Aktualizováno Jednání mezi Řeckem a jeho soukromými věřiteli přinesla důležité pokroky a spěje k uzavření dohody, která je podmínkou pro získání další finanční pomoci od mezinárodních institucí. Lucas Papademos to prohlásil v rozhovoru pro americkou televizi CNBC. Vystoupení země z eurozóny přitom rezolutně odmítl s tím, že tato možnost opravdu nepřichází v úvahu.
Soukromí vlastníci řeckých státních dluhopisů – tedy především banky – v zastoupení ústavem pro mezinárodní finance (IIF) v pátek po dvou dnech přerušili jednání o restrukturalizaci dluhu s Aténami. Chtějí prý nejprve zvážit, zda by dohoda měla být dobrovolná. Zákulisní zdroje CNBC mluví o prozatímním nenalezení konsensu na míře úročení a dalších konkrétních parametrech nově vydaných dluhopisů.
Papademos současné obavy z možného zpoždění v jednání Řecka se soukromými věřiteli v rozhovoru pro CNBC vyvrací slovy, že "je tu jen malá přestávka v jednáních. Jsem přesvědčen, že budou pokračovat a dosáhneme vzájemně přijatelné dohody včas." Během posledních týdnů obě strany podle Papadema učinily značný pokrok směrem k dosažení dohody, "jíž jsou blízko". Potřeba získat odstup k poskládání jednotlivých rámců dohody dohromady si vyžádala „malou pauzu“ v diskuzi.
Výměna dluhopisů má snížit dluh Řecka o 100 miliard eur. Tato první dohoda je nutnou podmínkou druhé pro zemi klíčové dohody - balíku finanční pomoci 130 miliard eur od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, bez níž by Řecku muselo vyhlásit bankrot. Z pohledu financování země je nyní důležité datum 20. března, kdy musí Řecko splatit obligace za 14,5 miliardy eur a potřebuje na ně peníze z balíku pomoci. Času přitom již příliš nezbývá, jelikož administrativní práce kolem přípravy výměny dluhopisů mají trvat nejméně šest týdnů. Charles Dallara z IIF řekl listu Financial Times, že aby bylo možné dokončit dohodu v březnu, musí být její základy dokončené ještě tento týden.
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z vlády uvedla, že šéf dluhové agentury Petros Chrisodulu a hlavní ekonomický poradce George Zanias dnes míří do Washingtonu kvůli jednání s MMF o plánu na výměnu dluhopisů. Další detaily však neposkytl. Inspektoři EU, MMF a Evropské centrální banky mají zítra zavítat do Atén kvůli jednání o druhém balíku pomoci. Již však varovali, že před schválením uvolnění peněz z pomoci musí být uzavřena dohoda s věřiteli. Papadimos dodal, že jednání o těchto dvou procesech musí být dokončena v příštích dvou až třech týdnech.
Řecký premiér Papademos v televizním rozhovoru dále uvedl, že je přesvědčen, že existuje 100procentní politická vůle udržet Řecko v eurozóně a učinit pro to vše potřebné: „Jde o postoj naší vlády a všech stran, které ji podporují. Co více, udržet naše členství v měnové unii si přeje drtivá většina řeckých občanů.“
V této souvislosti se Papademos snažil vyvrátit obavy trhů, zda ponechání společné měny Řecku skutečně pomůže k tomu, aby se znovu stalo konkurenceschopné, a ne naopak. „V období dvaceti let před přijetím eura končily snahy o zlepšení konkurenceschopnosti skrze úpravy směnných kurzů vždy pouze dočasným úspěchem, byly navíc doprovázeny velmi vysokou inflací a nízkým růstem,“ uvedl Papademos. Nedostatek disciplíny v minulosti a absence potřebné restrukturalizace ekonomiky podle něj ukazuje, že „upuštění od eura rozhodně není jednou z možností“. „Jsem osobně přesvědčen – a myslím, že Řekové se mnou tento názor v základě sdílejí – že dosáhnout efektivnější fiskální konsolidace a trvaleji obnovit konkurenceschopnost dokážeme uvnitř eurozóny, spíše než mimo ní,“ prohlásil předseda vlády.
Situaci zadlužených zemí včetně Řecka nepomáhá ani páteční downgrade pro devítku z nich od agentury Standard & Poor’s. Podle Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě známého jako PIMCO, to ukazuje na možnost, že by některé země opravdu mohly nedostát svým finančním závazkům. A Řecko bude k bankrotu spěje, uvedl v dnešním prohlášení na Twitteru.
(Zdroj: CNBC, Reuters, Bloomberg, čtk, Financial Times)