Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Le Monde: Fed půjčil bankám za úrok 0,01 %, státy musí platit 600krát víc

Le Monde: Fed půjčil bankám za úrok 0,01 %, státy musí platit 600krát víc

3.1.2012 14:24
Autor: ČTK

Americká centrální banka (Fed) tajně půjčila soukromým bankám, které se ocitly v těžkostech, 1200 miliard dolarů za neuvěřitelně nízký úrok 0,01 procenta. V mnoha zemích přitom obyvatele sužují úsporné plány vlád, kterým jsou finanční trhy ochotné půjčit jen za úroky šest, sedm i devět procent. Uvedli to bývalý francouzský premiér Michel Rocard a francouzský ekonomický analytik Pierre Larrouturou ve článku, který dnes zveřejnil deník Le Monde.

Pod titulkem "Proč státy platí 600krát větší úroky než banky?" autoři článku varují, že vysoké úroky za vypůjčené peníze dusí vlády, které jsou "nuceny" blokovat důchody, rodinné přídavky či platy státních zaměstnanců a omezovat investice, což zvyšuje nezaměstnanost a zavede brzy země do velmi vážné recese.

"Je normální, že v době krize soukromé banky, které se zpravidla financují u centrálních bank jedním procentem, mohou získat úrok ve výši 0,01 procenta, zatímco některé státy v případě krize musejí naopak platit úrok 600krát či 800krát vyšší?," ptají se pisatelé s odvoláním i na údaje, které prý s pomocí soudu získala agentura Bloomberg od centrálních bank.

Americký prezident Theodore Roosevelt (1901- 1909) měl podle nich pravdu, když říkal, že být ovládán organizovanými financemi je stejně nebezpečné jako být ovládán organizovaným zločinem. "Prožíváme nyní krizi deregulovaného kapitalismu, který může být pro naši civilizaci sebevražedný," domnívají se. Zastávají se názoru některých analytiků, že naše společnosti si musejí nyní vybrat mezi proměnou a smrtí.

Soukromé banky dosahují zisků z půjček s vysokým úrokem argumentováním, že půjčování evropským státům je rizikové, přičemž podle autorů článku banky dobře vědí, že žádné skutečné riziko není. Existuje totiž evropský fond finanční stability, který garantuje solventnost států.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle nich správně říká, že nic nesmí povzbuzovat vlády k nehospodárnosti. Přitom většina peněz, které si vlády na finančních trzích nyní půjčují, jde na splacení starých dluhů, tvrdí politik levého středu Rocard a publicista a známý kritik ekonomického liberalismu Larrouturou.

Oba navrhují, aby staré dluhy státu byly refinancovány s úroky blízkými nule procent. Také požadují, aby Evropská centrální banka, která když nemůže půjčovat jednotlivým státům, poskytovala tedy půjčky s úrokem 0,001 procenta Evropské investiční bance (EIB) a dalším podobným veřejným finančním institucím.


Váš názor
 • černá a bílá
  3.1.2012 15:45

  Na jednu stranu mají možná pravdu, ale na druhou stranu lze onomu premiérovi poradit asi toto : přestaňte si půjčovat další a další peníze a začněte se chovat ekonomicky (to by mohlo platit i pro takového Kalouska). Hledejte úspory v systému - zruště maximum úřadů, zcela jistě jde reformovat systém tak, že bude většina úřadů zbytečných + přestaňte dotovat kdejakou vylobovanou hovadinu, to už nemluvím o dotacích na menšiny, kulturu, feminismus a obrovské hromadě dalších volovin, které vysávají z rozpočtu balíky peněz. O Bruselu ani nemluvím. Dejte lidem více svobody, méně regulací atd. a uvidíte, že bude putna, za jaké úroky je kdo ochotný vám půjčit. Nebudete ho potřebovat.
  Peté
  • Re: černá a bílá
   4.1.2012 12:33

   jde o ukradene zlato. OX News 134 Billion Dollar in US Bond seized at Italian border http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ttSmZknU9mI byla podana zaloba pacer.gov a zaregistrujete se jako uživatel za osm centů za stránku. jakkmile jste tam, napište „Keenan, Neil" do kolonky „Party Name“ Všimněte si páté položky odshora... 2011-cv-8500, podáno 23.listopadu 2011. To je ono. a ted uvazujte....
   Lenka
  • Re: černá a bílá
   3.1.2012 17:16

   Absolutní souhlas !!!!!!!!!!!!
   Jesse
  • Re: černá a bílá
   3.1.2012 16:40

   Lépe bych to nenapsal, přesně o tom to je!
   Inky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university