Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabující euro a obrat k lepšímu?

Oslabující euro a obrat k lepšímu?

21.12.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden euro k dolaru oslabilo o 3 % a ve srovnání s úrovní, na které se pohybovalo na jaře, leží momentálně níž o 12 %. Podle mnohých ekonomů jde o symptom dluhové krize, ve skutečnosti se ale může jednat o součást řešení namísto toho, aby oslabování eura představovalo problém.

Z dlouhodobého hlediska se nedá hovořit o tom, že by euro bylo slabé; další významný pokles jeho kurzu by neměl vyvolávat obavy. Naopak, šlo by o přirozenou reakci na recesi a následné monetární uvolňování, které nyní v eurozóně probíhá. V mnoha ohledech je dokonce překvapivé, že se euro i přes krizi v měnové unii vyhnulo prudšímu poklesu.

Doposud se nezdá, že by měnové trhy kvůli krizi vyžadovaly za držení eur nějakou dodatečnou rizikovou prémii. Následující graf ukazuje spread mezi výnosy dvouletých vládních dluhopisů Německa a USA spolu s kurzem dolaru k euru. Je jasné, že nedávné fluktuace kurzu téměř přesně odpovídají změně úrokového diferenciálu podobně, jako tomu je již několik let. To, že by tržní psychologii dominovala dluhová krize v eurozóně, vůbec patrné není.

obrat1

Druhý graf ukazuje index reálného efektivního kurzu a bilanci běžného účtu eurozóny. Opět není patrné, že by se dělo něco výjimečného – reálný kurz eura se nachází téměř přesně na průměrné úrovni dosažené během existence společné měny. Bilance běžného účtu se pohybuje kolem nuly, což je opět velmi blízko historickému průměru.

obrat2

Matoucí tedy není to, proč je euro slabé, ale proč je tak silné. Odpověď zní, že kapitálové toky, které krize vyvolala a které působí velmi negativně, se odehrávají hlavně v rámci eurozóny; ne mezi ní a ostatními zeměmi. Propad důvěry vyvolal odliv kapitálu z periferie do Německa, ven z eurozóny ale ne.

To, čeho se trh obává, je změna měnových vztahů mezi zeměmi eurozóny. A také defaultů v této měnové unii. Jde ale o krizi vnitřních kapitálových toků, ne těch vnějších. Pochybuji o tom, že slabost eura patrná v posledních dnech naznačuje, že se na tom něco změnilo. Změna ale přišla u chování ECB, která zvětšuje svou rozvahu mnohem rychleji, než se trhům zdá. Prezident ECB Draghi sice odmítá, že by ECB následovala stejnou politiku kvantitativního uvolňování jako Fed, zdá se však, že od počátku srpna ji provádí. Rozvaha ECB v současnosti převyšuje rozvahu Fedu, v tomto roce se zvětšila o 700 miliard eur.

Pokud nedojde ke kolapsu důvěry v euro, měla by tato situace pomoci. Pokles jeho kurzu sice nezmění relativní konkurenceschopnost členů eurozóny, která tvoří jádro problému. Sníží ale příliš vysoký kurz, který má periferie vůči zbytku světa. Odhaduje se, že ten je v případě periferie nadhodnocený asi o 10 – 20 % (vůči superkonkurenceschopnému Německu asi o 30 %). Pokud euro k dolaru oslabí na 1,15, pozice periferie by se významně zlepšila, což by mohlo být vnímáno jako počátek její růstové strategie. A pokud ECB udrží svou agresivní politiku, může k tomu skutečně dojít.

Mohlo by pak dokonce dojít i k růstu německé inflace relativně k periferii, mandátem ECB ale není hlídat inflaci v Německu, pokud celková inflace zůstane pod 2 %. Jestliže chce Německo udržet unii pohromadě, nemůže mít všechno.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  •  
    21.12.2011 8:43

    Milá redakce, děkujeme za osvětu. Pohyby kurzu EUR/USD jsou v posledních měsících bezvýznamné. Vzpomeňme, že na počátku Euro spadlo i na 0,8 USD. Kvantitativní uvolňování v Evropě je stále podstatně menší než v USA, ale bohužel ho bude dohánět. A zatřetí: podstatné je, že dluhy Eurozóny jsou interní, zatímco dluhy USA jsou externí. Až budeme mít všichni vyznáměn zastoupené české a evropské dluhopisy v portfoliu, budeme se setsakra starat o splácení dluhů.
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb