotit, což ale není příliš pravděpodobné," uvedl Nečas. Podle něj na nová pravidla ČR nejspíš nekývne ani v budoucnu.

Nejvážnější jsou podle Klause, tradičního kritika existující formy evropské integrace, ty zatím méně viditelné problémy EU. Týkají se relativního zaostávání Evropy za dříve neexistujícími ekonomickými centry současného světa. "Evropa si to nechce připustit a už vůbec ne veřejně přiznat. Pořád se tváří, že je vzorem pro zbytek světa," uvedl prezident.

(Zdroj: čtk, mediafax)


Váš názor
 • kdo je v krizi
  9.12.2011 10:22

  V krizi je především evropský sociální stát. Není možné vyplácet více, než si vyděláme. Do nebe volající byly pokusy, aby Evropě pomohla Čína nebo USA finančními nástroji. USA na to nemají a Čína "moudře" usoudila, že by to byly také ztracené peníze. Zachránily by jí poptávku na krátkou dobu. Dlouhodobě není možné, aby 90% zboží v obchodech bylo z Číny.
  neugebauer
  • Jen ať...
   9.12.2011 12:41

   http://hlasky-z-filmu.cz/wp-content/uploads/jen-at-si-pinda-na-to-my-jsme-zvykli.mp3
   sgt.Mike
  • Re: kdo je v krizi
   9.12.2011 10:25

   Jojo, "zdroje jsou" - tahle věta vejde do dějin ekonomie :-))))
   tk69
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data