Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vítkovické hutě dovedly loni Evraz k vyšší produkci oceli a poptávka oživuje, produkce uhlí ale -16 %

Vítkovické hutě dovedly loni Evraz k vyšší produkci oceli a poptávka oživuje, produkce uhlí ale -16 %

17.1.2012 10:54, aktualizováno: 17.1. 12:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ruský ocelářský gigant loni vykázal meziročně o tři procenta vyšší výrobu. Za tímto výsledkem stojí především vyšší produkce v ostravské ocelárně a válcovně Evraz Vítkovice Steel, uvedla skupina v dnešní zprávě s tím, že ostatní významné ocelárny nadále pracují na plnou kapacitu. Poptávka na hlavních odbytištích navíc v uplynulém roce „vykazuje náznaky oživení“.

„Produkce oceli v Evraz Vítkovice Steel se v roce 2011 proti předchozímu roku zdvojnásobila díky vyřešení sporu o cenách dodávek s ArcelorMittal (16,02 EUR, 4,79%) Ostrava,“ konstatuje dnešní zpráva skupiny Evraz. V posledním kvartále navíc prý vítkovické hutě zaznamenaly nárůst produkce především v důsledku ukončení opravných prací, které probíhaly ve třetím čtvrtletí.

Za celý rok 2011 celá skupina Evraz vyprodukovala 16,8 milionu tun oceli, v roce 2010 to bylo 16,3 milionu tun. V posledním čtvrtletí loňského roku výroba vzrostla ze čtyř milionů tun ve třetím čtvrtletí na 4,13 milionu tun.

Evraz nadále pokračuje v redistribuci výrobních kapacit směrem k produktům s vyšší přidanou hodnotou. Tento trend byl podle ruského oceláře v loňském roce akcentován spolu se znaky oživení na trzích v Rusku, Ukrajině, Severní Americe a jižní Africe. Ve 4Q však nacenění produkce opět negativně ovlivnily sezónní faktory spolu s obavami o globální ekonomický růst, uvedl dnes Evraz.

V uplynulém roce se se naopak propadla produkce koksovatelného uhlí, která meziročně poklesla o 16 procent na 6,3 milionu tun. V posledním čtvrtletí loňského roku ovšem vzrostla o 19 procent (u surového a o 13 procent u koncertovaného) ve srovnání se třetím čtvrtletím. Na produkci uhlí měla Evrazu v uplynulém roce vliv série provozních problémů, které se však již v posledním kvartále loňského roku povedlo odstranit.

Evraz je přední ocelářská a těžařská společnost a producent vanadu. Kromě Ruska a ČR působí na Ukrajině, v USA, Kanadě, Itálii a Jižní Africe. Konsolidované výnosy firmy předloni vystoupaly na 13,394 miliardy USD, konsolidovaný upravený provozní zisk EBITDA činil 2,35 miliardy USD. Podíl v Evrazu vlastní ruský miliardář Roman Abramovič. Evraz Vítkovice Steel je třetí největší česká hutní společnost a zaměstnává přibližně 1400 lidí.

„ArceloMittal Ostrava, který v roce 2010 odebral třetinu produkce koksovatelného uhlí od NWR, prodal předloni čtvrtinu produkce surového železa společnosti Evraz Vítkovice Steel,“ rozplétá dodavatelsko-odběratelské vztahy Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance. Za rok 2011 však tento typ informace prozatím není k dispozici a meziroční srovnání ovlivní fakt, že v druhé polovině roku 2010 byly hutě Evraz Vítkovice dočasně uzavřeny, kvůli sporům o cenu surového železa s ArceloMittal Ostrava, dodal Sýkora. 

(Zdroj: Evraz, ČTK, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  17.1.2012 15:33

  Obávám se, že vzhledem k dobrým vztahům a skutečnostem musím nesouhlasit. Co se týká dodávek jedná se o koks suchý hrášek specifikace nebudu upřesňovat. Co se týká hospodářských výsledků www.evraz.com Přeju úspěšný rok 2012.
  Pound
 •  
  17.1.2012 12:31

  Všechny případné investory musím upozornit, že článek obsahuje smyšlené a nepravdivé informce.
  HIS
  • Konspirační teorie?
   17.1.2012 12:42

   To by mě tada zajímalo jaké...
   Koutný
   • Re: Konspirační teorie?
    17.1.2012 13:01

    V první polovině roku 2011 došlo opravdu k navýšení zakázek v Evraz vitkovice steel od druhé poloviny je ale patrný značný pokles objednávek jak po ploché oceli tak profilech. I přesto, že podařilo uzavřít dohodu o dodávkách surového železa s Mitalsteel Ostrava, se současné době se jedná o uzavření provozu vyrábějicím těžké profily. V současné době má Evraz Vitkovice steel objednávky na cca 3 týdení produkci což je v hutním průmyslu velmi málo. Evraz Vitkovice steel v důsledku zanedbaných investic z minulých let trpí velmi úzkým výrobním sortimentem a nedokáže na evropský ani světový trh dodávat požadované produkty. Tato skutečnost se týká většiny závodů Evraz group.
    Anonymouse
    •  
     17.1.2012 13:25

     Tak,tak.
     Homo
     •  
      17.1.2012 14:41

      Doplnění: u skladníků plechů (obchodních firem zabývajících se hutní produkcí) bylo historicky největší množství plechů z importu předevsím Ukrajiny - na vině je špatná obchodní politika Evraz Group
      Anonymouse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů