Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko se zatím souhlasu eurozóny s dalšími 130 mld. EUR nedočkalo, bude snad ve středu

Řecko se zatím souhlasu eurozóny s dalšími 130 mld. EUR nedočkalo, bude snad ve středu

10.2.2012 8:35, aktualizováno: 10.2. 10:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ministři financí eurozóny druhému záchrannému balíku půjček pro Řecko i přes shodu tamních politiků na reformách i dohodu Atén se soukromými věřiteli na dobrovolném seškrtání řeckého dluhu zatím zelenou nedali. Vyplynulo to ze slov šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera po skončení jednání.

Eurozóna dala Řecku několik podmínek, které je třeba naplnit, aby mohla dát novému programu půjček zelenou. Pokud je Řekové splní, pak by o druhém záchranném programu mohli ministři rozhodnout ve středu, na kterou Juncker podmíněně svolal další mimořádné jednání.

Jednou z podmínek je to, že řecký parlament musí v neděli schválit dohodnutá úsporná opatření. Řečtí politikové také podle Junckera musí jasně prokázat, že podpoří tato opatření i po blížících se parlamentních volbách. Řekové budou muset rovněž přijít s návrhy dalších úspor ve výši 325 milionů eur v letošním roce ve strukturálních výdajích, aby bylo možné dosáhnout požadované výše dluhu.

Tyto podmínky jsou podle něj nezbytné k tomu, aby eurozóna dala souhlas s druhým úvěrovým balíkem. Juncker po "živé" debatě ministrů, jak ji sám charakterizoval, zdůraznil, že řečtí zákonodárci podle něj potřebné kroky schválí. "Ve zkratce, pokud nebude implementace, nebudou ani peníze," řekl včera šéf Eurogroup. 

Dlouho zpožďovaná dohoda řeckých politiků byla oznámena nedlouho před začátkem nočního mimořádného zasedání ministrů financí eurozóny. Na to, že shoda na spuštění programu, dnes nebude, ukazovala už vyjádření ministrů při příjezdu na zasedání.

"Řecko musí zavést to, co ještě nezavedlo z prvního programu před tím, než můžeme rozhodnout o druhém," řekl třeba před jednáním německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Na neveřejném mítinku s poslanci následně podle zdrojů agentury Bloomberg uvedl, že Řecko neplní své úsporné cíle. V současnosti oznámené fiskální kroky vlády by prý podle odhadu Trojky znamenaly pokles dluhu země na 136 procenta HDP do roku 2020 proti cíli 120 procenta HDP.

"Jednání mezi řeckou vládou a Trojkou byla úspěšně završena dnes ráno," uvedla včera chvíli před začátkem jednání v Bruselu kancelář premiéra Papademose. "Političtí lídři odsouhlasili výsledek těchto jednání. Existuje tedy dohoda, která je v kontextu nového programu dnešní večerní schůzky Eurogroup," uvedla kancelář premiéra. Podrobné body nově dohodnutých opatření naleznete v přehledu na konci článku. 

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos kolegy informoval o rámcové dohodě mezi Aténami a zástupci soukromých věřitelů, na dobrovolném seškrtání řeckých dluhů. Privátní sféra by měla odepsat až 70 procent řeckých dluhopisů. To by mělo o zhruba 100 miliard eur snížit masivní dluh Řecka, který dosahuje zhruba 350 miliard eur.

Plánované reformy v Řecku, kde nezaměstnanost už přesáhla 20 procent, vyvolávají masivní protesty. Odbory na pátek a sobotu vyzvali k 48hodinové generální stávce. Dohoda zástupců hlavních řeckých politických stran počítá mimo jiné s masivním omezením investic do infrastruktury, snížením výdajů na výplatu důchodů nebo omezení příspěvků na léky. O 22 procent se sníží minimální mzda.

Řecká vládní koalice dnes schválila í, která výměnou za nový záchranný úvěr až 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč) požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Atény se mimo jiné podvolily nátlaku na snížení minimální mzdy o 22 procent, okleštění důchodů bývalých zaměstnanců polostátních firem o sedm až 15 procent, propuštění 15.000 státních úředníků do jednoho roku a omezení výdajů na obranu nebo investic do infrastruktury o stovky milionů eur.

 

Balík nových úsporných opatření schválených řeckou vládou pro další pomoc:

- Snížení výdajů o 1,5 procenta HDP v roce 2012, tedy o 3,3 miliardy eur (82,8 miliardy Kč). To znamená například omezení investic do infrastruktury o 400 milionů eur, pokles výdajů na výplatu důchodů o 300 milionů eur, snížení nákladů na obranu rovněž o 300 milionů eur a omezení příspěvků na léky o 1,1 miliardy eur.

- Snížení minimální mzdy o 22 procent, které se má ale dotknout jen nových zaměstnanců, nikoliv těch nynějších. Ze zhruba 750 eur (18.780 Kč) tak má klesnout na asi 586 eur (14.674 Kč). Mladým zaměstnancům do 25 let má být minimální plat snížen o 30 procent na 527 eur (13.195 Kč).

- Snížení důchodů o 15 procent u bývalých zaměstnanců bank a velkých firem jako jsou telefonický operátor OTE nebo elektrárenská společnost DEI. Sedmiprocentní pokles penzí bývalých námořníků.

- Zmražení mezd všech zaměstnanců do doby, než klesne nezaměstnanost pod deset procent (v současnosti se přibližuje 21 procentům).

- Propuštění 15.000 státních úředníků do konce roku 2012. Snížení celkového počtu státních zaměstnanců o 150.000 do roku 2015.

- Snížení o 15 procent u státních příspěvků na penzijní připojištění.

- Další tříprocentní snížení příspěvků na sociální zabezpečení v roce 2013.

- Zrušení daňových výjimek (například nižší DPH na řeckých ostrovech).

- Privatizace velkých firem jako sázkové společnosti OPAP, ropného koncernu ELPE, vodárenského gigantu EYDAP v první polovině letošního roku.

Závazky do budoucna:

- Už v červnu musejí Atény (i když po případných volbách vznikne nová vláda) přichystat nová úsporná opatření ve výši deseti miliard eur pro dvouleté období 2014-2015.

- Do konce roku 2015 má Řecko vytvořit primární rozpočtový přebytek (po vyloučení úroků z půjček).

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  10.2.2012 9:10

  Tak se mi zdá, že merkozy nenápadně testuje, co by případný bankrot udělal s trhy. Jak moc velkou paniku by to vyvolalo.
  ..
  •  
   10.2.2012 13:22

   Nejdřív trhy moc nereagovaly, tak Schauble přitvrdil rétoriku. Banky si to nenechají líbit a ukážou politikům, že je třeba platit řecké dluhy jinak bude na trzích pořádně rudo. Až bude korekce 10%, tak politici zas otočí o 180 stupňů.
   ..
 • no jo
  10.2.2012 8:54

  v Řecku papír snese všechno :-)).
  tk69
  • Re: no jo
   10.2.2012 9:52

   To je fakt. To bude nekonečná tahanice a stejně to k ničemu nepovede. Řekové se nesmíří s utahováním opasků, na to nemají náturu. Až začne léto, tak to bude ještě horší, taková siesta pod stromy s rakií, na to nemá v EU nikdo.
   Navi
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data