Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od počátku jen chyby...

Od počátku jen chyby...

20.1.2012 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Od svého počátku se průběh krize v eurozóně zhoršoval kroky vlád, ECB a regulátorů. Rozhodnutí o tom, že soukromí investoři ponesou ztráty spojené se snížením hodnoty řeckého dluhu, má sice teoretické opodstatnění ve snaze vyhnout se morálnímu hazardu. Z hlediska efektivity mělo ale velmi vážné následky, protože naznačovalo, že krize solvence může postihnout více zemí a začala se šířit nebezpečná nákaza. Je například jasné, že v případě Itálie a Španělska získala krize na síle právě v době, kdy bylo rozhodnuto o snížení hodnoty řeckého dluhu.

Od začátku přitom chybělo jasné rozdělení na země, které trpí krizí solvence (Řecko, Portugalsko) a krizí likvidity (ostatní). S každou skupinou se mělo nakládat rozdílně – první měly uplatňovat politiku zaměřenou na strukturální oživení, druhé měly dostávat úvěry. Plán na podporu velkých zemí ze zdrojů EFSF byl od počátku nedůvěryhodný, protože tak velký fond nelze financovat vydáváním dluhopisů, ale pouze za pomoci věřitele poslední instance. Neexistuje tak důvěryhodná „záchranná síť“ s možností pomoci zemi, která se ocitne v krizi likvidity.

Vedle uvedeného působí negativně souběh krize s implementací nových regulačních pravidel pro pojišťovny a banky a s nedostatkem dolarového financování. Pouze ECB v tomto případě reagovala správně, když poskytla dlouhodobé půjčky. V makroekonomické oblasti jsou pak uplatňovány restriktivní politiky a plošné snižování deficitů i tam, kde to není třeba. Výsledkem je pravděpodobně recese, která podkope snahy o snižování deficitů.

U Řecka a Portugalska je jasné, že trpí krizí solvence. Mají vysoký vnější i fiskální deficit, který je těžké snížit. K tomu se přidává vysoký dluh, úpadek průmyslu, nedostatečné inovace a kvalifikace pracovní síly a další faktory. Pokud by tyto dvě země byly od počátku odděleny od ostatních, riziko nákazy by se zmenšilo. Řecko a Portugalsko tedy nepotřebují pouze úvěry, je třeba snížit hodnotu jejich dluhu a zavést politiku zaměřenou na dlouhodobý růst, včetně budování moderní infrastruktury. Solventní země postižené krizí likvidity potřebují naopak především úvěry. Ty jim umožní překlenout dobu, po kterou si nejsou schopny půjčovat za běžných podmínek na finančních trzích.

Pokud by v eurozóně došlo alespoň k minimální koordinaci ekonomické politiky, omezovaly by země typu Německa své deficity pomaleji. Zadlužené ekonomiky by se tedy snažily o co nejrychlejší snížení fiskálních deficitů, zatímco Německo by drželo deficity na úrovni 3 – 4 % HDP až do roku 2013 bez toho, aby čelilo nějakým obtížím. V současnosti plánované snížení deficitů ukazuje tabulka:

Nat1


Očekávaný růst HDP vybraných zemí tak vypadá následovně:

natixis2.jpg

Zdroj: Natixis


Váš názor
 •  
  22.1.2012 9:41

  Hm, bývalo tu dobrým zvykem udávat zdroj. Po chvíli hledání jsem našla tohle (dva dny staré), se spoustou grafů a tabulek... http://cib.natixis.com/flushdoc.aspx?id=61956
  Kalka.
  •  
   23.1.2012 17:21

   Opat dalsi prehlad eurozony...a Slovenska nikde :)))) Keby na nas takto mysleli aj pri ucasti na EFSF a ESM!!! :(
   Lewis
  •  
   22.1.2012 9:48

   Teď koukám... Omlouvám se - ale původně tu ten Naxitis nebyl. Každopádně jsem ráda, že jsem to našla i bez dnešního zaznamenání doplňku ;-)
   Kalka.
 • Jednoduchšie povedané,
  20.1.2012 20:22

  Aký sa vypracoval v Lisabone "eurografikon" pre "eurovlak 2004.....kde sa nepočítalo s prekážkami na trati, ani s "kolíziou 2008"...-tak sa NAHODILA "eurovýhybka" a "EUROKOĽAJE v Lisabonskom profile" eurovlak nedovolia vychýliť .lebo by sa "vykoľajil" už 2008, ale do 2018 !"koľaje nevydržia" a DISPEČERKA eurovlaku 2012-2022 - Pani Merkelová "dvíha varovný prst 2011 už príliš dlho!!!
  turcan
 •  
  20.1.2012 20:16

  Zdroj (německy orientovaný? ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data