Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabující euro a obrat k lepšímu?

Oslabující euro a obrat k lepšímu?

21.12.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden euro k dolaru oslabilo o 3 % a ve srovnání s úrovní, na které se pohybovalo na jaře, leží momentálně níž o 12 %. Podle mnohých ekonomů jde o symptom dluhové krize, ve skutečnosti se ale může jednat o součást řešení namísto toho, aby oslabování eura představovalo problém.

Z dlouhodobého hlediska se nedá hovořit o tom, že by euro bylo slabé; další významný pokles jeho kurzu by neměl vyvolávat obavy. Naopak, šlo by o přirozenou reakci na recesi a následné monetární uvolňování, které nyní v eurozóně probíhá. V mnoha ohledech je dokonce překvapivé, že se euro i přes krizi v měnové unii vyhnulo prudšímu poklesu.

Doposud se nezdá, že by měnové trhy kvůli krizi vyžadovaly za držení eur nějakou dodatečnou rizikovou prémii. Následující graf ukazuje spread mezi výnosy dvouletých vládních dluhopisů Německa a USA spolu s kurzem dolaru k euru. Je jasné, že nedávné fluktuace kurzu téměř přesně odpovídají změně úrokového diferenciálu podobně, jako tomu je již několik let. To, že by tržní psychologii dominovala dluhová krize v eurozóně, vůbec patrné není.

obrat1

Druhý graf ukazuje index reálného efektivního kurzu a bilanci běžného účtu eurozóny. Opět není patrné, že by se dělo něco výjimečného – reálný kurz eura se nachází téměř přesně na průměrné úrovni dosažené během existence společné měny. Bilance běžného účtu se pohybuje kolem nuly, což je opět velmi blízko historickému průměru.

obrat2

Matoucí tedy není to, proč je euro slabé, ale proč je tak silné. Odpověď zní, že kapitálové toky, které krize vyvolala a které působí velmi negativně, se odehrávají hlavně v rámci eurozóny; ne mezi ní a ostatními zeměmi. Propad důvěry vyvolal odliv kapitálu z periferie do Německa, ven z eurozóny ale ne.

To, čeho se trh obává, je změna měnových vztahů mezi zeměmi eurozóny. A také defaultů v této měnové unii. Jde ale o krizi vnitřních kapitálových toků, ne těch vnějších. Pochybuji o tom, že slabost eura patrná v posledních dnech naznačuje, že se na tom něco změnilo. Změna ale přišla u chování ECB, která zvětšuje svou rozvahu mnohem rychleji, než se trhům zdá. Prezident ECB Draghi sice odmítá, že by ECB následovala stejnou politiku kvantitativního uvolňování jako Fed, zdá se však, že od počátku srpna ji provádí. Rozvaha ECB v současnosti převyšuje rozvahu Fedu, v tomto roce se zvětšila o 700 miliard eur.

Pokud nedojde ke kolapsu důvěry v euro, měla by tato situace pomoci. Pokles jeho kurzu sice nezmění relativní konkurenceschopnost členů eurozóny, která tvoří jádro problému. Sníží ale příliš vysoký kurz, který má periferie vůči zbytku světa. Odhaduje se, že ten je v případě periferie nadhodnocený asi o 10 – 20 % (vůči superkonkurenceschopnému Německu asi o 30 %). Pokud euro k dolaru oslabí na 1,15, pozice periferie by se významně zlepšila, což by mohlo být vnímáno jako počátek její růstové strategie. A pokud ECB udrží svou agresivní politiku, může k tomu skutečně dojít.

Mohlo by pak dokonce dojít i k růstu německé inflace relativně k periferii, mandátem ECB ale není hlídat inflaci v Německu, pokud celková inflace zůstane pod 2 %. Jestliže chce Německo udržet unii pohromadě, nemůže mít všechno.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  •  
    21.12.2011 8:43

    Milá redakce, děkujeme za osvětu. Pohyby kurzu EUR/USD jsou v posledních měsících bezvýznamné. Vzpomeňme, že na počátku Euro spadlo i na 0,8 USD. Kvantitativní uvolňování v Evropě je stále podstatně menší než v USA, ale bohužel ho bude dohánět. A zatřetí: podstatné je, že dluhy Eurozóny jsou interní, zatímco dluhy USA jsou externí. Až budeme mít všichni vyznáměn zastoupené české a evropské dluhopisy v portfoliu, budeme se setsakra starat o splácení dluhů.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu