Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabující euro a obrat k lepšímu?

Oslabující euro a obrat k lepšímu?

21.12.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden euro k dolaru oslabilo o 3 % a ve srovnání s úrovní, na které se pohybovalo na jaře, leží momentálně níž o 12 %. Podle mnohých ekonomů jde o symptom dluhové krize, ve skutečnosti se ale může jednat o součást řešení namísto toho, aby oslabování eura představovalo problém.

Z dlouhodobého hlediska se nedá hovořit o tom, že by euro bylo slabé; další významný pokles jeho kurzu by neměl vyvolávat obavy. Naopak, šlo by o přirozenou reakci na recesi a následné monetární uvolňování, které nyní v eurozóně probíhá. V mnoha ohledech je dokonce překvapivé, že se euro i přes krizi v měnové unii vyhnulo prudšímu poklesu.

Doposud se nezdá, že by měnové trhy kvůli krizi vyžadovaly za držení eur nějakou dodatečnou rizikovou prémii. Následující graf ukazuje spread mezi výnosy dvouletých vládních dluhopisů Německa a USA spolu s kurzem dolaru k euru. Je jasné, že nedávné fluktuace kurzu téměř přesně odpovídají změně úrokového diferenciálu podobně, jako tomu je již několik let. To, že by tržní psychologii dominovala dluhová krize v eurozóně, vůbec patrné není.

obrat1

Druhý graf ukazuje index reálného efektivního kurzu a bilanci běžného účtu eurozóny. Opět není patrné, že by se dělo něco výjimečného – reálný kurz eura se nachází téměř přesně na průměrné úrovni dosažené během existence společné měny. Bilance běžného účtu se pohybuje kolem nuly, což je opět velmi blízko historickému průměru.

obrat2

Matoucí tedy není to, proč je euro slabé, ale proč je tak silné. Odpověď zní, že kapitálové toky, které krize vyvolala a které působí velmi negativně, se odehrávají hlavně v rámci eurozóny; ne mezi ní a ostatními zeměmi. Propad důvěry vyvolal odliv kapitálu z periferie do Německa, ven z eurozóny ale ne.

To, čeho se trh obává, je změna měnových vztahů mezi zeměmi eurozóny. A také defaultů v této měnové unii. Jde ale o krizi vnitřních kapitálových toků, ne těch vnějších. Pochybuji o tom, že slabost eura patrná v posledních dnech naznačuje, že se na tom něco změnilo. Změna ale přišla u chování ECB, která zvětšuje svou rozvahu mnohem rychleji, než se trhům zdá. Prezident ECB Draghi sice odmítá, že by ECB následovala stejnou politiku kvantitativního uvolňování jako Fed, zdá se však, že od počátku srpna ji provádí. Rozvaha ECB v současnosti převyšuje rozvahu Fedu, v tomto roce se zvětšila o 700 miliard eur.

Pokud nedojde ke kolapsu důvěry v euro, měla by tato situace pomoci. Pokles jeho kurzu sice nezmění relativní konkurenceschopnost členů eurozóny, která tvoří jádro problému. Sníží ale příliš vysoký kurz, který má periferie vůči zbytku světa. Odhaduje se, že ten je v případě periferie nadhodnocený asi o 10 – 20 % (vůči superkonkurenceschopnému Německu asi o 30 %). Pokud euro k dolaru oslabí na 1,15, pozice periferie by se významně zlepšila, což by mohlo být vnímáno jako počátek její růstové strategie. A pokud ECB udrží svou agresivní politiku, může k tomu skutečně dojít.

Mohlo by pak dokonce dojít i k růstu německé inflace relativně k periferii, mandátem ECB ale není hlídat inflaci v Německu, pokud celková inflace zůstane pod 2 %. Jestliže chce Německo udržet unii pohromadě, nemůže mít všechno.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  •  
    21.12.2011 8:43

    Milá redakce, děkujeme za osvětu. Pohyby kurzu EUR/USD jsou v posledních měsících bezvýznamné. Vzpomeňme, že na počátku Euro spadlo i na 0,8 USD. Kvantitativní uvolňování v Evropě je stále podstatně menší než v USA, ale bohužel ho bude dohánět. A zatřetí: podstatné je, že dluhy Eurozóny jsou interní, zatímco dluhy USA jsou externí. Až budeme mít všichni vyznáměn zastoupené české a evropské dluhopisy v portfoliu, budeme se setsakra starat o splácení dluhů.
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data