Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hezká, a ne tak hezká stránka americké ekonomiky

Hezká, a ne tak hezká stránka americké ekonomiky

8.2.2012 16:21
Autor: Redakce, Patria Online

Přestože ekonomika Spojených států doposud procházela pomalým oživením, poslední zprávy jsou povzbuzující. Stále však existují významné obavy z toho, že v budoucnu přijde nějaký negativní šok - to se týká zejména vývoje v Evropě. Pro Bloomberg to uvedl ekonom David Blanchflower. Rozdíl mezi vývojem v USA na straně jedné a vývojem v Evropě a Velké Británii na straně druhé považuje za výrazný. Americkou ekonomiku ovšem nelze od situace v zahraničí izolovat, rychlejší oživení stojí na samém počátku a vývoj v Evropě ho může opět přerušit.

Situace ve Velké Británii je nyní opakem toho, co vidíme v USA. Roste tam nezaměstnanost, klesá produkt a důvěra. Podle ekonoma to ukazuje na fakt, že politika fiskálního utahování v prostředí utlumené ekonomiky nefunguje. Co se týče produktu, v současnosti se Británie nachází v horší situaci než během Velké deprese.

Nadšení z vývoje v USA ale nejevil ekonom John Taylor. Ten v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že americká ekonomika se v zájmu dosažení vyššího růstu musí zbavit „všeho přechodného“. To znamená například přechodných úlev na daních či kvantitativního uvolňování. Vzorem by měla být politika uplatňovaná v 80. letech, která přinesla postupné snižování daní, vyšší růst a která se vyhýbala přechodným opatřením.

Taylor neváhal s varováním, že USA mohou skončit jako Řecko. Pokud totiž nezmění svou politiku, „dluh exploduje“. Podobně se mu nelíbí ani postup Fedu, který podle něho zpomaluje oživení. „Fed koupil hodně vládních dluhopisů a lidé nevědí, jak se bude situace vracet do původního stavu. Zavázal se také, že bude držet sazby u nuly, ale lidé si nejsou jistí, jak toho docílí, pokud ekonomika zrychlí,“ uvedl ekonom. Fed by se podle něho měl naopak zaměřit na politiku založenou na jasně stanovených pravidlech.

V 60. a 70. letech se v USA uplatňovala podobná politika jako dnes – velká míra vládní intervence v ekonomice a „velmi přechodné keynesiánské kroky“. Výsledkem byla vysoká nezaměstnanost a inflace. Situace se obrátila v 80. a 90. letech, nyní se ale podle Taylora nacházíme u stejného problému jako na počátku tohoto cyklu. Řešení opět spočívá ve stabilní a predikovatelné fiskální politice a ve spolehlivé monetární politice.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Rovnováha názorů
  9.2.2012 10:39

  Děkuji ti, redakce Patria online, že jsi konečně zveřejnila i něco z druhé strany spektra - od monetaristů a "školy rámcových pravidel". Keynesiánských blábolů od Krugmana jsme tu už četli dost.
  neugebauer
 • Odkaz "taylorovcom 2012"
  8.2.2012 18:51

  Vážení taylorovci & company ešte aj po 4 rokoch majú USAklapky na očiach, keď nás "vegenerovali" ako NULY, a pred nulami je len USA-Anglická "kolónia" - asisi zo seba robia "idiotov 2012", ktorí majú doma GLÓBUSY na ktorých je vo februári 2012 na kontinente LEN USA, ANGLIA a potom "SAMÁVODA" a potom "kopaHNOJA" -ako ZA HITLERA?! sa pýtam ako "ročník "43" z TURCA 2012?! či "prívlastok BLÁZNIVÍ yaenkyovia " platí doterazky?! normálny "68 komouš Janiga -8.2.1968-2012-zatiaľ....
  turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data