Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký premiér Papademos uklidňuje: Na obzoru jsou dvě dohody, žádná drachma

Řecký premiér Papademos uklidňuje: Na obzoru jsou dvě dohody, žádná drachma

16.1.2012 12:10, aktualizováno: 16.1. 13:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jednání mezi Řeckem a jeho soukromými věřiteli přinesla důležité pokroky a spěje k uzavření dohody, která je podmínkou pro získání další finanční pomoci od mezinárodních institucí. Lucas Papademos to prohlásil v rozhovoru pro americkou televizi CNBC. Vystoupení země z eurozóny přitom rezolutně odmítl s tím, že tato možnost opravdu nepřichází v úvahu.

Soukromí vlastníci řeckých státních dluhopisů – tedy především banky – v zastoupení ústavem pro mezinárodní finance (IIF) v pátek po dvou dnech přerušili jednání o restrukturalizaci dluhu s Aténami. Chtějí prý nejprve zvážit, zda by dohoda měla být dobrovolná. Zákulisní zdroje CNBC mluví o prozatímním nenalezení konsensu na míře úročení a dalších konkrétních parametrech nově vydaných dluhopisů.

Papademos současné obavy z možného zpoždění v jednání Řecka se soukromými věřiteli v rozhovoru pro CNBC vyvrací slovy, že "je tu jen malá přestávka v jednáních. Jsem přesvědčen, že budou pokračovat a dosáhneme vzájemně přijatelné dohody včas." Během posledních týdnů obě strany podle Papadema učinily značný pokrok směrem k dosažení dohody, "jíž jsou blízko". Potřeba získat odstup k poskládání jednotlivých rámců dohody dohromady si vyžádala „malou pauzu“ v diskuzi.

Výměna dluhopisů má snížit dluh Řecka o 100 miliard eur. Tato první dohoda je nutnou podmínkou druhé pro zemi klíčové dohody - balíku finanční pomoci 130 miliard eur od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, bez níž by Řecku muselo vyhlásit bankrot. Z pohledu financování země je nyní důležité datum 20. března, kdy musí Řecko splatit obligace za 14,5 miliardy eur a potřebuje na ně peníze z balíku pomoci. Času přitom již příliš nezbývá, jelikož administrativní práce kolem přípravy výměny dluhopisů mají trvat nejméně šest týdnů. Charles Dallara z IIF řekl listu Financial Times, že aby bylo možné dokončit dohodu v březnu, musí být její základy dokončené ještě tento týden.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z vlády uvedla, že šéf dluhové agentury Petros Chrisodulu a hlavní ekonomický poradce George Zanias dnes míří do Washingtonu kvůli jednání s MMF o plánu na výměnu dluhopisů. Další detaily však neposkytl. Inspektoři EU, MMF a Evropské centrální banky mají zítra zavítat do Atén kvůli jednání o druhém balíku pomoci. Již však varovali, že před schválením uvolnění peněz z pomoci musí být uzavřena dohoda s věřiteli. Papadimos dodal, že jednání o těchto dvou procesech musí být dokončena v příštích dvou až třech týdnech.

Řecký premiér Papademos v televizním rozhovoru dále uvedl, že je přesvědčen, že existuje 100procentní politická vůle udržet Řecko v eurozóně a učinit pro to vše potřebné: „Jde o postoj naší vlády a všech stran, které ji podporují. Co více, udržet naše členství v měnové unii si přeje drtivá většina řeckých občanů.“

V této souvislosti se Papademos snažil vyvrátit obavy trhů, zda ponechání společné měny Řecku skutečně pomůže k tomu, aby se znovu stalo konkurenceschopné, a ne naopak. „V období dvaceti let před přijetím eura končily snahy o zlepšení konkurenceschopnosti skrze úpravy směnných kurzů vždy pouze dočasným úspěchem, byly navíc doprovázeny velmi vysokou inflací a nízkým růstem,“ uvedl Papademos. Nedostatek disciplíny v minulosti a absence potřebné restrukturalizace ekonomiky podle něj ukazuje, že „upuštění od eura rozhodně není jednou z možností“. „Jsem osobně přesvědčen – a myslím, že Řekové se mnou tento názor v základě sdílejí – že dosáhnout efektivnější fiskální konsolidace a trvaleji obnovit konkurenceschopnost dokážeme uvnitř eurozóny, spíše než mimo ní,“ prohlásil předseda vlády.Situaci zadlužených zemí včetně Řecka nepomáhá ani páteční downgrade pro devítku z nich od agentury Standard & Poor’s. Podle Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě známého jako PIMCO, to ukazuje na možnost, že by některé země opravdu mohly nedostát svým finančním závazkům. A Řecko bude k bankrotu spěje, uvedl v dnešním prohlášení na Twitteru.

(Zdroj: CNBC, Reuters, Bloomberg, čtk, Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data