Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neville Chamberlain měl pravdu

Neville Chamberlain měl pravdu

3.2.2012 11:50

Neville Chamberlain je dnes vzpomínán jako britský ministerský předseda, jenž coby zosobnění appeasementu vůči nacistickému Německu přispěl k zavedení Evropy do druhé světové války. Už zkraje oné osudové dekády, poměrně záhy po propuknutí Velké hospodářské krize, se však britské hospodářství svižně vracelo na svou dřívější úroveň výstupu právě díky ministru financí Nevillu Chamberlainovi a jeho spolehu na fiskální stimulaci s cílem vrátit cenovou hladinu na trajektorii, již sledovala před nástupem deprese.

Srovnejte si jeho přístup s politikou expanze skrze spořivost, již dnes prosazuje britská vláda premiéra Davida Camerona (kde čelo průvodu roztleskává ministr financí George Osborne). Křivka reálného HDP země přestala stoupat a je dosti pravděpodobné, že britský reálný HDP opět klesá.

Ostatně jsou-li prognózy správné, britská cameronovsko-osbornovská deprese nebude za necelý rok pouhou nejhorší depresí v Británii od dob Velké hospodářské krize, ale patrně nejhorší depresí v Británii vůbec...

Patria blog

To už je docela slušný kousek. Jak nedávno napsal Phillip Inman v listu The Guardian: „Základem britského plánu na zotavení z finanční krize byla rekonvalescence na plný plyn v roce 2012... Spotřebitelská důvěra, podnikové investice a výdaje obecně se měly slít a dostat ekonomiku na dráhu nadprůměrného růstu.“

Nezabralo to: ministři kabinetu „udělali, co jim pravicoví ekonomové řekli, a stáhli se stranou – teorie měla za to, že veřejné výdaje vytlačují soukromý sektor“. Takže spíš „Španělsko a jeho úsporami tažená recese se staly vzorem. My [v Británii], jak se zdá, jdeme nadšeně ve stopách slabých...“

Neúspěch expanzivní spořivosti v Británii by měl všechny její zastánce všude na světě přimět k přemýšlení o vlastních kalkulacích v oblasti politik a k jejich přehodnocení. Británie je velmi otevřená ekonomika s pružným směnným kurzem a určitým prostorem pro další měnové uvolňování. Do britských úrokových sazeb se nepromítá žádné riziko ani přirážka kvůli obavám z platební neschopnosti, která by naznačovala, že investice odrazuje strach z budoucího politicko-ekonomického chaosu.

Objevuje se tvrzení – ne sice nutně pravdivé, ale přece jen to je jistý argument –, že když od roku 1997 do května 2010 úřadovaly labouristické vlády Tonyho Blaira a Gordona Browna, přestřelily dlouhodobé udržitelné vládní výdaje jako podíl HDP. Jejich jednání ční v kontrastu k zemím, jež v prvním desetiletí nového století poměr svého dluhu k HDP snížily, i ke Spojeným státům, kde za Bushovy vlády problém nespočíval v nadměrných výdajích, nýbrž v nedostatečném zdanění.

Pokud ale člověk vezme ten náhled vážně, Británie s desetiletou nominální úrokovou mírou nižší než 2,1 % ročně by už měla zažívat boom. Jestliže někdy existovalo místo, kde by expanzivní spořivost měla skvěle fungovat – tedy kde by soukromé investice a vývozy měly bujet, jakmile vládní nákupy ustoupí, což by potvrzovalo světonázor jejích zastánců –, byla by to dnešní Británie.

Británie ale dnes takovým místem není. Jestliže tedy expanzivní spořivost nefunguje v Británii, jak se asi může osvědčit v zemích, které jsou méně otevřené, k podpoře vývozů nemohou využít kurzový kanál a schází jim dlouhodobá důvěra, již investoři a podniky mají v Británii?

Nick Clegg, britský místopředseda vlády a šéf liberálních demokratů, Cameronova koaličního partnera, by měl dnes s touto fraškou skoncovat. Měl by královně Alžbětě II. povědět, že jeho partaj nemá důvěru v současnou vládu Jejího Veličenstva, a pokorně navrhnout, aby vyzvala lídra Labouristické strany Eda Milibanda k sestavení nové vlády.

Jistěže, kdyby to Clegg udělal, jeho politická kariéra by zřejmě skončila a volební vyhlídky jeho strany by byly nadlouho poškozené. Jenže Cleggova politická kariéra i úspěchy jeho strany budou nadlouho otřesené tak jako tak, vzhledem k ekonomickým těžkostem, jež Británie zažívá (a nadále bude zažívat). Útěk z neuvážené konzervativně-liberální koalice by teď prospěl alespoň jeho zemi.

Tvůrci politik všude na světě by měli zpozornět: hladovka není cestou k pevnému zdraví a postrkování nezaměstnanosti na ještě vyšší hladinu není receptem na důvěru trhů.

J. Bradford DeLong, bývalý náměstek ministra financí USA, vyučuje ekonomii na Kalifornské univerzitě v Berkeley a vědecky působí v Národním úřadu pro ekonomický výzkum (NBER).

Copyright: Project Syndicate, 2012


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Otřesné
  8.2.2012 9:56

  Děkujeme za rady. Zásadní problém ale není ve fiskální restrikci, nýbrž v nedostatečné přidané hodnotě britské ekonomiky. To se ukázalo právě v krizi dominantního sektoru Ostrovů, tedy financí.
  neugebauer
 • Neumí česky
  3.2.2012 12:17

  Nechápu, jak může autor napsat, že se něco dělo díky "spolehu" ministra. Takové slovo neexistuje. Doporučuji autorovi návrat na základní školu a pokud bude dost sil na její úspěšné absolvování, tak zkusit třeba i nějakou střední školu. Do té doby však své literární výplody raději veřejně nepublikujte. Děkuji.
  Ben
  • Re: Neumí česky
   3.2.2012 14:51

   ..nejste vy náhodou vojín Jasánek, redaktor závodního časopisu rudá vatra??? :)
   bob
  • Re: Neumí česky
   3.2.2012 13:32

   Já zase nechápu nimrálky co se na ekonomickém webu baví vyhledáváním takových malicherností a navíc nemístným urážením osob za to odpovědných. Pro takovéhle výjevy jsou určitě vhodnější weby kde můžete diskutovat o podobných záležitostech celé dny a možná najít i nějaké nové kamarády-nimrálky, ale tady je to nuda a zbytečný plevelení místa.
   protein
Aktuální komentáře
19.1.2017
22:01Americké akcie před inaugurací ztrácely, pomohly i algoritmy
19:29Tři levné hodnotové akcie na počátek letošního roku
18:18Výzva pro OKD: Vymáhejte miliardy po předchozím vedení
17:49Změna klimatu povede k válkám, tvrdí výzkum
17:24Euro srazil dolů holubičí Draghi, dolar naopak profituje z dat  
17:16Praha rostla podruhé za sebou. Tahounem dne ČEZ, skokanem Kofola
17:06Další varování, že těžbě OPECu roste konkurence
16:11Project Syndicate: Trump, korporativismus a nedostatek inovací
16:02Technická analýza - Poptávka na trhu s ropou roste, ale bohužel velmi pomalu
14:47Filadelfský Fed: Průmysl drží i začátkem roku vysoké tempo
14:17ECB si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?
14:04Netflixu se dařilo, zadlužení a konkurence však představují nebezpečí
14:00Hampl (ČNB): Korunu čeká po konci závazku divoké období. Kdy to bude?
13:20ECB žene ceny nemovitostí vzhůru
13:07Bernanke: Proč se trhy tak radují, ale Fed zůstává chladný
12:15Mayová v Davosu: Po brexitu chci odvážnou a ambiciózní obchodní dohodu s EU
11:56Investiční výhled Patria 2017: Vyhlídky pro akcie se zlepšily, pro dluhopisy zhoršily. Co z toho plyne?  
11:16Akcie v Evropě čekají na Draghiho. Proč letí vzhůru Zodiac Aerospace (+22 %)?
10:52Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?
10:38Yellenová pomohla k ziskům dolaru, ráno má ale navrch euro  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ASML Holding NV (12/16 Q4)
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
8:00Schlumberger Ltd (12/16 Q4)
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, m/m