Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co Fed pokazil a proč

Co Fed pokazil a proč

20.1.2012 14:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Důvěra veřejnosti ve schopnost Fedu chránit ekonomiku před problémy byla otřesena chybami, kterých se dopustil před i během „velké recese“. Další ztrátu reputace utrpěl kvůli nedávnému zveřejnění zápisů z jeho zasedání v roce 2006, ze kterých je vidět, že hrozba bubliny na trhu s nemovitostmi byla brána na lehkou váhu.

Chybou Fedu není to, že klíčová data přicházejí z ekonomiky se zpožděním a jsou často revidována. Přesto ale musí odvádět mnohem lepší práci než před krizí, kdy si nepokládal ty pravé otázky a tudíž ani neměl potřebu získávat relevantní data, či je zkoumat. Fed se nedomníval, že v moderní ekonomice, která disponuje moderními nástroji ekonomické politiky, může přijít významná finanční krize. Podobné problémy byly podle něho vyřešeny před dlouhou dobou a proto se ani neobtěžoval sledovat známky tvorby bubliny. Nyní dochází ke změně, Fed pracuje s novými ukazateli, ovšem jen čas ukáže, zda se skutečně poučil.

I pokud Fed problém rozpozná, jeho reakce závisí především na tom, jakou relativní váhu dává svým cílům - nízké inflaci, nezaměstnanosti a finanční stabilitě. Jeho kroky, učiněné v poslední době, ukazují, že nejvyšší váhu má inflace, které se obávají zejména finanční instituce a podniky, a až za ní se nachází vysoká nezaměstnanost. Existuje ale nějaký důvod, proč by měly zájmy finančníků, firem a zejména bank převažovat? Ano, a spočívá zejména ve způsobu, jakým se vybírá dvanáct prezidentů jednotlivých federálních rezervních bank. Tito prezidenti jsou totiž vybíráni vedením jednotlivých rezervních bank, kterému dominují bohatí podnikatelé a bankéři. Dodd-Frank legislativa se tímto problémem zaobírá, není však jasné, zda snahy o eliminaci vlivu bankéřů budou dostatečné.

Nakonec tu je problém s tím, za jak dlouho se daná politika v ekonomice projeví. Může to trvat i několik měsíců a Fed tedy musí reagovat rychle. Na počátku krize tomu tak bohužel nebylo, a pokud by se Fed zaobíral spíše nezaměstnaností než inflací, jeho reakce mohla být pohotovější. Jeho chyby tak lze shrnout do dvou oblastí. Před krizí si nekladl správné otázky a při jejím propuknutí nereagoval dostatečně rychle a agresivně. První oblast souvisí do značné míry s vírou ekonomů v jejich modely a schopnosti. A druhá alespoň částečně se způsobem, jakým jsou zájmy veřejnosti ve Fedu zastoupeny.

Uvedené je výtahem z „How the Fed Can Prevent the Next Financial Crisis“ od Marka Thomy.

(Zdroj: Fiscal Times)


Váš názor
  • KTO vo FEDe nazve "veci" pravým menom?!
    20.1.2012 20:59

    Začnem stručne,: Ani v RVHP "sme si" nedovolili také USAfalzifikované "tézy" ako FED 2006, ako aj ďaleko pred týmto výrazným SIGNÁLOM neodvratnej krízy...Podobnej POLITICKY v RVHP 19880-86, keď systám už zlyhával a VLASTNÝMI CHYBAMI až do 1989!!! Nakoľko neschopnosť tak v RVHP, ako aj v EU -majú SPOLOČNÉHO menovateľa, a tým bol i je VEDOMÝ politický HAZARD politikov bez odbornosti a k tomu diletantstvo odborníkov v politikárčení s prelínajúcou sa HEGEMÓNIOU bankovníctva j jeho etape monopolizácie svojeho postavenia, a hlavne vplyvu nezávislého na STAVE POLITIKY a SPLOČNOSTI... PRIMÁRNE dogmaticky chybami politikov "umocňovaná" pozície bankového sektoru a ešte zo špecifickou úlohou v USA feder, rezervných bánk , alebo ich EUROproťajškov -stabilizujúcich štát i systém pred krízou viac ako politické proklamácie a.p. za roky a už vlastne viac ako 200 rokov v Európe a potom v USA ...A takto sa stali "štátom v štáte", ale i naďale v primárnej pozícii voči sekundárnej úlohe štátu - fakticky až po OBAMU 2011!!! A tento - a nie len FEDu 2006 doslova USA kiks a jeho eurokiksovanie ...v stave 2012 a v horizonte čo len do 2022 nemôžu vyviesť zo stavu 12 prezidenti rezervných bánk USA, alebo Merkelová a Sarkozy v eurozóne...Systémový deficit a výrazne od 1989 sa prapracoval do nevyhnutnosti zásadnej REFORMY V USA, ale aj v ostatnom "dolárovom svete" včítane "dolárovej OSN" je na spadnutie...Akou formou sa operatívne i efektívne problém kultivovane vyrieši je a bud e vecou "krízového menežmentu" tak v USA ako aj ined...NO hlavne od jeho skladby a priorít, medzi ktoré už vrchovate musia patriť aj OBČANIA a jedno, či Američania, či Slováci, či Afroameričania, alebo Rómovia...LEBO MEĎVEĎ...!!!!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu